Polscy rodzice zamieszkali w dzielnicy Ridgewood w Nowym Jorku mają powód do radości. Już od września 2018 roku dzieci uczęszczające do publicznej szkoły podstawowej PS 71 na Forest Ave. będą mogły uczyć się w polskim języku.  Dyrekcja szkoły wraz z Fundacją Dobra Polska Szkoła zaprasza do szkoły wszystkich zainteresowanych rodziców na spotkanie informacyjne w poniedziałek, 9 kwietnia, o godz. 18.30. Tego wieczoru odbędzie się też prapremiera filmu o pierwszym polsko-angielskim programie dual na Greenpoicie „The Bilingual Revolution Po Polsku” autorstwa Andrzeja Cierkosza. 

PS 71 to już druga szkoła w Nowym Jorku, która wprowadza program edukacji dwujęzycznej z językiem polskim. Pierwsza dwujęzyczna klasa z językiem polskim powstała latem w 2015 roku w szkole PS 34 na Greenpoincie w Nowym Jorku. Jednak programy dwujęzycznego nauczania w obu szkołach różnią się między sobą.

Program Edukacji Dwujęzycznej obejmuje dwa modele:

Dual Billingual Education – klasy dwujęzyczne, w których 50 procent stanowią uczniowie mówiący innym językiem niż angielski (swoim ojczystym), zaś drugą połowę stanowią dzieci angielskojęzyczne pragnące nauczyć się drugiego języka. Program trwa 5 lat lub dłużej i koncetruje się na rozwijaniu obu języków. Dzieci uczą się zarówno rzeczy związanych z krajem, w którym żyją, jak i krajem, z którego wywodzi się ich rodzina. Poznają elementy polskiej historii, geografii, kultury i tradycji. Ten właśnie program prowadzony jest w szkole PS 34 na Greenpoincie.

Transitional Bilingual Education (TBE) – tzw. early exit, przejściowa nauka w dwujęzycznej klasie, która zwykle trwa przez okres od 3 do 4 lat. Jej celem nie jest podtrzymanie u dziecka jezyka ojczystego, ale łagodne przejście z nauki w języku ojczystym do nauki w języku angielskim. Do tej pory jest to najczęściej spotykany model w dwujęzycznej edukacji, choć w ostatnich latch obserwuje się powolne zastępowanie TBE na korzyść Dual Billingual Education, która jest według badań dużo korzystniejsza dla dziecka. W PS 71 wprowadzony będzie początkowo ten model, jednak w planach szkoły jest wprowadzenie docelowo programu Dual.

Dwujęzyczne programy w amerykańskich publicznych szkołach podstawowych są ogromną pomocą w wysiłkach rodziców, którym zależy na utrzymaniu żywego języka polskiego u swoich dzieci. Dzieci w klasach dwujęzycznych potrafią z niezwykłą łatwością przejść z jednego języka do drugiego. Jedna z najważniejszych reguł dwujęzyczności mówi, że czym lepiej i pełniej jest rozwinięty język ojczysty, tym lepiej i szybciej dzieci uczą się następnych języków. Obecnie w PS 71 jest ponad 40 dzieci, których rodzice są zainteresowani dwujęzycznymi klasami. Rodzice, którzy chcą, aby ich dzieci uczęszczały do dwujęzycznych klas, mogą zgłosić swoje dziecko w sekretariacie PS 71.

W trakcie poniedziałkowego spotkania w PS 71 odbędzie się również prapremiera filmu o pierwszym polsko-angielskim programie dual na Greenpoicie pt. „The Bilingual Revolution Po Polsku” w reżyserii Andrzeja Cierkosza. Reportaż jest pierwszym tego typu dokumentem filmowym na temat polskiego programu dual w Nowym Jorku. Pokazuje w wyczerpujący sposób jak wyglądają programy dwujęzyczne i jakie korzyści przynoszą dla uczących się w nich dzieci. Film rozwiewa wiele niejasności i sprzecznych informacji funkcjonujących wśród polonijnych rodziców, które powstrzymują ich przed wyborem takiego programu dla swoich dzieci. Wskazuje również na coraz większe zainteresowanie polskich rodziców dwujęzyczną edukacją.

Przez długi czas w polskim środowisku utrzymywało się przekonanie, że powstawanie klas dwujęzycznych odbije się niekorzystnie na polskich sobotnich szkołach, które mogą stracić wówczas swoich uczniów. Dzięki sukcesowi dwujęzycznego programu w PS 34 wiemy, że jest  zupełnie odwrotnie. Klasy dwujęzyczne w publicznych szkołach oraz szkoły sobotnie mogą się doskonale wzajemnie uzupełniać, a nawet współpracować na różnych polach.

W stanie Nowy Jork klasy z programem dual są oferowane w kilkunastu językach, funkcjonuje tu ponad 2000 klas dwujęzycznych. Wiele z tych klas powstało w mieście Nowy Jork. Jest coraz więcej szkół oferujących Bilingual Education i z wieloletnich badań wynika, że dzieci uczestniczące w tych programach, osiągają nawet lepsze wyniki od dzieci chodzących do klas z programami dla dzieci uzdolnionych, których jest zaledwie kilka w całym mieście.

Departament Edukacji wprowadził  od września 2015 roku nowe przepisy, dotyczące dwujęzycznych programów „transitional” w publicznych szkołach podstawowych. Stanowią one poprawkę do obowiązującego artykułu Commisioner’s Regulation Part 154. Obecna poprawka ustawy nakreśla wyraźne wytyczne, że programy dwujęzyczne w ilości odpowiedniej do potrzeb danej szkoły, muszą zostać otwarte. Przed końcem każdego roku szkolnego poszczególne dystrykty są zobowiązane obliczyć przypuszczalną liczbę dzieci mówiących w innym języku niż angielski, aby ewentualnie utworzyć odpowiednią liczbę programów dwujęzycznych. Dystrykt szkolny może ubiegać się o jednorazowe odstępstwo od ustanowienia programu dwujęzycznego na okres jednego roku, jeżeli grupa dzieci, które nadal uczy się angielskiego (20+ dzieci w tym samym przedziale wiekowym ) posługuje się językiem, który jest używany przez mniej niż 5% dzieci w szkole, pod warunkiem, że pokaże, w jaki sposób podejmie kroki, aby ten problem się nie pojawił w przyszłym roku szkolnym i zobowiąże się, że dzieci otrzymają alternatywną pomoc w języku ojczystym.

Jednym z podstawowych warunków w procesie powstawania klas polsko-angielskich jest silna motywacja i chęć działania samych rodziców na rzecz ich utworzenia. Wiele narodowości w Nowym Jorku robi to z dużym sukcesem i takich klas z ich językiem narodowym powstaje coraz więcej.

Dlatego gorąco zachęcamy Państwa do działania na rzecz nowych klas dwujęzycznych w szkole, do której uczęszcza Państwa dziecko! Wszystkich zainteresowanych szczegółami na ten temat lub spotkaniem informacyjnym z rodzicami, prosimy o kontakt na adres e-mail: and_cie@yahoo.com

Zapraszamy również do oglądania materiałów filmowych oraz artykułów które do tej pory ukazywały się na naszym portalu w rubryce DUAL EDUCATION

 

Marta Kustek

Zdjęcia: Andrzej Cierkosz

 

 

Poprzedni artykułKsiążki od serca
Następny artykułObchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Perth Amboy NJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj