W Szkole im. Bł. Jerzego Popiełuszki w Passaic, NJ,  do egzaminu STAMP4s, za który można otrzymać Global Seal of Biliteracy, przystąpiło 14 uczniów. Egzamin odbył się pod okiem Renaty Martin, koordynatora Seal na wschodnim wybrzeżu, dyrektor Elżbiety Majkut i nauczycielki Justyny Wawrzycki. 

Do uczniów szkoły dołączyła jedna osoba spoza tej placówki i zdający uznali za najtrudniejszą część mówioną egzaminu, gdzie trzeba było nagrać wypowiedzi na trzy różne tematy – powiedziała Martin.

Egzamin przebiegł sprawnie i dyrektor Elżbieta Majkut podzieliła się następującą refleksją:

Egzamin na Seal of Biliteracy znany jest naszym uczniom już od kilku lat. Wielu absolwentów naszej szkoły pomyślnie przeszło test w ubiegłych latach. W tym roku aż 13 studentów z klas od 8-ej do 10-tej mogło, po raz pierwszy, podejść do egzaminu w naszej szkole. Egzamin skonstruowany jest tak, aby wiarygodnie sprawdzić umiejętności ucznia w zakresie czytania ze zrozumieniem, słuchania, mówienia oraz pisania w języku polskim. Co najważniejsze, uczniowie, którzy dostaną Seal of Biliteracy, mogą uzyskać kredyty w amerykańskich colleges. Studenci przygotowywali się do egzaminu w trakcie zajęć w polskiej szkoły. Bardzo pomocne w organizacyjnym i logistycznym przygotowaniu do egzaminu okazało się również spotkanie na Zoomie z panią Renatą Martin na dwa tygodnie przed testem. W dniu testu uczniowie byli bardzo opanowani i skupieni. W ogólnej opinii studentow, test nie był trudny, aczkolwiek uczniowie nieco obawiali się części mówionej oraz słuchania. 

.

Seal of Biliteracy – Pieczęć Dwujęzyczności to wyróżnienie przyznawane przez amerykańskie szkoły średnie i okręgi szkolne za biegły poziom w języku obcym (w naszym przypadku – polskim). Wyróżnienie umieszcza się w formie pieczęci na dyplomie ukończenia szkoły średniej. Do egzaminu z języka polskiego mogą podejść uczniowie klas 3 i 4 liceum. Dla uczniów, którzy nie mogą uczestniczyć w stanowym programie, istnieje Global Seal of Biliteracy. W obu programach, egzaminem z języka polskiego jest STAMP4s przygotowany przez amerykańską firmę testującą, AVANT Assessment. Marzena Owiński, dzięki której mamy język polski włączony do języków zdawanych w ramach Seal, przygotowała również materiały pomocnicze dla uczniów, którzy chcą sprawdzić poziom swoich kompetencji językowych: www.sealofbiliteracypopolsku.com. Wszystkie pytania związane z egzaminem można kierować bezpośrednio do pani Marzeny na adres e-mailowy: sealofbiliteracypopolsku@gmail.com lub Renaty Martin, koordynatora na wschodnim wybrzeżu: renia.martin@yahoo.com

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkoły

Poprzedni artykułEgzamin na Global Seal of Biliteracy – pisemną maturą w Palos Heights!
Następny artykułCo słychać w czasach pandemii w polonijnych szkołach na Zachodzie USA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj