27 maja 2022 roku, w Toronto, rozpoczął się XVI Zjazd Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich. Gospodarzami tegorocznego zjazdu jest Związek Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie, na czele z prezes Iwoną Malinowski.

W pierwszym dniu zjazdu, po rejestracji, ale jeszcze przed oficjalnym otwarciem, odbyły się spotkania z gośćmi z Polski: scenarzystką i producentką Iloną Łepkowską oraz z sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej dr hab. Michałem Rusinkiem.

Oficjalna część zjazdu rozpoczęła się natomiast od powitania uczestników przez prezes ZNP w Kanadzie oraz od wystąpień zaproszonych gości. Przemówienia powitalne wygłosili: przedstawiciel Ministerstwa Edukacji i Nauki Piotr Semeniuk oraz Ambasador RP w Ottawie Witold Dzielski. Kolejnym punktem uroczystości otwarcia zjazdu był wykład prof. Jerzego Bralczyka o roli polonisty. Ważnym punktem wieczoru było wręczenie medali KEN przez pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki Piotra Semeniuka.

Prof. Jerzy Bralczyk

.

Maria Paździor i Beata Biały

Swój wykład pt. “Współczesny język polski- prosto przez labirynt”, wygłosiła prof dr. hab. Anna Dabrowska. 

Po części oficjalnej na uczestników czekała pyszna kolacja. Artystyczna częścią wieczoru był koncert w wykonaniu solisty Adrina Kroczaka oraz kanadyjskiego kabaretu “Pod Bańką”.

Beata Biały

Poprzedni artykułZakończenie roku w polskiej szkole w Phoenix
Następny artykułDr Józef Psarski – zasłużony Ostrołęczanin 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj