img_4884r

 

II Polonijny Dzień Dwujęzyczności  w Mahwah, NJ, zjednoczył nie tylko dzieci i rodziców Szkoły im. Mikołaja Kopernika, ale również dyrektorów i dzieci z pięciu szkół, którzy przyjechali na wydarzenie, jak również gości – pasjonatów polskiej kultury.

„Jestem pod wrażeniem dynamiczności tutejszej Polonii!” – powiedział prof. Christopher Caes z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, który podzielił się swoimi doświadczeniami w nauce języka polskiego. Profesor zna pięć języków i jest inspiracją dla młodych ludzi, nie tylko w polonijnych szkołach.„Przyjemnie było poznać wielu aktywnych ludzi, a nie narzekających” – dodał dr Tadeusza Alberski, który opowiadał o budowie Mostu T. Kościuszki w Nowym Jorku. Dla dyrektor Beaty Benewiat ze Szkoły J. U. Niemcewicza w Plainfield, NJ,  ważne jest, że dzięki Polonijnemu Dniu Dwujęzyczności szkoły polonijne mają okazję do dzielenia się pomysłami i talentami.

 

img_4728r

 

Program świętowania w Mahwah był urozmaicony. Na życzenie rodziców została zaproszona Akademia Dobrych Manier Lisy Richey, która przygotowała osobne prezentacje dla dzieci i dorosłych jak kulturalnie zachować się przy stole. Dorośli sprawdzili swoje umiejętności z ortografii podczas dyktanda, przygotowanego przez Jolantę Chorąży, zwyciężczynię ubiegłorocznego dyktanda. A jego tematem było rachatłukum, przysmak turecki. Mogli go posmakować wszyscy po zakończeniu pisania. Najlepszymi z ortografii okazały się Ewa Molczyk, Aneta Klisiewicz i Katarzyna Grędziński. Nad dyktandem czuwała dr Katarzyna Kowal, która również zagrała jeden z walców Fryderyka Chopina i opowiedziała o dwujęzyczności tego wielkiego kompozytora.

 

img_4728r

 

img_4616r

 

Nie zabrakło pomysłów dla mniejszych dzieci. Z wędkami pojawił się doświadczony wędkarz Józef Kołodziej, by opowiedzieć o swoich przygodach z rybami w Atlantyku.

„Ja też jem ryby” – wyznał z przejęciem Daniel Occhicone, który z zapartym tchem słuchał i obserwował gościa. Sportowego ducha wykazali liczni uczniowie w czasie turnieju wiedzy o Robercie Lewandowskim, przygotowanego przez rodzeństwo Martę, Tomka i Alexandra Dejów. „Przygotowanie i przeprowadzenie turnieju w różnych grupach wiekowych było większym wyzwaniem niż się spodziewaliśmy” – powiedziała ich mama, Katarzyna Deja. „Chodzi mi o przypilnowanie porządku podczas turnieju i przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych punktów. Ale byliśmy bardzo mile zaskoczeni wiedzą dzieci na temat tego piłkarza. Przyjechał nawet jeden uczeń, który nawet w drodze do Mahwah, czytał w samochodzie książkę o Lewandowskim i wiedział o nim prawie wszystko” – dodała.

Emocje wywołało ogłoszenie wyników w konkursie plastyczno-fotograficznym pt. „Polska w moich oczach”, na który napłynęło ponad 60 prac, a nagrodzono książkami i układankami aż 27 dzieci. Gorącymi brawami nagrodzono młode talenty Olivię Przydział (skrzypce) i jej siostrę Sylvię (śpiew), a także Paulę Szczeparę (śpiew).

Wolontariusze są podstawą sprawnego zorganizowania Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, którym należą się wyrazy serdecznego podziękowania. Sponsorem słodyczy były: sklepy Stokrotka, U Babci Jadzi, Syrena, Lowell Foods International, Hudson Bread, Banas Bakery, Venice Bakery i drobne upominki przygotowała PSFCU.

Do zobaczenia za rok na kolejnym Polonijnym Dniu Dwujęzyczności.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: Zosia Żeleska-Bobrowski

 

godlo_senat z podpisem 1Projekt Polonijnego Dnia Dwujęzyczności przygotowany został przez Fundację Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku oraz Fundację Edukacja dla Demokracji z Warszawy i współfinansowany przez Kancelarię Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 roku.

 

 

img_4924r

img_4908r

 

img_4890r

 

img_4880r

 

img_4857r

 

img_4851r

 

img_4850r

 

img_4849r

 

img_4847r

 

img_4832r

 

img_4770r

 

img_4771r

 

img_4770r

 

img_4756r

 

img_4752r

 

img_4661r

 

img_4639r

 

img_4615r

 

img_4613r

 

img_4583r

 

Poprzedni artykułII Polonijny Dzień Dwujęzyczności – nowy pomost łączący Polonię na (niemal) całym świecie
Następny artykułRadio WNVR 1030 AM & 1300 AM w Chicago o Polonijnym Dniu Dwujęzycności
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj