11050632_541858132634882_4236920321671080774_o

 

Wyjątkowy to dla Szkoły Polskiej imienia Jana Pawła II w East Stroudsburg w Pensylwanii rok – bo jubileuszowy, dziesiąty. Dlatego i wyjątkowa była tego roku uroczystość pasowania na uczniów naszych kochanych pierwszaków. Siedemnastu uczniów pierwszej klasy zostało pasowanych w sobo- tę, 31 października, na prawowitych członków naszej braci szkolnej.

Najmłodsi zaprezentowali swoje wiadomości i umiejętności oraz złożyli przysięgę wobec innych uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich zebranych gości. Wypadli wspaniale! Całą uroczystość przygotowała i koordynowała jej przebieg wychowawczyni klasy pierwszej, pani Anna Wyżlic.

Na początku zaprezentowano wszystkim film przybliżający sylwetki uczniów pierwszej klasy oraz ich przygotowania do „pasowania”. Film zrealizowali Anna Wyżlic i Patrick Wyżlic.

 

 

Po filmie odbył się słowno - muzyczny pokaz i „egzamin” pierwszaków. Ów egzamin przeprowadzili starsi koledzy, uczniowie klasy VII i X: Julia Jankowski, Caroline Wraga, Julia Maśliński, Caroline Liszewski, Veronica Białek, Thomas Cruz oraz Patrick Wyżlic. Ten ostatni prowadził całą uroczystość.

Warto podkreślić, że Patrick Wyżlic, który jest dzisiaj uczniem klasy X, był jednym z czterech uczniów – obok niego są to: Anna Ogar, Kristian Sobiesiek i Michał Hacia, którzy 10 lat temu jako pierwsi zostali pasowani na uczniów naszej szkoły. W ten oto sposób historia zatoczyła przysłowiowe  koło. A nasze tegoroczne pierwszaki spisały się rewelacyjnie!

 

12195814_852795824837801_5191571896262810031_n
                                                                            Dyrektor szkoły Hanna Czuma

Kolejnym etapem było złożenie ślubowania oraz przejście przez „BramęMądrości”. Następnie odby ło się pasowanie na ucznia przez panią dyrektor Hannę Czumę, wręczenie dyplomów i prezentów. A potem była radość, radość, radość… Ukoronowaniem całej uroczystości był wspaniały, kolorowy deszcz, który ku uciesze pierwszaków i wszystkich zebranych – spadł na dzieci. A na koniec pierwsza klasa miała wspaniałe przyjęcie, które przygotowali dla swoich pociech ich rodzice.

Dekoracje, „Bramę Mądrości”, poczęstunek oraz upominki dla dzieci przygotowali rodzice pierwszo klasistów. Serdecznie dziękujemy!

 

12143346_852795548171162_6737459866572735702_n

 

12065916_852795738171143_2984401572417198775_n

 

Nasze „pierwszaki” otrzymały jeszcze inne prezenty, ufundowane przez specjalnych gości, którzy od wiedzili nastego wyjątkowego dnia. Były to panie: Marzena Fernandez oraz Maria Tokarczyk – przedstawicielki Polsko - Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Była to wspaniała i owocna wizyta. Dziękujemy za upominki i możliwość nawiązania współpracy między Unią a naszymi rodzicami. Dziękujemy za przepyszne pączki dla dzieci, rodziców i nauczycieli.

Zajęcia lekcyjne w naszej szkole odbywają się w każdą sobotę, w godzinach 9:30 – 13:30 od września do czerwca. Mamy klasy: od przedszkola (3 lata) do klasy IX włącznie oraz klasy licealne. W programie jest nauka języka polskiego, historii, geografii Polskii religii, kultywowanie polskich tradycjii obyczajów, wspólne świętowanie ważnych wydarzeń, wycieczki i pikniki. Zajęcia prowadzą wysoko wykwalifikowani, doświadczeni w zakresie szkolnictwa polonijnego nauczyciele, którzy cieszą się zaufaniem i sympatią dzieci oraz rodziców.

I jeszcze jedno – nasza szkoła jest wyjątkowa, ponieważ chodzą do niej wyjątkowi uczniowie. Uczniowie, których rodzice pomagają nam organizować życie szkoły. Przekonujemy się o tym każdego roku przez te 10 lat. Nasi wyjątkowi rodzice zawsze służą nam radą i nigdy nie odmawiają pomocy, bo wiedzą, że wszystko to robimy dla naszych dzieci. Naprawdę, jesteśmy wielką, szkolną rodziną!

Sprawdźcie sami, jak to wygląda, na stronie internetowej: www.szkolapolskajp2.org oraz na Facebooku – Szkoła Polska Stroudsburg; potem odwiedźcie na sw EastStroudsburgu. Zapraszamy!

 

Tekst i zdjęcia: Beata Podobiński

Poprzedni artykuł„Poznajmy Panią Stefę Wilczyńską”
Następny artykułŁ jak ŁABĘDŹ ZE SŁOMY, czyli o słomianym bynajmniej nie zapale, ale pomniku „na miarę naszych możliwości”, co postawiony latem nie doczekał zimy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj