IMG_1863 copy

Dla każdego, kto lubi posiedzieć z książką w parku lub pospacerować po obiedzie, High Line Park będzie
z pewnością interesującą propozycją. Rozciąga się na odcinku 1,6 km, od ulicy 30 do 34, poprzez Chelsea i West Side Yard na zachodnim Manhattanie. High Line Park wyróżnia się od innych miejskich parków tym, że usytuowany jest na starej podwyższonej historycznej linii kolejowej West Side Line.

Linia ta powstała w 1847 roku, biegła wzdłuż zachodniego Manhattaniu i służyła do przeładunków towarów ze statków dopływających do wybrzeży Manhattanu. Początkowo West Side Line biegła na poziomie ulic, co powodowało ogromną liczbę wypadków. Dla dodatkowego zabezpieczenia władze miasta wynajęły West Side Cowboy – mężczyzn jeżdżących konno i wymachujących chorągiewkami w momencie zbliżania się pociągu. Mimio tego, zderzenia aut z pociągami były tak częste, że po jakimś czasie odcinek ten nazwano Aleją Śmierci (przy 10 Aleji). Po latach publicznej debaty, w 1929 roku miasto i stan Nowy Jork oraz New York Central Railroad postanowili zlikwidować większą część linii na poziomie ulic i podnieść tory kolejowe o kilka poziomów wyżej. Od 1934 roku nadziemna kolej już funkcjonowała biegnąc od miejsc przeładunkowych do magazynów
i fabryk. Przeworzone towary mogły być transportowane i rozładowywane bez zakłócania ruchu na ulicach.
W 1960 roku, wysunięta najdalej na południe część linii została rozebrana.

Pozostała część utrzymała się dzięki działaniom lokalnej społeczności, która nie dopuściła do jej rozbiórki
i wywalczyła utworzenie na historycznym odcinku miejskiego parku. I choć High Line Park należy do miasta, jest on do tej pory utrzymywany i obsługiwany przez organizację non profit Friends of High Line, utworzoną przez lokalnych działaczy. Inspirację do utworzenia tego typu parku stanowił podobny projekt Promenade Plantee w Paryżu.

W parku, wśród świetnie utrzymanych rabatów kwiatowych, krzewów i drzew, znajduje się wiele ławek
i drewnianych leżaków do opalania. W środkowej części High Line Park, w tunelu, można zjeść lunch, lody czy kupić artystyczne pamiątki. Park polecamy również pasjonatom fotografii, jest tu mnóstwo miejsc z których mamy ciekawe ujęcia zarówno miasta, jak i rzeki Hudson.

Tekst i zdjęcia: Marta Kustek

IMG_1870 copy

IMG_1869 copy

IMG_1864 copy

IMG_1841 copy

IMG_1886 copy

IMG_1857 copy

IMG_1862 copy

IMG_1865 copy

IMG_1866 copy

IMG_1877 copy

IMG_1836 copy

IMG_1842 copy

IMG_1847 copy

IMG_1860 copy

IMG_1883 copy

IMG_1849 copy

IMG_1887 copy

IMG_1868 copy

IMG_1885 copy

IMG_1838 copy

IMG_1837 copy

IMG_1889 copy

IMG_1897 copy

IMG_1843 copy

IMG_1884 copy

IMG_1888 copy

IMG_1893 copy

Untitled

Poprzedni artykułNowy Jork w miniaturze w muzeum na Queensie
Następny artykułStay warm New York! – nowojorska zima na starych fotografiach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj