– Dzisiaj każdy dostanie gumę do żucia od naszego pana – mówi zadowolona Kimberly. – Będzie można ją żuć w klasie.

Dlaczego?

Zaczynają się stanowe testy z angielskiego (ELA) w klasach od 3 do 5 w publicznych szkołach podstawowaych w stanie Nowy Jork!

Co ma guma do testu? Podobno jej żucie pomaga lepiej dotlenić mózg.

Wczoraj Kimberly przyniosła list ze szkoły do rodziców. A w nim instrukcje jak przygotować ucznia do testu.

„Przyślij dziecko z pozytywnym nastawieniem i podejściem, że zrobi test najlepiej jak umie” – czytam.

Wykonane.

O czym jedynie przypominałam córce?

Aby nie oddawała zrobionej pracy jako pierwsza w klasie! To nie zawody sportowe.

Dzieci będą testowane przez 3 dni.

Dzisiaj jest najdłuższa część i ma trwać 70 minut.

Testy bardziej denerwują rodziców, niż uczniów. Szczególnie tych, których dzieci mają 8 lat i uważają, że testy za długo trwają i mają za dużo pytań.

Rano wśród innych głosów usłyszałam:

– Nie przejmuję się testami i zabroniłam też synowi przejmować się – mówi znajoma mama.- Przecież tu wcale nie chodzi o dzieci, tylko o nauczycieli. Sprawdza się jak oni uczą.

I tak, i nie.

Sprawdza się też umiejętność dziecka w radzeniu sobie ze sztuką zdawania testów i wiedzę.

‘Nie rozwiązuj testu. Zobaczysz co zrobi nauczyciel’ – namawiałem pół żartem, pół serio moją 11-letnią córkę – mówi jeden z ojców. Czy mogą dziecko zmusić do testu? Jak?

Znajomy ojciec, to typ prowokatora.

Nic podobnego nie doradzałam Kimberly.

Od czasu do czasu trzeba mieć ‘większą’ klasówkę. Tym razem szykuje się gigant.

W tym tygodniu trzy dni testów z angielskiego, a w przyszłym tygodniu z matematyki.

Co dadzą wyniki testów?

Szczególnie przydadzą się tym, którzy słabo wypadną, bo przysługuje im dodatkowa pomoc w nauczaniu. Niektórzy rodzice narzekają, że doganianie starych wiadomości odbywa się w czasie, gdy trwają lekcje z nowym materiałem. Uczeń nie może rozdwoić się i być w dwóch różnych klasach.

Żuję gumę.

Jestem pozytywnie nastawiona do testów.

Danusia Świątek

Poprzedni artykułJanusz Korczak o dzieciach. Wybrane cytaty.
Następny artykuł„Na golasa”