Lekcje w szkółce języka polskiego przy Polonijnym Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym w Tarnopolu trwają mimo wojny. 

Tarnopol jest daleko od linii frontu, i mimo to, że czasami jest ostrzeliwany, pozostaje stosunkowo bezpieczny. Tu znaleźli schronienie mieszkańcy terytoriów bezpośrednio dotkniętych wojną – w szkołach ogólnokształcących uczą się dzieci i młodzież z obwodu kijowskiego, ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego, charkowskiego, chersońskiego, czyli z północy, południa i wschodu państwa; na uczelniach studiuje młodzież z tychże regionów. 

Część z nich wiąże swoją przyszłość z Polską, z różnych powodów: ktoś chce studiować w Polsce, a dla kogoś polski jest językiem przodków. Obecnie uczęszczają tu cztery grupy nastolatków, które niebawem będą miały wakacje, a nauczanie zostanie kontynuowane we wrześniu. Uczą się języka, kultury i historii Polski.

Czym są motywowani? Oto co mówią na ten temat.

Zofia, lat 12:

Po raz pierwszy usłyszałam polski od prababci Polki – dużo śpiewała po polsku. Potem postanowiłam nauczyć się polskiego, bo to jest język moich przodków, poznać polską kulturę.

Iryna-Oleksandra, lat 17:

Mój ojciec ma polskie korzenie, mamy w Polsce krewnych. Polskiego uczyłam się w domu, ale teraz uczę się go bardzo intensywnie, ponieważ w tym roku pragnę podjąć studia w Polsce; zresztą, niezależnie w którym kraju będę studiować, polski, zarówno jak i ukraiński, jest językiem moich przodków, więc trzeba go znać. 

Gdy zapytałam naszych uczniów, o czym marzą, wszyscy powiedzieli: o zwycięstwie Ukrainy. Zwycięstwo kojarzy się z zapomnianym poczuciem bezpieczeństwa, z powrotem bliskich zza granicy, albo z powrotem taty z wojny. I wszyscy oni zasługują na szczęśliwe dzieciństwo, które im odebrała Rosja –  państwo terrorystyczne. Jednak wszyscy zgodnie mówią, że my zwyciężymy i ich wiara jest tak silna, że nie pozwala ani na chwilę pomyśleć o tym, że może być inaczej. 

.

Tekst i zdjęcie: Maryna Wojnowa

Dyrektor szkoły 

Na zdjęciu średnia grupa, uczniowie klas 6-9.

Poprzedni artykuł„Całe piękno świata” Dominika Buczak
Następny artykułVI edycja międzynarodowego konkursu “Polonijny Rodzic na 6” 2023 zakończona! 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj