Wiosna już jest, lato zbliża się wielkimi krokami, więc większość pań zagląda w zakamarki szaf, przegląda
i przymierza bluzki, sukienki, spódniczki… Czasami okazuje się, że tu i ówdzie przybyło nam po zimie zbędnego tłuszczyku. Innym problemem może być wygląd skóry, która po zimie straciła koloryt i zdrowy wygląd.

Poniżej zamieszczamy kilka pytań i odpowiedzi związanych ze zdrowiem i urodą.

Co się dzieje z tkanką tłuszczową, kiedy tracimy na wadze?

Przede wszystkim należy pamiętać, że tkanka tłuszczowa to nasz magazyn energii. Ciało przekształca tkankę tłuszczową w energię poprzez pracę mięśni i procesy metaboliczne. To powoduje kurczenie się komórek tkanki tłuszczowej.

Procesy metaboliczne również generują ciepło, dzięki któremu utrzymujemy stałą temperaturę ciała.
W ich wyniku powstają również „produkty uboczne” – woda wydalana w postaci potu i moczu oraz dwutlenek węgla wydychany z płuc.

Czy zbyt mała ilość snu może się wiązać z przybieraniem na wadze?

Bardzo prawdopodobne. Badania pokazują, że istnieje związek między ilością snu i przyrostem wagi ciała. Sen poniżej 5 godzin lub powyżej 9 godzin na dobę podnosi prawdopodobieństwo przyrostu wagi.

W pewnym badaniu stwierdzono, że powtarzający się niedobór snu u mężczyzn spowodował przyrost ich zapotrzebowania na wysokokaloryczne pożywienie oraz ogólne spożycie kalorii. W innym natomiast, kobiety, które spały mniej niż 6 godzin lub więcej niż 9 na dobę były bardziej podatne na przytycie
o 5 kilogramów niż te, które spały po 7 godzin. W innych badaniach potwierdzono ten związek również
w przypadku dzieci i młodzieży.

Jednym z powodów takiej reakcji organizmu może być to, że długość snu ma wpływ na produkcję hormonów regulujących uczucie głodu i pobudza apetyt. Innym czynnikiem może być zmęczenie, które powoduje niechęć do fizycznej aktywności.

Co powinniśmy jeść, aby skóra wyglądała zdrowo i ładnie?

Najlepiej produkty bogate w antyoksydanty. Są to przede wszystkim:

– marchew, morele oraz inne żółte i pomarańczowe owoce i warzywa
– szpinak i inne zielonolistne warzywa
– pomidory
– borówki amerykańskie (blueberries) – przy okazji pamiętajmy, że te znane z polski – europejskie – to bilberries
– fasola, groch i soczewica
– łosoś, makrela i inne bogate w tłuszcz ryby
– orzechy

Należy pamiętać, że produkty wpływające na piękno skóry to zazwyczaj te, które są ogólnie związane ze zdrowym odżywianiem. Dlatego warto po prostu skupić się na odpowiedniej, zdrowej diecie, a nie tylko na produktach, które mogą mieć wpływ na piękno skóry. Trzeba jeść dużo warzyw i owoców, wybierać produkty o niskiej zawartości tłuszczu i włączyć do codziennej diety orzechy, ziarna oraz nasiona roślin
strączkowych. Jeśli chodzi o pieczywo i makarony, to najzdrowsze są te z pełnoziarnistej mąki.

No i należy oczywiście ograniczyć słodycze. Warto zawalczyć o zdrową dietę, bo jesteśmy tym, co jemy!

opr. A. Lewandowska na podst. Mayo Clinic

Poprzedni artykuł„Nie ma dzieci, są tylko ludzie”
Następny artykuł“Ambasador Annette Krysiewicz”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj