bbb

Większość stacji nowojorskiego metra nie należy do miejsc, w których chcielibyśmy pobyć dłużej niż musimy. Zazwyczaj przemykamy przez nie w pośpiechu. Nic dziwnego, nie wywołują one w nas przyjemnych wrażeń estetycznych. Stacja 14th St/8th Avenue wyglądałaby jak wiele innych w Nowym Jorku, gdyby nie stała instalacja „Life Underground”, której twórcą jest amerykański rzeźbiarz Tom Otterness.

Ponad sto miniaturowych rzeźb bajkowych postaci z brązu zdobi zakamarki stacji. Rozproszone są na jej całej powierzchni, czasem w najmniej oczekiwanych miejscach: na podłodze, na słupach, balustradach, ławkach, pod schodami, zwisają z sufitu, itd. Zabawne figurki, jakże trafnie oddające temat ekspozycji „the impossibility of understanding life in New York” przedstawiają ludzi, zwierzęta i figury abstrakcyjne w różnych sytuacjach.

10 – calowe rzeźby na dobre wkomponowały się w rytm miasta funkcjonującego „według zegara”.
Są odzwierciedleniem nowojorczyków niejednokrotnie zagubionych w meandrach życia w wielkiej metropolii i tych niemalże w stu procentach podporządkowanych wszechobecnemu pędowi skomercjalizowanego świata.
Jest tam aligator wychodzący spod włazu, gryzący figurkę z głową w kształcie sakiewki na pieniądze, bodaj najpopularniejsza rzeźba tej ekspozycji. Częścią instalacji są także: śpiący bezdomny strzeżony przez policjanta czy dwaj złodziejaszkowie przyłapani na gorącym uczynku, rozbawiona spacerująca para, mały człowieczek
z wielkim workiem pieniędzy, siedzący spokojnie na ławce i nieustannie czekający na metro, pracownicy zamiatający tokeny („żetony”, którymi kiedyś płacono za przejazd metrem) i stosy monet jednocentowych, figurki siedzące na szczycie worków pełnych pieniędzy, robotnicy niosący narzędzia o wielkich rozmiarach. Są też kolosalne stopy odcięte w kostkach, totem przedstawiający rzeźbę telefonu z ludzkimi cechami zewnętrznymi, zwierzęta symbolizujące dwie amerykańskie partie: słoń – Republikańską i osioł – Demokratyczną.

Nie sposób wymienić wszystkich rzeźb Otternessa, które od 2001 r. zdobią stację 14th St/8th Avenue i należą do jednych z najbardziej popularnych prac artystów w systemie nowojorskiego metra. To jeden z wielu przykładów kolekcji sztuki w Wielkim Jabłku, którą możemy zobaczyć, tak przy okazji, oczekując na metro.

Tom Otterness – amerykański rzeźbiarz mieszkający w Nowym Jorku. Jego prace zdobią parki, place, stacje metra, biblioteki, sądy, muzea w Wielkim Jabłku i innych miastach na całym świecie. Styl Otternessa jest często nazywany „cartoonish and cheerful”, bo rzeźby, które tworzy w swojej pracowni w Gowanus, w Brooklynie, przypominają postacie z kreskówek, są zabawne, czasami nawiązują do polityki.

Tekst i zdjęcia: Ewa Jaczyński
www.polskieradionyc.com

aa

aaa

bb

cc

ccc

dd

ddd

ee

eee

ff

fff

gg

ggg

hh

hhh

ii

iii

jj

kk

kkk

lll

mm

mmm

nn

oo

pp

rr

ss

sss

tt

ttt

tttt

uu

ww

yy

yyy

zz

zzz

Poprzedni artykuł„Tak prosto, tak trudno i tak warto” – rozmowa z Adamem Beck. Cz. 2
Następny artykuł„Dlaczego nie pamiętam?”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj