Przedstawiamy kolejny odcinek nowego cyklu na temat wyróżnionych rodziców w konkursie Polonijny Rodzic na 6w 2022 roku, organizowanym przez Polską Szkołę w Portland, OR, Kongres Oświaty Polonijnej i Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża. To już piąta edycja konkursu, którego celem jest docenienie roli rodzica w rozwoju szkoły polonijnej oraz podkreślenie jak istotnym i ważnym jest jego zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. 

Dziś prezentujemy Justynę Jandudę, rodzica z Polskiej Szkoły im. Stanisława Kostki w Aberdeen, największej polonijnej szkoły w Szkocji, gdzie uczy się około 600 dzieci.

xxx

Jak się odstresować? Pani Justyna ma receptę dla siebie, ale może inni z niej też skorzystają. Szyje maskotki z materiału! Kolorowe, wesołe, dekoracyjne, przytulankowe. Można im się przyjrzeć na portalu  www.sample.socute.uk i można też obejrzeć filmik, jak je wykonać.

„Czasem mam głowę pełną pomysłów i wtedy muszę tylko usiąść, żeby przełożyć je na konkretne maskotki” – mówi pani Justyna, z wykształcenia technik odzieżowy. – „Zwykle jedną maskotkę uszyję w dwie godziny albo jak jest bardziej skomplikowana to zajmuje mi cztery godziny”.  Nawet jej ciastka też wyglądają artystycznie, bo dekoruje je lukrem w koronkowe wzory. Domowy świat pani Justyny jest okraszony artystycznym talentem. Ona dba o każdy szczegół.

Nasza rozmowa odbywa się przy kawie przez Messengera. Pani Justyna siedzi w swojej oranżerii i pije kawę z filiżanki przywiezionej z Polski, z łowickimi wzorami. Czeka na drugą aktywną wolontariuszkę ze szkoły, panią Martę Nalepę, która została wyróżniona w ubiegłorocznej edycji konkursu („Polonijne szkoły przede wszystkim muszą rozumieć potrzeby dziecka” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com). Razem wybierają się na jagody do okolicznego lasu.

„Szkocja jest zimna i deszczowa, ale przez 17 lat życia tutaj przyzwyczaiłam się już do tutejszego klimatu” – opowiada. Nie ma planów na powrót do Polski. Każdy członek rodziny znalazł swoje miejsce. Mąż Jarosław jest psychologiem. 20-letnia córka Paulina studiuje na Robert Gordon University. 14-letnia Zuzanna uczy się w Kemnay Academy. Ale Szkoła Stanisława Kostki jest bardzo ważna dla rodziny Janduda. Obie córki uczyły się tam pisać i czytać po polsku. A pani Justyna, pomagając przez wiele lat, nawet wcieliła się w rolę kucharza w „Kaczce Dziwaczce” Jana Brzechwy i z uśmiechem wspomina tę rolę.

Obecnie pani Justyna jest członkiem zarządu szkoły i skarbnikiem. „Szykujemy się na obchody 15-lecia szkoły, które przypada w październiku” – mówi z dumą, bo ze szkołą jest związana prawie od samego początku.

Gratulujemy wyróżnienia!

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum rodzinne

Konkurs jest finansowany z funduszy  Kancelarii Premiera Rady Ministrów RP.

Wcześniej pisaliśmy o rodzicach:

„Nasze dzieci jedzą maliny prosto z krzaków” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Wspólne gotowanie ich łączy i jest tradycją rodzinną” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Każdy rodzic zasługuje na wyróżnienie” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Palili ognisko, jeździli na odpusty…” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Ciągle ma przed oczami podróż na Batorym” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Nie lubię poniedziałku” Dobra Szkoła Nowy Jork

„Ona stanie na rzęsach” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Kangury na śniegu | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Czekam na meteoryt!” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Zawsze jestem wesołkiem!” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Życie wywrócone do góry nogami | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Polonijny Rodzic na 6: Ewa Guściora – „Piękne, bo polskie” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Poprzedni artykuł„Nasze dzieci jedzą maliny prosto z krzaków”
Następny artykułDwujęzycznie supermocni czyli 8 Polonijny Dzień Dwujęzyczności już na horyzoncie!
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj