K.Film. Nagrody 5

W sobotę, 26 września, w Polskiej Szkole im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie w Nowym Jorku, odbył się uroczysty finał Konkursu Filmowego „Młodzi o Polsce” realizowany przez Fundację Instytut Innowacji i Fundację Dobra Polska Szkoła, współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”€

Konkurs prowadzony był od marca br. i skierowany do polskich dzieci i młodzieży, w wieku od 10 do 18 lat, ze stanów Nowy Jork, New Jersey i Connecticut, uczęszczających do polskich sobotnich szkół. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie pomysłu na krótki film o Polsce. Zarówno tematyka filmu, jak i jego kategoria była dowolna, mógł więc to być m.in. scenariusz na film fabularny, dokument, fantastyczny, wojenny czy nawet komedia. Wątek główny filmu musiał jednak dotyczyć Polski.

Jury, które obejmowało członków zarówno obu organizujących Konkurs Fundacji, jak i przedstawicieli MSZ, jako zwycięzki scenariusz wybrało pracę Gabrysi Zanko pt. “Widziałem świat przez jej oczy”, o czym już wcześniej pisaliśmy na naszym portalu.

Ponadto wyróżnieni zostali:

Gabriel Starzec za pracę „Król Łokietek i mój język polski”
Ela i Ula Ratkiewicz za pracę „O podróży do Polski”
Jakub Hibnerv – „Smok Wawelski w osobistej odsłonie…”
Kimberly Pieniawa – „Westerplatte”
Izabela Dylewska – „Przygoda nad Morzem Bałtyckim”
Oliver Jedrezyk – „Uczcić Kościuszkę!”
Karolina Hanulewicz – „Przygoda z Prządkami”
Justyna Smykowska – „Hełm”
Isabella i Camilla Wnek – „Kwiat paproci”
Oskar Skowronski – „Kamieniecki skarb”
Aleksandra Kuziemska – „Syrena i książe”
Kamil Falkowski – „Taniec”
Greta Pacholak – „Dr Jekyll, Mr Hyde i Tajemniczy polski hełm”
Marek Pyttel – „Moja przygoda na wsi”
Sophie Kotulski – „Klejnot legend”
Karolina Niepokój – „Wolność”

 

W drugim etapie Konkursu uczniowie, którzy napisali prace, wzięli udział w całodziennych warszatach filmowych poprowadzonych przez Tomasza Magierskiego, Piotra Rudzińskiego, Andrzeja Cierkosza i Martę Kustek w pięciu miejscach:
w Polskiej Szkole Dokształcającej przy Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ,
PSD im. Agustyna Kordeckiego na Manhattanie w Nowym Jorku
PSD im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie w Nowym Jorku
PSD im. Stanisława Kostki w Garfield, NJ
Kids Academy w Copiague, NY

Efekty filmowych zajęć – nagrania z udziałem polonijnych uczniów i realizowane przez nich samych, które można było oglądnąć na uroczystym zakończeniu Konkursu, mamy również przyjemność zaprezentować na naszym portalu.

 

„Polish School” – film zrealizowany w Polskiej Szkole im Sienkiewicza w Nowym Jorku. Zajęcia prowadził Piotr Rudziński. Dzieci miały za zadanie znaleźć informacje na temat Polski i różnych wydarzeń z jej historii.

 

„Nowojorski Teatr Polskich Legend” – nagranie z udziałem polonijnych uczniów zrealizowany w Polskiej Szkole im. Agustyna Kordeckiego na Manhattanie w Nowym Jorku. Zajęcia prowadził Andrzej Cierkosz. Nie jest łatwo znaleźć legendę, o której mało kto słyszał, w dodatku związaną z miejscowością w Polsce, z której pochodzą rodzice dzieci uczestniczących w warsztatach. Jednak uczniowie Polskiej Szkoły  im. Agustyna Kordeckiego doskonale poradzili sobie z tym zadaniem!

 

Polsko – angielska wersja popularnej piosenki Cup Song w wykonaniu polonijnych uczniów z Polskiej Szkoły im. Zbigniewa Herberta zrealizowany w Kids Academy w Copiague NY. Dzieci biorące udział w nagraniu w przez kilka dni poprzedzających nagranie ćwiczyły 'kubkowe’ układy pod kierunkiem Marty Wesołowskiej. 

 

„Producenci” – film z udziałem polonijnych uczniów zrealizowany w Polskiej Szkole Dokształcającej przy Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ. Zajęcia prowadził Tomasz Magierski. Dzieci same wybrały bohaterów, miejsca i dialogi w wybranych scenach. W momencie, kiedy nie grały  w poszczególnych scenach,  wchodziły w rolę kamerzysty, dźwiękowca lub innych osób w produkcji filmowej.

 

„I am Polish and American” – nagranie z udziałem polonijnych uczniów zrealizowany w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Stanisława Kostki w Garfield, NJ w ramach Konkursu Filmowego „Młodzi o Polsce”. Zajęcia prowadziła Marta Kustek.

 

Na koniec z ogromną przyjemnością prezentujemy film pt. „Wymarzone wakacje w Polsce” zrealizowanego w Polsce na podstawie zwycięzkiego scenariusza Gabrysi Zanko, w którym również autorka scenariusze sama bierze udział.  

 

Podglądamy również jak wyglądała praca na planie filmowym od kuchni…

 

Organizatorzy Konkursu „Młodzi o Polsce” dziękują wszystkim uczestnikom Konkursu za udział, oraz rodzicom, dyrektorom i nauczycielom polskich szkół za pomoc w organizacji warsztatów!

 

Marta Kustek

 

 

 

 

 

 

 

Poprzedni artykuł„XX wieczne szable polskie” – wykład Wojciecha Budzyńskiego w Instytucie Piłsudskiego. 10 października
Następny artykułPolska sobota na Greenpoincie – fotoreportaż

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj