W sobotę i niedzielę, 14-15 stycznia, odbywa się IV Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej zorganizowany przez Polską Akademię Nauk Społecznych i Humanistycznych w Londynie (PASSH) oraz Fundację Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych. Świetna i potrzebna inicjatywa dla tych, którzy są zaangażowani w polonijną edukację na całym świecie, by wymienić się doświadczeniami.

W pierwszy dzień, na świętowaniu na Google Meet pojawili się polonijni edukatorzy m. in. z Australii, USA, Wielkiej Brytanii, Uzbekistanu, Ukrainy, Słowacji i Islandii.

Gościem specjalnym była Prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego, która mówiła na temat mitu, że język polski jest jednym z 5 najtrudniejszych języków świata. Nie ma rankingu, który ma stopień trudności jak oceniać języki. Jak porównać język polski do jakiegoś języka afrykańskiego? Właśnie, jak? Przypomnijmy, że profesor pojawiła się m. in. w Nowym Jorku na I Polonijnym Dniu Dwujęzyczności.

Drugim gościem specjalnym była Maria Stachurska, autorka książki pt. „Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej”. Jej bohaterka odebrała ponad 3000 porodów w obozie koncentracyjnym Birkenau. Położna przeżyła wojnę. Autorka książki miała szansę osobiście poznać ciotkę i z nią rozmawiać. (Maria Stachurska jest teściową Roberta Lewandowskiego).

Na podstawie książki powstał też film, który można za darmo obejrzeć tutaj:

Położna – filmy dokumentalne, Oglądaj na VOD TVP

O polonijnej edukacji opowiadali: Marianna Łacek, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Australii, Ewa Maria Koch, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce i Ewa Hawryło, prezes Educational and Cultural Centre w Wielkiej Brytanii. Polonijna edukacja w każdym kraju ma swoje lokalne wyzwania. Ale w każdym kraju języka polskiego w weekendowych szkołach, uczą się dzieci głównie urodzone poza Polską. Dzieci, których często rodzice także byli urodzeni poza Polską. Obecnie nauczanie języka polskiego jest i powinno być inne niż kilka dekad temu. Nauka języka polskiego powinna odbywać się jako nauka języka drugiego lub obcego. Pani Ewa Maria Koch wspomniała też o egzaminie Seal of Biliteracy, który jest jednym z elementów nowego, współczesnego podejścia do nauczania języka polskiego w USA.

Wzruszającym momentem było publiczne wręczenie stypendium Educational and Cultural Centre w Wielkiej Brytanii (kwoty nie podano) pani Oldze Woloszynek z Ukrainy na studia w Polsce.

W pierwszym dniu IV Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej  odbyło również ogłoszenie wyników Międzynarodowego Konkursu na Ucznia Roku 2022 „Ja i moja klasa” i Międzynarodowego Konkursu na Polonijnego Artystę Roku „Kreatorzy uczuć i wyobraźni”.

Szczegółowe informacje można znaleźć na koncie Facebooka Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych w Londynie (PASSH).

Gratulujemy nagrodzonym osobom!

Jutro, 15 stycznia, odbędą się wykłady i panele dyskusyjne.

.

Redakcja

Poprzedni artykuł„Kompendium nauczyciela – psychologiczne i pedagogiczne aspekty pracy” – darmowa publikacja dla nauczycieli
Następny artykułIV Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej – skorzystaj z materiałów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj