TZ1A3648

Akcja „Cała Polonia czyta Dzieciom” w nowojorskiej metropolii nabrała tempa. Organizowana wzorem swojego polskiego odpowiednika „Cała Polska czyta Dzieciom”, również za oceanem cieszy się dużą popularnością wśród polonijnych rodziców, nauczycieli a przede wszystkim dzieci. Czytelnicze spotkania odbywają się najczęściej
w polskich szkołach, i wzorem polskiej edycji, zapraszani są na nie jako czytający znane w środowisku polonijnym osoby, przedstawiciele polskich organizacji i firm, dziennikarze i celebryci, którzy czytają dzieciom Polskie bajki, wiersze i opowiadania.

Akcja, której pomysłodawcą jest Fundacja ABC XXI, ma na celu popularyzację czytania książek dzieciom przez rodziców, przynajmniej 20 minut dziennie. W USA spotkania czytelnicze prowadzą przeszkoleni przez Fundację koordynatorzy. Organizatorami wspólnego czytania w polskich szkołach jest portal DobraPolskaSzkola.com oraz Fundacja Polonia For Kids.

W ubiegłą sobotę odbyło się kolejne wspólne czytanie, tym razem w Polskiej Szkole Dokształcającej przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Kazimierza na Brooklynie. Zaproszeni zostali na nie specjalni goście: konsul generalna RP w Nowym Jorku Ewa Juńczyk-Ziomecka, reżyserka Agnieszka Wójtowicz-Vosloo i oraz Mecenas Sławomir Platta, który jest także Sponsorem czytelniczych spotkań.

Prowadzący imprezę Tomek Moczerniuk z Fundacji Polonia for Kids podzielił się z rodzicami pro-czytelniczą prezentacją, w której mogli znaleźć odpowiedzi na pytania: co, kiedy, dlaczego i ile powinniśmy czytać naszym dzieciom.
„Często tłumaczymy się, że nie mamy czasu na poczytanie dziecku książki, ponieważ nie pozwala nam na to nasz zabieganie, natłok obowiązków.” – Powiedział Moczerniuk – „Warto jednak uświadomić sobie, że jest to bardzo ważna rzecz w naszym życiu, warto ustawić ją na priorytetowym miejscu i zawsze starać się wygospodarować trochę tego czasu na spędzenie go z dzieckiem.”

Konsul Generalna RP w Nowym Jorku Ewa Juńczyk-Ziomecka
Konsul Generalna RP w Nowym Jorku Ewa Juńczyk-Ziomecka
Sponsor czytelniczych spotkań Sławomir Platta.
Sponsor czytelniczych spotkań Sławomir Platta.
Reżyserka Agnieszka Wójtowicz-Vosloo
Reżyserka Agnieszka Wójtowicz-Vosloo

Konsul Ewa Ziomecka wybrała dla najmłodszych wiersz Juliana Tuwima „Pan Hilary”, który jak się okazało, dzieci doskonale znały i deklamowały go wspólnie z czytającą. Dla młodzieży Ewa Ziomecka przeczytała fragment z „Pana Cogito” Zbigniewa Herberta.
„Jeżeli kiedykolwiek będzie Wam źle na świecie” – Dodała Konsul po przeczytaniu wiersza.- „Jeżeli będziecie się czuli samotni czy zapomniani, czy po prostu będziecie mieć chandrę, weźcie ten tomik. Znajdziecie tam słowa pocieszenia dla siebie. I pamiętajcie o tym przesłaniu: Bądź wierny, idź! Bądź odważny, idź! Nie miej oschłego serca, idź! Tego Wam życzę!”

Z kolei Sławomir Platta wraz z Karoliną Leszczyńską z The Platta Law Firm, przeczytali na role „Ptasie Radio” Juliana Tuwima.
„Wiecie, że kiedyś, jeszcze w Polsce, opiekowałem się takimi dziećmi jak Wy?” – Powiedzial prawnik do dzieci. – „I jest to jedno z najprzyjemniejszych moich wspomnień
z Polski jakie mam. Potem wyjeżdżając już na studia, musiałem się z nimi pożegnać. Natomiast dzisiaj się z Wami witam i mam nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazję nie raz się spotkać!”.

Kolejnym gościem który podzielił się z uczestnikami swoją ulubioną książką z dzieciństwa była Agnieszka Wójtowicz-Vosloo, absolwentka nowojorskiej Tisch School of the Arts, która wyreżyserowała m.in. film After.Life z Liamem Neesonem i Christiną Ricci w rolach głównych. Reżyserka do czytania książki którą wybrała – Koziołka Matołka – postanowiła zaprosić również same dzieci, które wspólnie z nią przeczytały na role tę popularną bajkę.

„Obok korzyści wynikających bezpośrednio z czytania książek, takich jak poznawanie nowego słownictwa, rozwijanie wyobraźni, osłuchanie się języka polskiego, co jest szczególnie ważne dla polonijnych dzieci” – powiedziała Marta Kustek z portalu DobraPolskaSzkola.com – „wspólne spędzanie czasu przy książkach ma jeszcze jedną ogromną zaletę – buduje i pogłębia więź dziecka z rodzicem, ułatwia wzajemną komunikację, buduje zaufanie. Bardzo ważne jest czytanie dzieciom szczególnie przez ojców, ponieważ oni często długo pracując, spędzają dużo mniej czasu z dzieckiem niż matka.”

Tomek Moczerniuk, Sławomir Platta i Marta Kustek
Tomek Moczerniuk, Sławomir Platta i Marta Kustek
Renata Blajer
Renata Blajer

Swoimi refleksjami dotyczącymi czytania dzieliły się również niektórzy rodzice.
„Dla mnie czytanie dziecku było tak naturalne jak oddychanie.” – Powiedziała Renata Blajer. – „Czytałam mojej córce jeszcze wtedy, kiedy się nie urodziła. Od małego czytałam jej praktycznie codziennie. Zawsze, kiedy to robiłam, wodziłam palcem po tekście, który akurat czytałam. Któregoś dnia, kiedy poszła do pierwszej klasy w polskiej szkole, dałam jej polski elementarz. Powiedziałam: „Aniu, to jest elementarz, z którego ja się uczyłam.” Przeczytałam jej może trzy pierwsze strony i mówię Teraz Ty sprobuj!. I proszę sobie wyobrazić, że w ten pierwszy dzień ona przeczytała 80 stron!”

Spotkanie w polskiej szkole było również okazją do przedstawienia polonijnym rodzicom i nauczycielom nowych narzędzi, które mogą wykorzystać w pracy z dziećmi zarówno
w szkole, jak i w domu. Jednym z nich są konwersacje w jezyku polskim na żywo online, które oferuje firma TeleLingo.net
„Nasza oferta obejmuje nie tylko lekcje samego języka polskiego, ale również lekcje matematyki, geografii, biologii – po polsku. Prowadzą je wykwalifikowani nauczyciele
z Polski.” – powiedziała Małgorzata Styś, przedstawicielka TeleLingo. net który jest partnerem czytelniczych akcji.

Małgorzata Styś z TeleLingo.net
Małgorzata Styś z TeleLingo.net
Dyrektor szkoly Teresa Ramotowska
Dyrektor szkoły Teresa Ramotowska

Na koniec spotkania odbyło się kilka czytelniczych konkursów, w których nagrodami byly książki podarowane przez E.K. Polish Bookstore, koszulki, czapeczki i gażdżety ufundowane przez The Platta Law Firm, oraz pluszaki od firmy TeleLingo.net

„Bardzo cieszymy się, że akcja zawitała do naszej szkoły i to z tak znakomitymi gośćmi!”- Powiedziała Teresa Ramotowska, dyrektor szkoły. – „Jest to ogromna wartość dla dzieci, które mają dodatkową motywację do czytania oraz możliwość bezpośredniego poznania znanych polonijnych osób.”

Następne spotkanie w ramach akcji Cała Polonia czyta Dzieciom planowane jest na 22 marca br. w Polskiej Szkole w Clifton, NJ, na którym specjalnym gościem będzie aktorka Dagmara Domińczyk.

Marta Kustek

O akcji Cała Polonia czyta Dzieciom (CPCD)

CPCD to kampania pro-czytelnicza na wzór akcji Cała Polska Czyta Dzieciom prowadzonej w Polsce przez fundację ABCXXI od 2001. Podstawowym celem jest propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skutecznej, taniej i przyjaznej metody wspomagania ich rozwoju psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego oraz budowania zasobów wewnętrznych dziecka: kompetencji emocjonalnych i intelektualnych. Poprzez działania promocyjne, edukacyjne i organizacyjne, akcja przekonuje, że czytanie dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie! – jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.

Kontakt: DobraPolskaSzkola.com Danuta Świątek, dswiatek@optonline.net, Polonia For Kids Tomek Moczerniuk, 201 878 7990, email:papatomski@gmail.com
Informacje: www.facebook.com/cpcd.us oraz: https://dobraszkolanowyjork.com/category/cala-polonia-czyta-dzieciom/

TZ1A3629

2014-03-08 12:34:49

2014-03-08 13:00:04

2014-03-08 13:25:09

2014-03-08 13:25:090

2014-03-08 13:25:099

2014_03_08_0475

2014-03-08 13:42:31

2014-03-08 13:42:311

2014-03-08 12:42:08

 

2014-03-08 13:42:3111

2014-03-08 13:54:38

2014-03-08 13:56:26

2014_03_08_0449

2014-03-08 14:08:20

 

2014-03-08 13:40:55

2014-03-08 12:52:31

 

TZ1A3657

 

2014-03-08 12:52:313

 

2014-03-08 13:00:049

2014-03-08 13:19:26

2014-03-08 13:19:266

 

2014-03-08 13:22:53

 

2014-03-08 14:28:567

2014-03-08 14:33:08

2014-03-08 14:33:08l

2014_03_08_0450

2014_03_08_0483

Poprzedni artykuł„Magia świąt, na którą czekam każdego roku” Karolina Wałczyk – praca konkursowa
Następny artykuł„A więc twierdzicie, że chcielibyście pomieszkać trochę w Polsce”. Cz. 1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj