23 uczniów w Polskiej Szkole w Clifton, NJ, przystąpiło do egzamin STAMP4s na Global Seal of Biliteracy/Pieczęć Dwujęzyczności. Egzamin odbył się pod opieką Renaty Martin, koordynatora Seal na wschodnim wybrzeżu.

Dyrektor szkoły, Monika Lewkowicz powiedziała:

Bardzo ważne było dla nas, aby nasi uczniowie zdecydowali się na egzamin z własnej wewnętrznej potrzeby. Rozmawialiśmy z nimi na luzie, były pozytywy i korzyści z podejścia do egzaminu. Zwyciężyły korzyści! Podróże z językiem są zawsze ciekawe, a nowe doświadczenia i emocje bardzo potrzebne w życiu. Wszyscy uznaliśmy  Seal za  potrzebną przygodę językową. Młodzież  wyszła z egzaminu zadowolona. Dla naszych 9-klasistów, to rozgrzewka do kolejnego egzaminu na 16 kredytów na New York University. Udało namówić się do egzaminu również 8- klasistów, którzy z żartem i uśmiechem na twarzy  stwierdzili „nie mamy nic do stracenia”. Cieszę się, że pomimo pandemii i wielu restrykcji udało się nam przeprowadzić egzamin na Seal of Biliteracy w naszej szkole. Dziękuję pani Renacie Martin oraz naszemu zespołowi nauczycieli za wytrwałą, cierpliwą, wspaniałą pracę i serce, jakie wszyscy wkładamy, aby nasza młoda Polonia była silna, a przede wszystkim mówiła, czytała oraz pisała w języku polskim.  

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkoły

.

.

.

.

.

.

Seal of Biliteracy – Pieczęć Dwujęzyczności to wyróżnienie przyznawane przez amerykańskie szkoły średnie i okręgi szkolne za biegły poziom w języku obcym (w naszym przypadku – polskim). Wyróżnienie umieszcza się w formie pieczęci na dyplomie ukończenia szkoły średniej. Do egzaminu z języka polskiego mogą podejść uczniowie klas 3 i 4 liceum. Dla uczniów, którzy nie mogą uczestniczyć w stanowym programie, istnieje Global Seal of Biliteracy. W obu programach, egzaminem z języka polskiego jest STAMP4S przygotowany przez amerykańską firmę testującą, AVANT Assessment. 

Marzena Owiński, dzięki której mamy język polski włączony do języków zdawanych w ramach Seal, przygotowała również materiały pomocnicze dla uczniów, którzy chcą sprawdzić poziom swoich kompetencji językowych: www.sealofbiliteracypopolsku.com. Wszystkie pytania związane z egzaminem można kierować bezpośrednio do pani Owińskiej na adres e-mailowy: sealofbiliteracypopolsku@gmail.com lub Renaty Martin, koordynatora na wschodnim wybrzeżu: renia.martin@yahoo.com Szkoły, które same chcą zorganizować egzamin mogą skorzystać ze wskazówek Akademii Jana Pawła II w South Amboy w następującym artykule: NJ https://dobraszkolanowyjork.com/rekordowa-liczba-certyfikatow-global-seal-of-biliteracy-z-jezyka-polskiego-w-south-amboy/

Poprzedni artykułZabawy z językiem – to bardzo poważna sprawa!
Następny artykułO współpracy, czyli jak powstała „Bajka o dwugłowym smoku”
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj