Polonijny Dzień Dwujęzyczności obchodzono w Polskiej Szkole im. Gniazda 946 Sokołów Polskich w Manville, NJ w sobotę, 21 października. Program wydarzenia opracowały dyrektor szkoły Lucyna Lis, Barbara Maciorowska i Joanna Maciorowska. Dzień rozpoczął się spotkaniem rodziców, dzieci i nauczycieli i krótkiej prelekcji wygłoszonej na temat kroków wspierających rozwój językowy dziecka.

Dalsza część programu przebiegała w dwóch grupach, starszej (klasy od 2 do 6)  i młodszej (klasy przedszkolne, zerówka, klasa I  i klasa dwujęzyczna) i obejmowała różnorodne atrakcje. Dzieci uczyły się piosenki pt. “Jesteśmy Polką i Polakiem” oglądając nagraną wersję wizualną, z wiersza pt. “Rozmowa” wyciągnęły wniosek, że dobrze jest rozmawiać w wielu językach, podczas prezentacji wizualnej piosenki “Old McDonald” dzieci śpiewały tę piosenkę na przemian po polsku i po angielsku.

Młodsza grupa wiekowa bawiła się głosami zwierząt. Po prezentacji krótkiej bajki “Paweł i Gaweł” podsumowano, że w domu można robić co się chce, ale trzeba rozmawiać i starać się rozumieć potrzeby innych ludzi, nie robić tego co dla nas byłoby niemiłe. W starszej grupie wiekowej dyr. Lucyna Lis przeprowadziła zgadywankę –  idiomy polskie i angielskie.

A na koniec dzień dwujęzyczności przerodził się w dzień wielojęzyczności. Uczennica klasy 6 Patrycja Leoniuk śpiewała po rosyjsku piosenkę “Zawsze niech świeci słońce”. Refren tej piosenki dzieci zaśpiewały po polsku i po angielsku korzystając z tekstu na wizji. W starszych klasach program na dzień dwujęzyczności przeprowadziła pani Elżbieta Laskowski. Dzieci podziękowały nauczycielom za wszystkie atrakcje tego dnia w wielu językach: angielskim, polskim, rosyjskim, niemieckim i hiszpańskim.

To był piękny dzień w naszej bardzo dobrej Polskiej Szkole.

 

Barbara Maciorowska

Nauczycielka  w Polskiej Szkole im. Gniazda 946 Sokołów Polskich w Manville, NJ

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułPolonijny Dzień Dwujęzyczności w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto
Następny artykułFruitlands – w poszukiwaniu raju

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj