pierwszy krok

Pinacolada ma 3 miesiące. Doskonale biega i rośnie jak na drożdżach.

– Uwielbiam klepać ją po głowie! – mówi młodsza córka, którą już przerosła Pinacolada.

W stajni, w Balczewie, jest duża radość. Córka szczęśliwa. Źrebak też zadowolony poddaje się pieszczotom naszej pociechy, która bierze lekcje konnej jazdy na matce źrebaka.

– Czy Pinacolada pamięta jak szybko stanęła na nogach po urodzeniu? – zastanawia się córka.

Podobno źrebak był silny i od razu dreptał w stajni.

– Dlaczego ja nie pamiętam jak zaczęłam chodzić? – pyta.

Wiele razy słyszałam pytania od obu córek o ich pierwsze wspomnienia z wczesnego dzieciństwa. A dokładniej mówiąc, o ich brak.

Nie potrafimy przypomnieć sobie stawiania naszych pierwszych kroków, czy wymówienia pierwszych słów.
Ten fenomen w psychologii nazywa się amnezją dziecięcą i dotyczy niepamięci zdarzeń, jakie zaszły przed ukończeniem 2-3 lat.

Jakie są jego przyczyny? Teorie są różne.

Najnowszą z nich prezentuje para naukowców Paul Frankland i Sheena Josselyn z Hospital for Sick Children
w Toronto i University of Toronto. Na podstawie badań na myszach zauważyli, że osłabienie możliwości zapamiętywania jest skutkiem intensywnego powstawania i rozwoju neuronów (neurogeneza) w hipokampie, części mózgu odpowiedzialnej za procesy zapamiętywania. Zahamowanie neurogenezy u młodych myszy polepszyło ich pamięć, a u dorosłych jej przyspieszenie prowadziło do osłabienia pamięci.

Inna teoria na ten temat mówi, że pierwsze miesiące życia są pewnego rodzaju traumą, więc wyrzucamy ją
z pamięci.

Też nie pamiętam, kiedy stawiałam pierwsze kroki. Ale doskonale zakodowałam momenty w pamięci, gdy nasze obie córki przedreptały samodzielnie w pokoju. Nie mogę pamiętać wszystkiego. Taka jest natura człowieka!

Danuta Świątek

Poprzedni artykuł„Podziemne życie Toma Otternessa”
Następny artykułOsierocone morsy w Alaska SeaLife Center