Już od rana w różnych dzielnicach Nowego Jorku widać było, że ta niedziela nie jest jak każda inna. Ulicami przechodziły gromadki podekscytowanej młodzieży oraz pojedynczych osób, w których strojach dominował kolor biało-czerwony. Najbardziej biało-czerwone grupki rzucały się w oczy w nowojorskim metrze.

Był to szczególny dzień dla wielu Polaków mieszkających w Nowym Jorku, New Jersey, Pensylwanii i Connecticut. Jedyny dzień w roku, kiedy można naocznie zobaczyć, jak wielu jest nas, mieszkających zza oceanem, szczególnie w pólnocno-wschodniej części USA.

Szacowano, że w tegorocznej 73-ciej już Paradzie Pułaskiego uczestniczyło ok. 130 tys. Polaków. “Wnosicie wiele wartości do tego miasta, które zawsze szczyciło się tym, że jest domem dla imigrantów z całego świata. Dzisiaj, za sprawą waszej parady, każdy w naszym 8-milionowym mieście jest Polakiem” – powitał paradujących Michael Bloomberg, burmistrz Nowego Jorku.
W pochodzie, który przeszedł Piąta Aleją prezentowały się polskie instytucje, firmy, media i parafie.

Najbardziej chyba liczną część Parady Pułaskiego stanowiły polonijne szkoły, których uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami przyjechali nie tylko z nowojorskich placówek, ale z wielu odległych miejscowości stanów New Jersey, Pensylwanii i Connecticut. Niejednokrotnie śpiewając i tańcząc, stanowili bardzo wdzięczny i żywy akcent całego wydarzenia. Według szacunków Centrali Polskich Szkół Dokształcających, na wschodnim wybrzeżu USA działa ponad 70 polonijnych szkół, do których uczęszcza ponad 8 tysięcy polskich uczniów i pracuje około 600 nauczycieli.

Na paradzie nie zabrakło również naszego portalu. W promocji www.DobrejPolskiejSzkoly.com pomagała nam młodzież z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie. Poniżej zdjęcia z Parady. (Fot. Andrzej Cierkosz).

Marta Kustek

Poprzedni artykuł„Polska Szkoła w najbardziej zielonym mieście Stanów Zjednoczonych”.
Następny artykułOCZAMI MAMY:” Paradujemy na 5 Alei”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj