Cmentarz w Amerykańskiej Częstochowie jest największym cmentarzem wojskowym poza granicami Polski. W sekcji weterańskiej znajduje się ponad 2,300 krzyży.

W tym roku, w sobotę 31 października, dzień przed Świętem Wszystkich Świętych, Stowarzyszenie Pamięć po raz pierwszy inicjuje akcję sprzątania grobów weterańskich „Pamiętaj o Weteranach”. Organizatorzy pragną, by była to akcja cykliczna, która odbywać się będzie co roku. Głównym celem akcji jest pamięć o weteranach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Akcja skierowana jest głównie do młodego pokolenia Polonii, uczniów oraz środowisk patriotycznych. Do udziału w akcji zapraszamy harcerzy i harcerki z ZHP Świat, grupy rekonstrukcyjne, uczniów z polskich szkół oraz weteranów. Będzie to doskonała okazja do integracji oraz spotkania młodzieży w weteranami.

Wyjątkowo w tym roku, na pamiątkę 100. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej chcą udekorować wszystkie groby w sekcji weterańskiej biało – czerwoną wstążką. Na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie spoczywa kilku żołnierzy, którzy brali udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Tego dnia w Amerykańskiej Częstochowie odbędzie się Harcerski Dzień Modlitwy, podczas którego odprawiona będzie Msza Święta, na którą harcerze serdecznie wszystkich zapraszają.

Po zakończonej akcji sprzątania i dekorowania grobów wszyscy wolontariusze biorący udział w akcji są zaproszeni na wojskową grochówkę i kiełbasę oraz ognisko, które poprowadzą harcerze. Gościem specjalnym będzie pani Krystyna Ignaczak, córka pułkownika Józefa Zawitkowskiego z oddziału majora Franciszka Przysiężniaka ps. „Ojciec Jan”. Płk. Józef Zawitkowski zmarł w 2018 roku i był ostatnim żyjącym żołnierzem z oddziału „Ojca Jana”, w którym walczył razem z Aleksandrem Pityńskim, ojcem ś.p. Mistrza Andrzeja Pityńskiego.

Grzegorz Tymiński

Poprzedni artykułBeata Jaczewska, bajkopisarka, o Polonijnym Dniu Dwujęzyczności
Następny artykułWyniki konkursu fotograficznego „Polska w obiektywie polonijnego dziecka”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj