Moja super moc: dwa języki w głowie!

Dwujęzyczni wymiatają, każdy ci to powie!

Pamiętacie co wydarzyło się w 2015 r.?  Kinomani (i kinowomenki!) na pewno pamiętają, że w marcu polski film „Ida” zdobył Oscara jako najlepsza zagraniczna produkcja filmowa na 87-tej gali wręczania nagród przez Akademię Filmową w Los Angeles. Fani brytyjskiej rodziny królewskiej powitali w maju drugie dziecko Kate i Williama Windsorów, księżniczkę Charlotte. W lipcu kosmiczna sonda Horizon znalazła się 5 miliardów kilometrów od Ziemi i przesłała nam pierwsze dokładne zdjęcia Plutona, tzw. planety karłowatej i ciała niebieskiego najbardziej oddalonego od Słońca w naszym Układzie Słonecznym. Zaś dwa miesiące później NASA ogłosiła, że na Marsie występuje woda w formie ciekłej. 

A co wydarzyło się w październiku 2015? To, oczywiście, zawsze zależy od tego, kogo pytamy i co jest dla niego jest ważne. Ci, którzy śledzą wydarzenia w kalendarzach polonijnych na pewno doskonale pamiętają, że to właśnie wtedy odbyły się pierwsze obchody światowego Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Co za wspomnienia! Za nami już siedem wspaniałych edycji tego święta. Przed nami ósma i nie mamy wątpliwości, że tak jak zawsze będzie to świetna okazja do wspólnej zabawy, nauki i podkreślenia wagi dwujęzycznej edukacji oraz dwukulturowości w życiu polonijnych rodzin. 

Polonijny Dzień Dwujęzyczności obchodzimy w trzeci weekend października, w tym roku będzie to więc weekend 15-16 października.  Czekamy na niego z tym większą niecierpliwością, że po dwóch długich latach pandemii i związanych z nią ograniczeń w końcu znów będziemy mogli wrócić spotkań i eventów na żywo. I choć są powody do dumy – mimo utrudnień i wyzwań tych ostatnich lat PDD kontynuował swoje tradycje w nowych formach dostępnych online – właśnie te nowe doświadczenia dostarczyły nam kolejnych, niezbywalnych dowodów na to jak ważna i niezastąpiona jest wspólnota celebrowana ramię w ramię we wspólnym gronie, podczas wspólnych zajęć, prezentacji, przedstawień, konkursów i oczywiście najsmaczniejszych na świecie polskich posiłków! 

Ograniczenia i wyzwania, przed jakimi stajemy od ponad dwóch lat w wielu ludziach wyzwalają refleksje na temat tego, co w naszym życiu jest naprawdę ważne oraz jakie posiadamy zdolności i zainteresowania, w której warto inwestować, bo mają sens dla nas i dla reszty świata. W filmach sci-fi bohaterów ratujących wszechświat przed kataklizmami wszelkiej maści zwykło się nazywać superbohaterami. Pomyślmy – a czy dwujęzyczność też nie jest supermocą? Czy ludzie dwujęzyczni nie są superbohaterami w pełnym tego słowa znaczeniu? My też ratujemy świat. Ratujemy go przed chaosem niezrozumienia i wrogością wynikającą z niewiedzy. Ratujemy przed ignorancją i nieświadomością kim są inni ludzie w innych kulturach posługujący się różnymi językami. To my przerzucamy mosty między krajami i kontynentami, w poprzek mórz i oceanów, w każdej stronie świata. To dzięki nam na tych mostach spotykają się ludzie, informacje, inspiracje i dobre pomysły, a wraz z nimi całe kultury, które w przeciwnym razie nie miałyby szansy się poznać. Wszystko to możliwe jest dlatego, że nosimy w głowie więcej niż jeden język, a w sercu więcej niż tylko jeden dom i jedną ojczyznę. 

Niech tegoroczne obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności 2022 będą celebracją tej supermocy. Zachęcamy Was do refleksji i artystycznej ekspresji jak wy wykorzystujecie swoją super moc? Może warto stworzyć o tym komiks albo ułożyć piosenkę? Albo zachęcić znajomych, którzy już jakiś zalążek tej supermocy posiedli, ale nie wiedzą jak ją w sobie dalej rozwijać? Tegorocznym tematem przewodnim PDD 2022 jest “Zachęć innych do Dwujęzyczności!”

Jak zawsze, serdecznie zapraszamy do dzielenia się z nami i resztą polonijnego świata Waszymi pomysłami obchodów PDD 2022, a jednocześnie zapraszamy do odwiedzania stron www.polishbilingualday.comgdzie jak znajdziecie nowe inspiracje, podpowiedzi, pomysły i archiwum materiałów pomocniczych podpowiadających co można i co warto włączyć do Waszych eventów. Mamy już także nową grafikę na ten rok, przygotowaną na bazie naszego kogutka PDD, zaprojektowanego przez Beatę Ślązak – Zalewski, a już teraz systematycznie zamieszczamy propozycje nowych quizów i konkursów. 

Tradycyjnie zapraszamy też do wzięcia udziału w konkursach, których wyniki będziemy prezentować w trakcie Polonijnego Dnia Dwujęzyczności.  Pierwszy z nich to konkurs literacki, w tym roku pod tytułem: „Nadzieja bez granic”.  Zapraszamy wszystkich w każdym wieku i czekamy na utwory w trzech kategoriach: wiersza, krótkiej prozy i prozy poetyckiej.  Więcej szczegółów o zasadach konkursu oraz nadsyłania prac znajdziecie pod adresem: http://www.polishbilingualday.com/language/pl/4972-2/ 

Drugi konkurs pt. „To jest moje miejsce” to kolejne coroczne filmowe wyzwanie dla Was, na nagranie video, tym razem materiału na temat miejsca w którym mieszkacie. Pokażcie nam swoje miasto, miasteczko, wieś, swoje ulubione miejsca, które często odwiedzacie, opowiedzcie o ciekawostkach z nimi związanych. Zamieńcie się w filmowych reporterów promujących swoją miejscowość!  Więcej szczegółowych informacji o tym konkursie tutajhttp://www.polishbilingualday.com/language/pl/4963-2/

Jest nam bardzo miło ogłosić, że tegorocznym Głównym Sponsorem Polonijnego Dnia Dwujęzyczności jest Kancelaria Adwokacka The Platta Law Firm! Kancelaria od lat wspiera dwujęzyczność w wychowaniu młodych pokoleń Polaków poza granicami Polski, i sama zatrudnia dwujęzycznych pracowników. The Platta Law Firm ma swoją siedzibę na Wall Street w Nowym Jorku i specjalizuje się w wypadkach.

Zapraszamy do świętowania, do dobrej zabawy, do promowania naszego języka i wspaniałych tradycji w miejscach, w których mieszkacie. I oczywiście, jak co roku, nie zapomnijcie podzielić się z nami zdjęciami i nagraniami z Waszych wydarzeń! Będziemy je publikować na koncie Fb https://www.facebook.com/Polonijny-Dzień-Dwujęzyczności-Polish-Bilingual-Day-strona-oficjalna-111775130211868 na którym już teraz znajdziecie wszystkie aktualizacje na temat PDD 2022.

Życzymy wielu niezapomnianych wrażeń!

DSNY Fundation i redakcja portalu www.DobraSzkolaNowyJork.com

Poprzedni artykułJak się odstresować? Szyj maskotki z materiału!
Następny artykułMa na punkcie łamańców językowych przysłowiowego „bzika”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj