Ci, którzy myślą, że zamek z bajki można znaleźć jedynie w kreskówkach Walta Disneya albo w książkach o Harrym Potterze, będą mile zaskoczeni. Taki zamek istnieje naprawdę. Nie tylko da się go zobaczyć na własne oczy, ale i pomieszkać w nim trochę. Można się w nim też pouczyć. Ale bez obaw! Nie algebry czy geografii, ale kaligrafii czy eliksirów. Tak, tak, nie przesłyszeliście się! Od czasu do czasu zamek w Mosznej zamienia się w Hogwart – szkołę czarodziejstwa z powieści J. K. Rowling.
Jak z Disneya i… „Harry’ego Pottera”
Każdy, kto odwiedził zamek w Mosznej, może się pochwalić tym, że widział na własne oczy zamek z bajki. Ze swoimi 365 pomieszczeniami i 99 wieżami i wieżyczkami wygląda tak, jakby został nakreślony ręką Walta Disneya albo – jak kto woli – piórem J. K. Rowling, autorki cyklu powieści o małym czarodzieju Harrym Potterze. Nie sposób uniknąć tego typu porównań, bo zamek w Mosznej – być może dlatego, że nigdy nie był typowym zamkiem obronnym – faktycznie wygląda tak, jakby za chwilę z wieży miała wyjrzeć jakaś księżniczka, a pod jej oknem miał przystanąć rycerz na białym koniu.
Młodzi turyści widzą w nim zamek z „Harry’ego Pottera”, starsi – zamek z książek i filmów swojego dzieciństwa. Każdy, kto razem z Panem Samochodzikiem, bohaterem cyklu powieści przygodowych autorstwa Zbigniewa Nienackiego, poszukiwał skarbu templariuszy, nie może nie odwiedzić zamku w Mosznej, w którego miejscu – według legendy – rezydował swego czasu Zakon Templariuszy. Czy w piwnicach zamczyska znajduje się mityczny skarb templariuszy? Najlepiej sprawdzić to osobiście! Może źródła się mylą i właśnie wy zostaniecie odkrywcami jednej z największych tajemnic w historii 😉 Liczne legendy głoszą, że został on ukryty w Europie, w jednym z krajów nadbałtyckich, a najpewniej w Polsce. Czy można odnaleźć go w Mosznej? Raczej nie. Tym bardziej że obecność templariuszy w Mosznej jest też mało prawdopodobna, bo w żaden sposób niepotwierdzona. Ale źródła swoje, a legenda swoje. Ta o templariuszach na zamku w Mosznej wciąż jest żywa, sam zaś zamek jest jedną z największych atrakcji Opolszczyzny. Na początku XX wieku w ogrodzie obecnego pałacu odkryto fragmenty piwnic, które według źródeł historycznych mogły być zamkiem templariuszy. Mówi się też, że podziemia mogły łączyć się z zamkiem w Chrzelicach. Po drugiej wojnie światowej natknięto się na ślady średniowiecznej palisady, a w latach 70. XX wieku odkryto fragment muru ceglanego. Skarbu jednak jak nie było, tak nie ma.
99 wieże z… oszczędności
Zamek powstał dość późno, bo w XVIII i nie spełniał wcale – jak to się zwykle w przypadku zamków bywa – funkcji obronnej. Jego historia jest za to ściśle związana z historią całej miejscowości, w której stoi. Najwcześniejsze informacje o wsi Moszna pochodzą z XIV w. Jeszcze w XVII w. właścicielami Mosznej była rodzina von Skall, a po śmierci ostatniej właścicielki Urszuli Marii von Skall – mimo testamentu, w którym na spadkobiercę wyznaczyła ona swego syna Wilhelma Leopolda – trafiła w ręce hrabiego Georga Wilhelma von Reiswitz, który był wówczas marszałkiem dworu Fryderyka Wielkiego. Z okresu jego rezydentury pochodzi barokowy pałac, który stanowi najważniejszą, środkową część dzisiejszego zamku. Pod koniec XVIII w. wskutek utraty majątku przez rodzinę von Reisewitz, której następstwem była jego licytacja, zamek przypadł Heinrichowi Leopoldowi von Seherr-Thossowi, a następnie odsprzedany Henrykowi von Erdmansdorfowi. W 1866 r. majątek kupił śląski potentat przemysłowy Hubert von Tiele-Winckler.
Od momentu zajęcia majątku przez rodzinę Tiele-Winckler zaczyna się najciekawsza część historii zamku w Mosznej, bo właśnie tej rodzinie, a właściwie Franzowi-Hubertowi Tiele-Wincklerowi zawdzięcza on nie tylko swój obecny kształt (choć trochę wpływ na to miał pożar, który strawił barokowy pałac, „dzięki” czemu doszło do odbudowania środkowej części zamku, wschodniego skrzydła w stylu neogotyckim z przylegającą do niego oranżerią, a z czasem skrzydła zachodniego w stylu neorenesansowym), ale i legendy na swój temat. Między innymi tę, która odpowiada na pytanie, dlaczego zamek posiada 99 wież. Podobno zostały pomurowane na cześć rodu, który miał mieć 99 majątków. Inni jednak widzą w tej liczbie przejaw… oszczędności arystokraty. Podobno właściciele 100 i więcej majątków mieli obowiązek dokładać się do finansowania garnizonu wojskowego a nasz Franz-Hubert nie miał najmniejszego zamiaru tego robić, więc… trochę zafałszował fakty.
Syn Franza-Huberta Claus Peter okazał się wyjątkowo niegodnym dziedzicem rodowego majątku, bo w okresie międzywojennym roztrwonił sporą jego część. A że nie miał dzieci, przed śmiercią usynowił swojego kuzyna, którego syn odziedziczył majątek i tytuł hrabiowski (nadany po raz pierwszy Franzowi-Hubertowi). W 1945 r. ostatni właściciele porzucili zamek, uciekając przed Armią Czerwoną do Niemiec. Jak zamkowi w Mosznej udało się ocaleć przed niszczycielską Armią Czerwoną, która plądrowała i równała z ziemią wszystko, co napotkała na swojej drodze? To pozostanie tajemnicą. Nie jedyną, którą może się pochwalić zamek.
Pakt z diabłem i nocne zjawy
Zamek w Mosznej, nie mogło być inaczej!, ma swojego ducha. I to niejednego. Co ciekawe, są to duchy wyłącznie płci żeńskiej. Pierwszy duch to zjawa guwernantki, Angielki, która prosiła, by po śmierci jej ciało wróciło do ojczyzny, a że nie posłuchano jej słów i pochowano w zamkowym parku, odwdzięcza się podobno co noc, strasząc w komnatach i w zamkowym parku. Powtarza się także historię pewnej służącej, która została uwiedziona przez jednego z Wincklerów, ale gdy zaszła w ciążę, ten wyparł się wszystkiego. Zrozpaczona dziewczyna powiesić się miała w zamkowym parku i ponoć po dziś dzień spacerujący parkowymi alejkami słyszą jej pełen skargi jęk. Inna historia z kolei opowiada o dziewczynie, która padła ofiarą złego rycerza, który nie dość, że złamał jej serce, to jeszcze zamknął w jednej z licznych wież. Ponoć nieszczęsna wciąż błądzi zamkowymi korytarzami.
Ale nie tylko zjawy są elementem wciąż żywej legendy zamku w Mosznej. Kiedy w 1911 r. cesarz Wilhelm II odwiedził posiadłość Tiele-Wincklerów, z miejsca został zaproszony na przyszłoroczne polowanie. Kiedy się zjawił rok później, niemal nie poznał posiadłości, którą za pierwszym razem zastał w powijakach. Nie mógł uwierzyć, że w tak krótkim czasie rezydencja tak się rozrosła i wypiękniała. Zapytał więc właściciela Franza-Huberta, jakim cudem udało mu się tego dokonać tak szybko. Hrabia miał odpowiedzieć: Panie, pomógł mi sam diabeł. Diabeł czy nie diabeł, mieszkańcy Mosznej święcie wierzyli, że ród Tiele-Wincklerów miał konszachty z mocami piekielnymi. Jako dowód przedstawiano pomnik diabła, który miał się znajdować nieopodal zamkowej kaplicy i przetrwać aż do II wojny światowej, po czym zostać zniszczony, jako że uznano go za znak bluźnierstwa. Ponoć nic to nie dało, ponieważ diabeł miał się zadomowić w zamku, a nawet pojawiać w okolicach tzw. „czarnego pokoju” .
A co ze skarbem templariuszy? Co prawda, na początku XX w. w parku zamkowym odkryto fragmenty piwnic, które mogły być dawnym zamkiem templariuszy, ale do tej pory nikomu nie udało się tego potwierdzić. Mówi się też, że w podziemiach zamku mogły też znajdować się podziemne tunele łączące z zamkiem w Chrzelicach. Jednak jak dotąd nie słychać o tym, aby komuś udało się przedostać do Chrzelic.
Co zwiedzić?
Bajkowy zamek w Mosznej stoi otworem dla turystów. I to dosłownie! Został przystosowany do ich potrzeb na tyle, że nie tylko mogą go zwiedzać (przewodnik zabiera w podróż w czasie, prowadząc przez dawną jadalnię, kawiarnię, dawną salę balową, oranżerię, gabinet hrabiego Tiele-Wincklera aż do kaplicy), ale także przenocować w jego zabytkowych wnętrzach (polecane są zwłaszcza stylowe apartamenty: Biały i Czarny, z sypialniami oddzielonymi ażurową ścianą i marmurowymi łazienkami i prysznicami pamiętającymi jeszcze czasy rodziny Tirle-Wincklerów), a nawet zażyć odnowy biologicznej. Z 99 imponujących wież zamkowych udostępnione zostały dwie największe, z których rozpościera się niezwykły widok na otaczający zamek park. Przy odrobinie szczęścia, a raczej przy dobrej pogodzie można zobaczyć także Góry Opawskie, a nawet czeski szczyt Pradziad. Turyści do dyspozycji mają nie tylko parter zamku, ale także otaczający go ponad 200-hektarowy, równie bajkowy co i sam pałac, park o charakterze krajobrazowym, który stapia się z otaczającymi go polami, łąkami i lasem. Najbardziej malowniczo przedstawia się prowadząca prosto do zamku centralna aleja z czerwonymi dębami kasztanowcami oraz lipami. Po obu jej stronach znajdują się kanały, poprzecinane romantycznymi mostkami i ukwiecone azaliami, różanecznikami i rododendronami. W parku mieści się także cmentarz, gdzie pochowano członków rodu Tiele-Wincklerów, któremu zamek zawdzięcza swoją świetność. Warto też odwiedzić niewielką, ale za to uroczą, bo obsadzoną kanadyjskimi choinami Wyspę Wielkanocną, na którą można się dostać przez chiński mostek.
Kiedy się wybrać?
Każdy czas jest dobry na zwiedzanie zamku w Mosznej, bo całym rokiem otwiera on swoje podwoje dla turystów, ale na pewno nie można przegapić Święta Kwitnących Azalii, które organizowane jest wiosną każdego roku. Co ciekawe, jest to nie tylko święto wielbicieli azalii, ale także koneserów muzyki klasycznej. To niepowtarzalna okazja, żeby podziwiać bajkowy zamek w otoczeniu wszelkich odmian kwitnących azalii, które rosną w zamkowym parku, ale także by posłuchać muzyki polskich i zagranicznych muzyków. Koncerty odbywają się na tarasie zamku oraz w jednej z sal wewnątrz. Znajdzie się też coś dla wielbicieli malarstwa, bo w tym samym czasie można oglądać wystawy plastyczne.
Pierwszy Festiwal Muzyczny Święta Kwitnących Azalii został zorganizowany w 1984 r. Przez 30 lat w ponad 200 koncertach uczestniczyło ponad 200 tysięcy melomanów i kilkuset artystów z kraju i zagranicy. Festiwal trwa od 1 do 30 maja, więc warto o tym pamiętać, planując majówkę.
UWAGA: żeby być na bieżąco z wszystkim, co dzieje się na zamku w Mosznej, zachęcamy do regularnych odwiedzin zakładki WYDARZENIA na stronie zamku: http://www.moszna-zamek.pl/index.php/aktualnosci/wydarzenia
ZAMEK W CYFRACH
365 – tyloma pomieszczeniami może się pochwalić zamek w Mosznej
150 m2 – taką powierzchnie mają niektóre zabytkowe apartamenty zamku
300 – tyle lat liczą sobie najstarsze dęby w parku zamkowym
CZY WIESZ, ŻE…
- nazwa wioski, w której znajduje się zamek – Moszna, pochodzi prawdopodobnie od nazwiska rodziny przybyłej tu w XIV w. – Moschin,
- cesarz Niemiec Wilhelm II odwiedził zamek trzykrotnie: w 1904, 1911 i 1912 r.,
- przed pierwszą wojną światową właściciele zamku w Mosznej – rodzina Tiele-Winckler znaleźli się na siódmym miejscu wśród najbogatszych rodzin w Cesarstwie Niemieckim,
- przez ponad 41 lat (1972 – 2013) w zamku miało swoją siedzibę Centrum Terapii Nerwic,
- nie tylko w polskich, ale i w zagranicznych sklepach można kupić puzzle „Moszna Castle”, które składają się z 500 części i ze względu na poziom trudności przeznaczone są raczej dla dorosłych,
- w 1978 roku kręcono tu film „Test pilota Pirxa” w reż. Marka Priestraka na podstawie opowiadania Stanisława Lema, a w 1985 r. „Lubię nietoperze” w reż. Grzegorza Warchoła o urodziwej wampirzycy chcącej się wyleczyć z wampiryzmu,
- znana restauratorka Magda Gessler przyznała restauracji zamkowej „Poziomkę” – swój autorski znak jakości, umieszczając lokal w swoim przewodniku kulinarnym „101 najlepszych restauracji i hoteli w Polsce”.
DLA MOLI KSIĄŻKOWYCH:
- M. Klimas Błahutowa, Siedem krów tłustych , Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”, Warszawa 1962,
- A. Sypek, R. Sypek, Zamki i obiekty warowne od Opola do Żywca, Alma-Press, Warszawa 2006,
- Zamki, twierdze i garnizony Opola, Śląska i dawnej Rzeczpospolitej, red. Tomasz Ciesielski, Wydawnictwo Infort Editions, Kraków 2010,
- M. Perzyński, Zamki, twierdze i pałace Dolnego Śląska i Opolszczyzny, Wrocławski Dom Wydawniczy, Wrocław 2006.
- A. Będkowska-Karmelita, Moszna. Zamek i park, ALKAZAR Agencja wydawniczo – dystrybucyjna, Opole 2009.
WARTO WIEDZIEĆ!
- na terenie parku zamkowego można przebywać do godziny 22:00 (zasada ta nie obowiązuje gości hotelowych)
- osoby korzystające z restauracji nie są zwolnione z opłat na teren pałacowo-parkowy,
- w przypadku grup obcojęzycznych oraz zorganizowanych konieczna jest wcześniejsza awizacja (pisemna lub telefoniczna – min. 7 dni przed terminem zwiedzania),
- piloci/opiekunowie grup wcześniej zaawizowanych obsługiwani są poza kolejnością,
- grupa zorganizowana z przewodnikiem może liczyć do 65 osób, grupa uformowana z turystów indywidualnych do 65 osób,
- w przypadku organizacji wydarzeń na salach zamkowych lub zaistnienia niekorzystnych warunków atmosferycznych mogą ulec zmianie obowiązujące trasy zwiedzania lub wystąpić ograniczenia w ruchu turystycznym,
- po ciągach turystycznych zamku nie można poruszać się z wózkami dziecięcymi; wózki pozostawić należy w recepcji,
- wstęp ze zwierzętami możliwy jest tylko na teren pałacowo-parkowy; zwierzaki nie zostaną wpuszczone na zamek, więc warto się zastanowić, czy w tej sytuacji pupil nie powinien jednak zostać pod czyjąś opieką,
- warto śledzić zakładkę PROMOCJE na stronie internetowej zamku, gdzie można skorzystać z atrakcyjnej oferty turystycznej w promocyjnych cenach: http://www.moszna-zamek.pl/index.php/o-zamku/promocje
- na scenie zamku odbywają się spektakle Teatru Muzycznego Castello,
- w zamkowej ofercie znajduje się też szereg zabiegów poprawiających pracę układu krwionośnego, redukujących napięcie mięśni i ujędrniających skórę. Więcej w zakładce ODNOWA BIOLOGICZNA na stronie internetowej zamku: http://www.moszna-zamek.pl/index.php/o-zamku/odnowa-biologiczna,
- istnieje możliwość zorganizowania na zamku uroczystości weselnej (więcej w zakładce: OFERTA WESELNA na stronie internetowej zamku http://www.moszna-zamek.pl/index.php/o-zamku/oferta-weselna) oraz wykonywania sesji zdjęciowych na terenie pałacowego parku. Opłata za wykonywanie sesji wynosi 100 za parę (w cenę wliczony jest wstęp dla pary młodej i fotografa, pozostałe osoby wchodzące na teren parku zobowiązane są do uiszczenia opłaty za wstęp, według obowiązującego cennika; więcej w zakładce SESJE ZDJĘCIOWE na stronie internetowej zamku: http://www.moszna-zamek.pl/index.php/o-zamku/sesje-zdjeciowe
- istnieje możliwość zorganizowania na zamku innych imprez okolicznościowych; szczegóły w zakładce IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE na stronie internetowej zamku: http://www.moszna-zamek.pl/index.php/o-zamku/imprezy-okolicznosciowe
- zaledwie kilkadziesiąt metrów od zamku w Mosznej znajduje się znana w całym kraju Stadnina Koni Moszna.
- zamek przygotowała także ofertę dla szkół:
- tradycyjne zwiedzanie z przewodnikiem,
- zwiedzanie zamku – Dotyk historii:
- Oferta Zielonej Szkoły (Bajkowa Akademia)
- Oferta Zielonej Szkoły (Akademia Hrabiego)
Więcej w zakładce OFERTA DLA SZKÓŁ na stronie internetowej zamku: http://www.moszna-zamek.pl/index.php/o-zamku/oferty-specjalne
- zamek posiada również ofertę specjalną dla wielbicieli Harry’ego Pottera – Szkoła Czarodziejów; w ramach kolonii letnich i zimowych można spędzić niezapomniane chwile w Zamku Moszna, który na ten czas zamieni się w magiczny Hogwart; w ramach Szkoły Czarodziejów na młodych wielbicieli Harry’ego Pottera czekają m.in. następujące atrakcje:
- oprowadzenie po zamku z przewodnikiem – czarodziejem,
- pokazowa walka rycerska,
- gadająca tiara przydziału przydzielająca uczniów do poszczególnych domów – w zależności od ich predyspozycji i cech charakteru,
- przywdzianie szaty członkowskiej jednego z czterech domów,
- nauka kaligrafii – podpisanie się pismem czarodziejów na pamiątkowym glejcie,
- możliwość walki na bezpieczne bronie,
- lekcje eliksirów.
Więcej na: www.szkolaczarodziejow.pl
DANE TELEADRESOWE:
Moszna Zamek Sp. z o.o.
ul. Zamkowa 1, 47-370 Zielina
Recepcja
tel.: 48 77 466 96 79, 48 77 466 96 78, 48 530 357 094
fax: 48 77 466 84 00
e-mail: marketing@moszna-zamek.pl
e-mail: biuro@moszna-zamek.pl
www: www.moszna-zamek.pl
Facebook: https://www.facebook.com/zamekmoszna/?fref=ts
Wirtualny Spacer po zamku w Mosznej:
http://opolskie.pl/wycieczki/zm_start.html
DOJAZD
Moszna leży w opolskiem (powiat krapkowicki, gmina Strzeleczki), 35 km od jego stolicy – Opola, na szlaku komunikacyjnym pomiędzy Prudnikiem a Krapkowicami. Dojazd z Opola oraz z Prudnika: droga wojewódzka nr 414, dojazd z Krapkowic – droga wojewódzka nr 409.
Dojeżdżając autostradą A4 od strony Wrocławia, należy zjechać na wyjeździe nr 241 (Racibórz, Opole), natomiast jadąc od strony Katowic – na wyjeździe nr 248 (Krapkowice, Gogolin) – w obu przypadkach należy kierować się na Krapkowice i dalej na Prudnik. Więcej: http://www.moszna-zamek.pl/index.php/zwiedzanie/dojazd-do-zamku
UWAGA: Chociaż najlepszym środkiem transportu do zamku jest samochód, to należy pamiętać o tym, że w weekendy albo podczas dużych imprez trudno o wolne miejsce na parkingu. Dlatego czasem warto przesiąść się na rower, a tym samym udać się w interesującą wycieczkę z Krapkowic lub Strzeleczek.
DATY/GODZINY OTWARCIA I CENNIK
Teren pałacowo-parkowy jest dostępny przez cały rok.
UWAGA: na całym obszarze dostępnym do zwiedzania obowiązuje opłata za wstęp – przy czym osoby zwiedzające Zamek są również zobowiązane do wykupienia biletu wstępu na teren parkowy.
Zwiedzanie z przewodnikiem
Przez cały rok dostępna jest także opcja zwiedzania zamku z przewodnikiem (zwiedzanie komnat: Kawiarnia, Sala Jadalniana, Sala pod Pawiem, Biblioteka, Galeria, Pokój Pana, Kaplica)
Godziny zwiedzania:
Od poniedziałku do piątku od 13:00 do 16:00 co godzinę.
W soboty i niedziele od 10:00 do 16:00 co pół godziny.
Liczebność grupy: maksymalnie 65 osób
Czas zwiedzania: 45-60 minut
UWAGA: zwiedzanie dla grup zorganizowanych odbywa się po wcześniejszej wymaganej rejestracji w recepcji, o umówionej porze codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00.
Wstęp na dostępne dla zwiedzających dwie zamkowe wieże z przewodnikiem (cały rok).
Godziny: zwiedzania: codziennie od 10:00 do 16:00 co godzinę (złe warunki atmosferyczne mogą wymusić niemożność wejścia na wieże, więc należy się z tym liczyć)
Liczebność grupy: grupa może liczyć maksymalnie 12 osób
Czas zwiedzania: 30-40 minut
Ekstremalne Zwiedzanie Zamku (przejście przez podziemne korytarze, komnaty reprezentacyjne, wieże zamkowe, krypta, przeklęta winda) odbywa się od marca do października.
Godziny zwiedzania: od piątku do niedzieli w godzinach od 17:00 do 20:00 co godzinę. Możliwość zwiedzania ekstremalnego od poniedziałku do czwartku w miarę możliwości oraz dostępności.
Liczebność grupy: grupa może liczyć maksymalnie 12 osób
Czas zwiedzania: około 100 minut
ZNIŻKI:
- bilet ulgowy przysługuje dzieciom do 15 lat, osobom uczącym się – z ważną legitymacją, emerytom i rencistom – także z ważną legitymacją,
- dzieci do lat 3 – wstęp do parku i zwiedzanie Zamku bez opłat (nie dotyczy ekstremalnego zwiedzania),
- osoby zwiedzające Zamek są również zobowiązane do wykupienia biletu wstępu na teren pałacowo-parkowy,
- osoby mające rezerwację proszono są o przybycie i zakupienie biletów do 15 minut przed planowaną godziną zwiedzania; przypadku ich nieobecności bilety trafiają ponownie do puli sprzedaży.
NOCLEGI
Zamek w Mosznej
Turyści mają niepowtarzalną okazję spędzić noc w zamkowych komnatach. Szczegóły w zakładce OFERTA NOCLEGOWA na stronie internetowej zamku:
http://www.moszna-zamek.pl/index.php/o-zamku/oferta-noclegowa/cennik
http://www.moszna-zamek.pl/index.php/o-zamku/oferta-noclegowa/pokoje
Poza Moszną
Hotel SALVE
al. Lipowa 4
48-250 Głogówek (10 km od Mosznej)
tel.: 48 77 437 33 13, 48 77 437 33 22
e-mail: info@hotelsalve.pl
www: www.hotelsalve.pl
Gminne Centrum Kultury w Białej
ul. Prudnicka 35
48-210 Biała (9,5 km od Mosznej)
tel.: 48 77 438 70 26, 48 600 248 763
e-mail.: info@gckbiala.pl
www: gckbiala.pl
Hotel FANTAZJA
ul. Dworcowa 5
48-250 Głogówek (ponad 10 km od Mosznej)
tel.: 48 77 437 21 62
e-mail: recepcja@hotelfantazja.eu
www: www.hotelfantazja.eu
Willa JUBILEUM
Gospodarstwo agroturystyczne
Dzierżysławice 4
48-250 Głogówek (ponad 10 km od Mosznej)
tel.: 48 608 777 900, 48 77 437 39 41
e-mail: kontakt@jubileumglogowek.pl
www: www.jubileumglogowek.pl
Zajazd KRAPKOWICE
ul. Prudnicka 29
47-300 Krapkowice (ponad 10 km od Mosznej)
tel.: 48 77 466 18 77, 48 77 466 13 64, 48 691 114 747, 48 691 115 152
e-mail: recepcja@zajazdkrapkowice.pl
Ośrodek Turystyczny POD BOREM
ul. Cegielna 16, Przysiecz
46-060 Prószków (ponad 10 km od Mosznej)
tel.: 48 608 499 728
e-mail: basiawlazlik@wp.pl
www: www.podborem-przysiecz.pl
RESTAURACJE
Zamek w Mosznej
Restauracja Zamkowa czynne jest codziennie w godzinach 12:00 – 22:00. I serwuje specjały regionalnej kuchni śląskiej i opolskiej, a także dania kuchni europejskiej.
Więcej: http://www.moszna-zamek.pl/index.php/o-zamku/restauracja-i-kawiarnia
Poza Zamkiem w Mosznej
Restauracja SALVE
al. Lipowa 4
48-250 Głogówek (10 km od Mosznej)
tel.: 48 077 437 33 13
e-mail: rezerwacje@hotelsalve.pl
www: www.hotelsalve.pl
Restauracja KRAPKOWICE
ul. Prudnicka 29
47-300 Krapkowice (ponad 10 km od Mosznej)
tel.: 48 77 466 15 25
e-mail: recepcja@zajazdkrapkowice.pl
Restauracja TAWERNA
ul. Kilińskiego 1
47-303 Krapkowice (ponad 10 km od Mosznej)
tel.: 48 77 466 15 25
www: www.tawerna.krapkowice.pl
Restauracja OBERŻA
ul. Pasternik 2
48-250 Głogówek (ponad 10 km od Mosznej)
tel.: 48 609 286 173
e-mail: oberzaglogowek@gmail.com
Restauracja ATRIA
ul. Szkolna 4
48-250 Głogówek (ponad 10 km od Mosznej)
tel.: 48 796 746 230
e-mail: kontakt@restauracja-atria.pl
www: www.restauracja-atria.pl
Pizzeria REDPEPPER
ul. Prudnicka 13A
47-300 Krapkowice (ponad 10 km od Mosznej)
tel.: 48 77 43 13 495
www: www.redpepper.pl
Pizzeria VERONA
ul. Podgórna 4
47-300 Krapkowice (ponad 10 km od Mosznej)
tel.: 48 77 466 22 01
www: www.pizzeria-verona.com.pl
Opracowała: Karina Bonowicz
Partnerem projektu Śladami Polskich Zamków jest Urząd Miasta Lublin.
.