Wiosna już jest, lato zbliża się wielkimi krokami, więc większość pań zagląda w zakamarki szaf, przegląda
i przymierza bluzki, sukienki, spódniczki… Czasami okazuje się, że tu i ówdzie przybyło nam po zimie zbędnego tłuszczyku. Innym problemem może być wygląd skóry, która po zimie straciła koloryt i zdrowy wygląd.

Poniżej zamieszczamy kilka pytań i odpowiedzi związanych ze zdrowiem i urodą.

Co się dzieje z tkanką tłuszczową, kiedy tracimy na wadze?

Przede wszystkim należy pamiętać, że tkanka tłuszczowa to nasz magazyn energii. Ciało przekształca tkankę tłuszczową w energię poprzez pracę mięśni i procesy metaboliczne. To powoduje kurczenie się komórek tkanki tłuszczowej.

Procesy metaboliczne również generują ciepło, dzięki któremu utrzymujemy stałą temperaturę ciała.
W ich wyniku powstają również “produkty uboczne” – woda wydalana w postaci potu i moczu oraz dwutlenek węgla wydychany z płuc.

Czy zbyt mała ilość snu może się wiązać z przybieraniem na wadze?

Bardzo prawdopodobne. Badania pokazują, że istnieje związek między ilością snu i przyrostem wagi ciała. Sen poniżej 5 godzin lub powyżej 9 godzin na dobę podnosi prawdopodobieństwo przyrostu wagi.

W pewnym badaniu stwierdzono, że powtarzający się niedobór snu u mężczyzn spowodował przyrost ich zapotrzebowania na wysokokaloryczne pożywienie oraz ogólne spożycie kalorii. W innym natomiast, kobiety, które spały mniej niż 6 godzin lub więcej niż 9 na dobę były bardziej podatne na przytycie
o 5 kilogramów niż te, które spały po 7 godzin. W innych badaniach potwierdzono ten związek również
w przypadku dzieci i młodzieży.

Jednym z powodów takiej reakcji organizmu może być to, że długość snu ma wpływ na produkcję hormonów regulujących uczucie głodu i pobudza apetyt. Innym czynnikiem może być zmęczenie, które powoduje niechęć do fizycznej aktywności.

Co powinniśmy jeść, aby skóra wyglądała zdrowo i ładnie?

Najlepiej produkty bogate w antyoksydanty. Są to przede wszystkim:

– marchew, morele oraz inne żółte i pomarańczowe owoce i warzywa
– szpinak i inne zielonolistne warzywa
– pomidory
– borówki amerykańskie (blueberries) – przy okazji pamiętajmy, że te znane z polski – europejskie – to bilberries
– fasola, groch i soczewica
– łosoś, makrela i inne bogate w tłuszcz ryby
– orzechy

Należy pamiętać, że produkty wpływające na piękno skóry to zazwyczaj te, które są ogólnie związane ze zdrowym odżywianiem. Dlatego warto po prostu skupić się na odpowiedniej, zdrowej diecie, a nie tylko na produktach, które mogą mieć wpływ na piękno skóry. Trzeba jeść dużo warzyw i owoców, wybierać produkty o niskiej zawartości tłuszczu i włączyć do codziennej diety orzechy, ziarna oraz nasiona roślin
strączkowych. Jeśli chodzi o pieczywo i makarony, to najzdrowsze są te z pełnoziarnistej mąki.

No i należy oczywiście ograniczyć słodycze. Warto zawalczyć o zdrową dietę, bo jesteśmy tym, co jemy!

opr. A. Lewandowska na podst. Mayo Clinic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj