VII międzynarodowy konkurs fotograficzny „Polska w obiektywie polonijnego dziecka” jest już rozstrzygnięty. W 2020 roku nadesłano na konkurs 138 zdjęć. Uczestnicy pochodzili z 18 krajów, z 5 kontynentów. Większość uczestników to uczniowie polonijnych szkół.

Zdjęcia, jak co roku, były różnorodne, ciekawe, piękne! Z uwagi na ograniczone pandemią podróże w tym roku na konkurs można było zgłosić także zdjęcia z poprzednich lat i wielu uczestników z tej możlwości skorzystało.

Młodzi Polonusi pokazali piękną Polskę – od morza aż po góry, fotografowali miasta, zabytki, przyrodę, zwierzęta, jedzenie, budynki i ludzi. Wiele było w tym roku górskich krajobrazów, klimatycznych zachodów słońca. Jak co roku pojawiły się polskie smakołyki – pierogi, obiady przygotowane przez babcie, jabłka prosto z sadu, winogrona z babcinego ogródka, torty. Nie zabrakło elementów folkowych i patriotycznych. 

Jurarami konkursu były osoby związane z oświatą polonijną, organizacjami polonijnymi, fotografowie, animatorzy kultury. Każdy juror oceniał zdjęcia indywidualnie, wybierając i punktując najlepsze 10 zdjęć z podziałem na dwie kategorie wiekowe. Po podsumowaniu wyników od wszystkich 10 jurorów wyłoniono 10 laureatów. 

Każdy z jurorów mógł również przyznać swoje,  indywidualne wyróżnienie. Co ważne – jurorzy oceniali zdjęcia nie znając nazwisk ani kraju pochodzenia ich autorów. Większość wyróżnień trafiła do zdjęć, które znalazły się również w pierwszej dziesiątce – co oznacza, że laureaci wyłonieni zostali zdecydowaną większością głosów. 

Jury w składzie: Jacek Boniecki, Polska; Dariusz Piotr Bonisławski, Polska; Elżbieta Cesarski, Australia; Daniel Kempisty, Holandia; Małgorzata Lubbers-Dąbrowska, Holandia; Iwona Malinowski, Kanada; Dorota Parzyszek, Tunezja; Janine Verster, Holandia; Olga Załęska, Irlandia; Natalia Żuk, Ukraina, wyłoniło laureatów. 

Laureaci konkursu 2020: 

  1. Natalia Prajzner, 11 lat, USA, Polska Szkola im. Karola Wojtyły w Linden, New Jersey
  2. Marta Brzuzan, 4 lata, USA, Polska Szkoła Stroudsburg (im. Jana Pawła II)
  3. Olivier Bres, 12 lat, Australia, Holy Family Polish School Marayong
  4. Kacper Ludwig, 9 lat, Francja, Szkoła Polska im. Marii Curie-Skłodowskiej w Argenteuil
  5. Amelia Borto, 16 lat, USA
  6. Robert Zakrzewski, 11 lat, USA, Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej Brooklyn NYC
  7. Wanda Maria Jenega, 14 lat, Czechy, Szkoła podstawowa i przedszkole im Jana Kubisza w Gnojniku
  8. Julia Lonska, 11 lat, Holandia, Polska Szkoła Osstoja z Oss
  9. Leonardo Conti, 9 lat, Włochy, Szkoła Polska im. Mikołaja Kopernika w Mediolanie
  10. Isabella Sisson, 12 lat, Australia, North Shore Polish Saturday School

Wyróżnienia jurorów trafiły w większości również do nagrodzonych osób! Dodatkowe wyróżnienia otrzymały Sonia Siekierska z Polskiej Szkoły Osstoja Holandii oraz Natalia Poepjes z Polskiej Szkoły Eindhoven z Holandii. 

Wyniki konkursu zostały ogłoszone w obecności uczestników i jurorów na gali online. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z całego świata, z różnych stref czasowych – nawet z dalekiej Australii gdzie był wówczas środek nocy. 

Wystawa wszystkich nadesłaych na konkurs zdjęć prezentowana jest przez cały październik w muzeum w Roosendaal w ramach wydarzenia Miesiąc Historii. Na 25 października zaplanowany jest wernisaż dla uczestników z Holandii i Belgii.

Kolejna edycja konkursu w roku 2021.

Tekst: Agnieszka Lonska

Zdjęcie: FPSN

Poprzedni artykuł„Pamiętaj o Weteranach” – akcja Stowarzyszenia Pamięć w Amerykańskiej Częstochowie
Następny artykułPDD 2020: „Podziel się z nami swoją pasją!” – Daniel Argasinski, USA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj