W tym roku po raz kolejny Bielsko-Biała walczyło o tytuł najpiękniej ukwieconego miasta w Polsce. Niecały miesiąc temu zakończyła się 10 edycja plebiscytu organizowanego przez blog www.inspirowaninatura.pl oraz firmę Terra Group. Konkursowi przyświeca idea wyróżnienia i nagrodzenia miejscowości, w której da się zauważyć troskę o zieleń jednoznacznie przekładającą się na podwyższony komfort życia mieszkańców.

Bielsko-Biała broniło zaszczytnego tytułu, który uzyskało w ubiegłym roku. Wtedy to po zwycięstwie w konkursie Bielsko-Biała efektownie uczciło wygraną. W weekend po otrzymaniu tytułu trwało wielkie świętowanie, a Rynek tonął w kwiatach, a wieczorem przygotowano na nim koncert z cyklu #DumnizBB, którego gwiazdą był zespół Łąki Łan. Miasto otrzymało w nagrodę obsadzoną wieżę kwiatową.

.

.

Tegoroczny konkurs był dla Bielska o tyle wyjątkowy, gdyż obchodzimy w tym roku 70-lecie połączenia obu miast: Bielska i Białej. Z tej okazji odbywa się wiele różnorodnych imprez. Zakończenie konkursu na najpiękniej ukwiecone miasto w Polsce zbiegło się z obchodami jubileuszowych Dni Bielska-Białej. 

Bielsko-Biała zostało po raz kolejny zgłoszone do 10 jubileuszowej, edycji plebiscytu Terra Flower Power. Głosowanie rozpoczęło się 1 sierpnia, trwało do 19 sierpnia i polegało na zostawieniu reakcji (like’a) pod zdjęciem konkretnego miasta. Zwyciężyło miasto z największą liczbą reakcji „lubię to”. Do zdobycia były nagrody z puli o łącznej wartości aż 16 tysięcy złotych. Urzędnicy z bielskiego Ratusza obiecali, że te pieniądze zostaną przeznaczone na zakup kolejnych kompozycji kwiatowych.

.

.

Czy udało się obronić tytuł najbardziej ukwieconego miasta w Polsce?

Bielsko-Biała w tym roku było wiosną jeszcze bardziej kolorowe – w całym mieście posadzonych zostało 30 tys. wiosennych kwiatów, a do charakterystycznych miejsc, w których kwiaty pojawiały się w ubiegłych latach, doszły kolejne – zielono i kolorowo było na placu Żwirki i Wigury oraz na rondzie przy kościele Opatrzności Bożej w Białej. Tulipany pięknie rozkwitły również przy Ratuszu, Zamku Sułkowskich, Teatrze Polskim czy koło stacji kolejowej Bielsko-Biała Główna.

.

.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 19 sierpnia. 

Najpiękniej ukwieconym miastem w Polsce znów zostało Bielsko-Biała! Stolica Podbeskidzia drugi raz wygrała w konkursie Terra Flower Power, pokonując wszystkich konkurentów. Miasto uzyskało ponad dwa razy tyle głosów, co drugie na liście laureatów Olecko. Trzecie miejsce w Polsce zajęło Świnoujście.

Podstawą sukcesu naszego miasta są starannie przemyślane i pieczołowicie wykonane kompozycje kwiatowe, które zdobią miasto od wiosny do jesieni. Kwiatowe kompozycje zostały tak zrealizowane, aby cieszyły oko mieszkańców i turystów przez wiele tygodni.

.

Oficjalne świętowanie zwycięstwa miało miejsce w sobotę 4 września. Gwiazdą wieczoru był koncert zespołu Afromental. Tego dnia, podobnie jak rok temu, bielski Rynek został przybrany tysiącami roślin wypożyczonych od lokalnych ogrodników.

Czy oglądając zdjęcia ktoś może mieć wątpliwości, że Bielsko-Biała to piękne miasto? Z pewnością jest najpiękniej ukwiecone w całej Polsce! 

Warto też dodać, że w mieście pojawiły się także łąki kwietne. Pierwsza powstała dzięki głosom mieszkańców, jako jeden z projektów Budżetu Obywatelskiego w 2019 roku. Łąkie kwietne składają się z naturalnie występujących kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. To przyjazna środowisku alternatywa dla kosztownych trawników. Łąk nie trzeba regularnie kosić, podlewać ani nawozić. Są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające, dlatego oszczędzają czas i zasoby. Łąki kwietne są też naturalnym domem dla wielu pożytecznych owadów, a szczególnie pszczół i zapylaczy.

.

.

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody i słońca, wybrałam się na spacer i zrobiłam dla Was zdjęcia niektórych kompozycji kwiatowych. Zapewniam, że taki spacer to przyjemność! Nie mogę pokazać Wam naszych kwietnych łąk, gdyż zostały one skoszone w sierpniu, aby w przyszłym roku znów wyglądały estetycznie. Mam nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej.

Jako podsumowanie, przeczytajcie rymowankę o małych miasteczkach. Dla mnie moje miasto takie właśnie jest. A do tego – gdzie nie spojrzeć, tam kwiaty!

.

Małe miasteczka

Wąskie uliczki, śliczny ryneczek, 

to właśnie urok małych miasteczek,

mała fontanna i ciężkie bramy,

mostek nad rzeką. Dobrze to znamy.

.

W takim miasteczku, o każdej porze,

coś przyjemnego spotkać cię może.

Może w cukierni dwie gałki lodów,

albo zbieganie ze stromych schodów?

.

Magia zaułków, mroki podcieni,

kilka ławeczek pośród zieleni,

rzeźby na gzymsach, sklep z pamiątkami, 

w cichej piekarni kołacz z jabłkami…

.

W małym miasteczku wszyscy się znają,

mówią: „dzień dobry” i pozdrawiają,

łatwiej o uśmiech na wielu twarzach,

miłe spotkanie częściej się zdarza.

.

Na pewno w parku jest sporo ścieżek,

nie pożałujesz, bardzo w to wierzę,

kiedy wyruszysz na spacer krótki, 

który przegoni troski i smutki.

.

Warto odwiedzać małe miasteczka,

to wakacyjna świetna wycieczka.

A gdy miasteczko takie poznacie,

za coś na pewno je pokochacie.

.

Beata Jaczewska

Poprzedni artykuł“Moralność Pani Dulskiej” zabrzmiała w Tarnopolu
Następny artykuł„Mamo wstawaj, jedziemy do polskiej szkoły!”
Beata Jaczewska
ukończyła Uniwersytet Jagielloński i jest magistrem Biologii. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel. Obecnie wraz z mężem prowadzi firmę i stara się cały czas podnosić swoje kwalifikacje. Od lat pisze dla przyjemności bajki- rymowanki. Autorka książek dla dzieci: seria o Małych zwierzątkach i Małych pojazdach, „Wierszowanki- przytulanki, czyli bajeczki nie tylko na dobranoc”, a także kilku prac zbiorowych. Laureatka konkursów literackich, wolontariuszka. Chętnie angażuje się w akcje społeczne związane z propagowaniem czytelnictwa. Uwielbia górskie wędrówki z plecakiem oraz gry planszowe. Prowadzi bloga, na którym znajdują się bajki, rymowanki i wierszyki www.wierszowankimalowanki@blogspot.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj