Pani Katarzyna

Pani Katarzyna Socha, wdowa po Władysławie Wojciechu Sosze, znanym onkologu,  genetyku, autorze i współautorze około 200 prac naukowych z dziedziny genetycznej problematyki grup krwi,  chętnie odda we właściwe ręce książki z rodzinnej kolekcji, zbieranej przez prawie 50 lat w Ameryce.  Wśród nich są m. in. książki z polskiej historii sztuki, literatury pięknej i medycyny. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z naszą redakcją: redakcja@dobrapolskaszkola.com

Doktor Socha

Pani Katarzyna, z wykształcenia historyk sztuki w Polsce, a w USA social worker, mieszka w domu z widokiem na rzekę Hudson w hrabstwie Rockland, jedynym domu, który miała w Ameryce. Dom stoi w miejscu, które zauroczyło ją po przyjeździe do USA, prawie 50 lat temu. Całkowicie zrozumiałe, bo tutaj rozciąga się widok na majestatyczną rzekę i malowniczy most Tappan Zee. To właśnie w tym domu powstała biblioteka, która liczy około 2 tysięcy książek.

Z każdą książką wiąże się historia. Ktoś ją przywiózł w prezencie. Ktoś ją przysłał z Polski. Ktoś ją kupił w USA. Ale jak to w życiu bywa, wszystko kiedyś się zaczyna i wszystko kiedyś się kończy. Pani Katarzyna przygotowuje się do przeprowadzki.  Chciałaby oddać książki w ręce tych, którzy lubią czytać i z nich skorzystają. Odruch dobrego serca.

Rozmawiamy w jej bibliotece. Pani Katarzyna co chwila zrywa się zza biurka i sięga po różne książki na półkach. „Teściowa tłumaczyła książki z francuskiego na polski” – mówi i pokazuje „Książkę o mojej matce” Alberta Cohen’a w tłumaczeniu Anny Sochowej. – „Może przyda się pani w polskiej szkole?” – wręcza egzemplarz. Jest to książka o miłości do matki, o powrocie do jej mądrości życiowej i o wgłębianiu się w jej przemyślenia. „Nie wiem, czy pani wie, ale moja teściowa uczyła francuskiego Wisławę Szymborską u Urszulanek” – wspomina. – „Mam wszystkie wiersze Szymborskiej przetłumaczone na angielski”.

„Teść również pisał książki dla dzieci” – opowiada pani Katarzyna. – „Przywiózł nam jedną z nich, książkę „Przyjaciel delfina”. Przewracam pierwszą kartkę i czytam:

Moim najdroższym Kasi i Wojtusiowi tę książkę, jako żałosny rezultat kilkuletnich wysiłków o jej wydanie, ofiaruje Ojciec, 1981 rok.

– Nie szkoda pani rozstać się z tą książką? – pytam.

– Mam jeszcze jeden egzemplarz, nie mogę trzymać wszystkiego!

Ma rację.

Publikacje doktora Sochy

Gdy oglądamy album „Jaki to ptak”, pani Katarzyna wspomina, że „mąż kochał ptaki i obserwował je przez lornetkę”. Nic dziwnego zatem, że zebrał kolekcję książek o ptakach.  Ze wzruszeniem przeglądamy również jego pracę habilitacyjną pt. „Z zagadnień serologicznych zróżnicowania populacji”, opublikowaną w 1966 roku.

„Proszę spojrzeć na ten album” – podsuwa mi publikację o witrażach Małgorzaty Łady-Maciągowej. Pani Katarzyna wie prawie wszystko o tej utalentowanej artystce. Różne albumy z historii sztuki są otwarte na biurku, widać, że bakcyl połknięty w młodości do sztuki, nigdy nie stracił na sile. Przyjemnie jest rozmawiać z kobietą, która ma pasję w życiu i na dodatek posługuje się piękną polszczyzną.

„Przecież nie mogę wyrzucić moich książek, przydadzą się jeszcze komuś! ” – stwierdza pani Katarzyna.

Powinny się przydać!

 

Tekst i zdjęcia: Danuta Świątek

Poprzedni artykułFilm Dokumentalny „Have no Fear” reż. Beata Calińska i Sarah Jacobson
Następny artykułRusza druga publiczna szkoła podstawowa z dwujęzycznym polskim programem w Nowym Jorku!
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj