Pokój na ziemi ludziom,

a w niebie cisza gwiazd,

grają anieli,

świat się chlebem dzieli.

Świat ma dziś świąteczny blask…

Przed nami magiczne święta… czas najpiękniejszych tradycji, wspólnych chwil, rodzinnej wieczerzy, emocji przeżywanych razem. Święta Bożego Narodzenia, niezależnie od wiary i kultury, w jakiej wzrastamy, dla większości z nas są najważniejszymi chwilami w roku. Jest to bowiem taki czas, kiedy najważniejszy jest drugi człowiek, jego cicha obecność i nasze otwarte dłonie. W te święta, jak w żadne inne, króluje radość oczekiwania i satysfakcja obdarowywania.

Magicznych uniesień i spontanicznej radości nie zabrakło również w naszej szkole. Cały okres świątecznych przygotowań wypełniony był projektami i zajęciami, podczas których staraliśmy się przekazać naszym uczniom najpiękniejsze elementy celebracji polskich tradycji bożonarodzeniowych. A jest ich wiele i są piękne. Pragnęliśmy, aby w niepewnej i trudnej rzeczywistości pandemicznej dzieci odnalazły to, co zwykle przydarzało się w Święta, o czym pamiętaja, kochają i na co czekają najbardziej.

.

Już pod koniec listopada zaczęliśmy w szkole zbiórkę produktów i upominków potrzebnych do przygotowania świątecznych niespodzianek dla potrzebujących dzieci. W tym roku nasza szkoła miała przyjemność po raz pierwszy dołączyć do akcji organizowanej przez Ambasadę RP w Brukseli – Świąteczna Paczka. Ogromnie zaangażowani rodzice bardzo sprawnie i z wielkim zapałem przeprowadzili tę akcję w naszej placówce. Prezenty, które były marzeniem wychowanków Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Broniszewicach, zostały popakowane w 4 wielkie paczki świąteczne, które jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia dotarły do Polski.

.

W tym samym czasie, w ramach projektu Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie, z którym nasza placówka współpracuje od samego początku, uczniowie naszej szkoły przygotowali kolorowe karteczki świąteczne, które wysłaliśmy do Polski. Życzenia trafiły do 10 domów, w których mieszkają samotni seniorzy. Dołączając do tej cennej inicjatywy marzyliśmy o tym, aby bożonarodzeniowe wycinanki uzupełnione o dziecięce życzenia i nasze serdeczne pozdrowienia umiliły choċ troszkę samotnym osobom ten wyjątkowy okres w całym roku. Akcja Wspieraj Seniora uzyskała w tym roku wymiar szczególny. Solidarność z osobami starszymi, samotnymi, przeżywającymi okres światowej pandemii nadzwyczaj ciężko, jest bardzo potrzebna.

.

Największym wydarzeniem w świątecznej oprawie były Szkolne Mikołajki. Uroczystość, zaplanowana i przeprowadzona z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa sanitarnego, okazała się wielkim sukcesem! Przebrany Mikołaj czapkę miał czerwoną,zniszczone kalosze, brodę oszronioną.Niósł ciężki worek prezentów wspaniałych, bo chciał, by wszystkie dzieci wciąż się uśmiechały! Uwiebiana przez wszystkie dzieci postać była gościem dość długo wyczekiwanym w naszej szkole. Przygotowywania na przyjście Świętego rozpoczęły się już odpowiednio wcześniej  – przedszkolaczki dzielnie ćwiczyły piosenki, natomiast uczniowie recytowali świąteczne wierszyki. A Mikołaj przyszedł hucznie, na bogato, na wesoło i z przytupem! Były śpiewy, harce, upominki, cudne fotografie i szczęśliwe minki. Dopełnieniem tego niecodziennego wydarzenia w naszej szkole była sesja fotograficzna wszystkich wystrojonych dzieci przygotowana przez mamę jednego z uczniów, panią Ewelinę Łudzik. Całą uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie radosnej kolędy Przybieżeli do Betlejem- szkoła dołączyła w ten sposób do międzynarodowego projektu Wspólnego Kolędowania zainicjowanego przez szkoły polonijne w Hiszpanii.

.

Tuż przed feriami świątecznymi zapachniało w Soignies cynamonem i goździkami… To nasi uczniowie uczyli się, jak pomóc mamusiom w przygotowywaniu świątecznych wypieków. Przepyszne pierniczki trafią na niejeden polski stół w tej okolicy. Smacznego!!

Wszystkim Państwu życzę wspaniałych, rodzinnych i błogosławionych Świat Bożego Narodzenia oraz spełnienia marzeń w Nowym Roku!

dr Lidia Zabrocka

Dyrektor Polskiej Szkoly w Soignies

Poprzedni artykułMikołajki w Szkole Języka i Kultury Polskiej w Palos Heights, IL
Następny artykułWirtualna Gala „Gwiazdka z Fantazją” dla 500 chorych dzieci!