Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu, Zjednoczenie Nauczycieli Polskich w Ukrainie, Oddział w Tarnopolu oraz Katedra Językoznawstwa Ogólnego i Języków Słowiańskich TNUP im. Włodzimierza Hnatiuka wspólnie przeprowadziły X. Narodowe Czytanie na Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Tarnopolu.

W czytaniu uczestniczyli też uczniowie Tarnopolskiej Ogólnokształcącej Szkoły nr 27 wraz z polonistką Marią Bobryk, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego “Zbaraż” oraz tarnopolscy poloniści.

Wydarzenie rozpoczęło się od przemówienia powitalnego Tetiany Wilczyńskiej, dziekana wydziału filologicznego na Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Tarnopolu. Wszyscy zebrani wysłuchali listu Prezydenta RP z okazji tegorocznego Narodowego Czytania oraz obejrzeli spektakl teatralny pt. “Moralność Pani Dulskiej”. Uczestnicy spotkania czytali wybrane fragmenty utworu, a podsumowaniem akcji była recytacja poezji Cypriana Kamila Norwida (jednego z patronów roku 2021) przez Wiktorię Piłat, poezji Wisławy Szymborskiej przez Dmytra Ratuszniaka oraz Oksanę Czajkowską, a także występ zespołu wokalnego “Fajne Dziewczyny” działającego przy PSKOT.

.

Oprócz tego Narodowe Czytanie stało się też okazją do wręczenia wyróżnień członkom PSKOT – laureatom i uczestnikom konkursów międzynarodowych.

Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu “Polonia i Polacy za granicą 2021” za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.

.

Maryna Wojnowa

Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu

Poprzedni artykuł“Moim ulubionym polskim słowem jest wolność”
Następny artykułBielsko-Biała – najpiękniej ukwiecone miasto w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj