Annetee Krysiewicz
17-letnia Annetee Krysiewicz urodziła się w Nowym Jorku. Uczennica Pearl River High School w Pearl River, NY.

Ambasador Girl Scout (stopień po Senior Girl Scout), która pracuje na prestiżową nagrodę Gold Award, najwyższe wyróżnienie
w organizacji. Gold Award otwiera drzwi do stypendiów na wyższych uczelniach.

Co w twoim przypadku trzeba zrobić, żeby dostać Gold Award?

Celem mojego projektu na Gold Award jest zachęcić polskie dzieci w Ameryce do uczenia się języka polskiego oraz poznawania polskiej kultury, geografii i historii. Chcę pokazać dzieciom, że wiedza o Polsce może być pożyteczna przez całe życie.

Jaką metodą zachęcasz dzieci?

Przygotowałam interesującą prezentację o Polsce w szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah. Prezentacja o Warszawie miała formę wycieczki po mieście i na koniec dodałam grę z pytaniami w stylu Jeopardy. Na początku omówiłam zabytki na Starym Mieście, a potem opowiadałam o tych wzdłuż Traktu Królewskiego. Przy każdym zabytku przekazałam dodatkowe informacje o historii, ważnych Polakach oraz polskich legendach.

Po prezentacji dzieci były podzielone na dwie grupy i grały w Jeopardy. Pytania w grze były przygotowane dla młodszych dzieci, więc dosyć łatwe i odpowiedzi pochodziły prosto z informacji
w mojej prezentacji. Na przykład w kategorii legend pytanie: uzbrojona w miecz i tarczę, broni Warszawy
i jej mieszkańców: Syrena. Następna prezentacja będzie o różnych miastach Polski.

Swoje informacje przekazałaś bardzo nowoczesną metodą, w PowerPoint. Przygotowanie musiało zająć ci dużo czasu?

Tak, to bardzo czasochłonne. Aby otrzymać nagrodę wymaganych jest 80 godzin pracy na projektem,
z których 16 jest poświęconych kierowaniu grupą. Ale ta praca daje mi dużą satysfakcję.

Anette w trakcie prezentacji dla dzieci w polskiej szkole.

Od kiedy jesteś skautem?

Od drugiej klasy szkoły podstawowej, kiedy miałam 7 lat. Chciałam być skautem, bo to doskonała rozrywka i okazja na robienie niezwykłych rzeczy. Skauty są świetnym sposobem, aby komuś pomóc
i zmieniać coś w społeczeństwie. Dzięki Girl Scouts poznałam wiele koleżanek w mojej drużynie i one do dziś są moimi najlepszymi koleżankami.

Czy poza życiem szkolnym i sprawami Girl Scouts zostaje ci czas na inne zainteresowania?

Jesienią gram w szkolnej drużynie w siatkówkę. Zimą i na wiosnę gram w siatkówkę w klubie DIGS. Gram na flecie w szkole i na dziecięcej mszy w kościele. Jestem członkiem wielu klubów szkolnych np. marine science i math league. Cztery razy byłam na wycieczkach do różnych państw w ramach programu People to People Student Ambassador.

Wspaniale, że masz wiele zainteresowań i mówisz po polsku. W jakim zawodzie widzisz swoją przyszłość?

Bardzo lubię chemię, więc chcę zostać inżynierem chemikiem.

Trzymam kciuki i dziękuję za rozmowę!

Rozmawiała: Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum Annette Krysiewicz

Poprzedni artykuł„Wiosna w rozkwicie – bierzmy z niej przykład!”
Następny artykuł„Mama ciągle zaniedbana”