Przedstawiamy kolejny odcinek nowego cyklu na temat wyróżnionych rodziców w konkursie Polonijny Rodzic na 6 w 2022 roku, organizowanym przez Polską Szkołę w Portland, OR, Kongres Oświaty Polonijnej i Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża. To już piąta edycja konkursu, którego celem jest docenienie roli rodzica w rozwoju szkoły polonijnej oraz podkreślenie jak istotnym i ważnym jest jego zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. 

Dziś prezentujemy Anetę Drąg – rodzica ze Szkoły im. Heleny Modrzejewskiej  w Yorba Linda, w Kalifornii. Pisze o niej kierownik placówki Kazimiera Kmak.

xxx

Poznałam Anetę w Polskiej Szkole, kiedy właśnie objęłam pozycję kierownika, a ona zapisała syna do przedszkola.

Niektórym rodzicom zajmuje trochę czasu, aby zaangażować się w działaność szkoły, Aneta od samego początku ruszyła pełną parą, pełna entuzjazmu, energii i chęci pomocy. Pamiętam, jak podczas wakacji w 2013 roku robiliśmy generalny remont biura szkolnego i to właśnie ona pomogała nam przy tej pracy. Mamy nawet takie fajne zdjęcie jak mały wtedy Zack, jej syn, wyciąga gwoździe z desek.

Aneta ma duszę artystyczną. Nie tylko lubi pięknie dekorować i robić fantazyjne aranżacje kwiatowe, ale ma także wielki talent muzyczny. Będąc młodą dziewczyną opuściła swój rodzinny Leżajsk i wyjechała do Koszęcina, aby śpiewać i tańczyć w Zespole Ṡląsk. Koncertowała z zespołem w Polsce i po całym świecie. Teraz jej wokalny talent wykorzystujemy w naszym chórze, który działa przy Polskim Centrum Świętego Jana Pawła II w Yorba Linda. 

Od kilku lat Aneta zajmuje się także przygotowaniem programu artystycznego na nasze doroczne Dożynki. Znajduje różnych ciekawych nowych artystów i zaprasza do nas zespoły folklorystyczne, nie tylko z Kalifornii, ale również z innych stanów. Aneta jest niezmiernie pracowitą osobą co daje się zauważyć na każdym kroku w naszej Polskiej Szkole. Gdziekolwiek potrzebna była pomoc mogliśmy zawsze na nią liczyć, za wyjątkiem pracy w kuchni. Zawsze śmiała się, że do gotowania nie zaciągniemy jej nawet końmi.

W wolnych chwilach lubi czytać i podróżować. Zwiedzanie parków narodowych jest jej wielką pasją. Przebywając wśród natury znajduje wyciszenie i ładuje swoje akumulatory. Aneta zawsze będzie kojarzyć mi się z polskimi łamańcami językowymi, gdyż ma na ich punkcie przysłowiowego „bzika”. Poprawna i czysta polszczyzna jest dla niej niezmiernie ważna. Aneta wciąż wierzy, że „Jerzy leży na wieży wsród stu nietoperzy”.

.

Kazia Kmak

Zdjęcia: archiwum szkoły

Konkurs jest finansowany z funduszy  Kancelarii Premiera Rady Ministrów RP.

.

Wcześniej pisaliśmy o rodzicach:

Jak się odstresować? Szyj maskotki z materiału! | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Nasze dzieci jedzą maliny prosto z krzaków” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Wspólne gotowanie ich łączy i jest tradycją rodzinną” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Każdy rodzic zasługuje na wyróżnienie” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Palili ognisko, jeździli na odpusty…” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Ciągle ma przed oczami podróż na Batorym” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Nie lubię poniedziałku” Dobra Szkoła Nowy Jork

„Ona stanie na rzęsach” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Kangury na śniegu | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Czekam na meteoryt!” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Zawsze jestem wesołkiem!” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Życie wywrócone do góry nogami | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Polonijny Rodzic na 6: Ewa Guściora – „Piękne, bo polskie” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Poprzedni artykułDwujęzycznie supermocni czyli 8 Polonijny Dzień Dwujęzyczności już na horyzoncie!
Następny artykułE-magazyny dla polonijnych dzieci i młodzieży: „Cogito dla Polonii” i „Kumpel dla Polonii”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj