Tomasz Junior Popławski wykonał Kaczkę Dziwaczkę... śpiewająco! Foto: SP w South Hackensack
Tomasz Junior Popławski wykonał Kaczkę Dziwaczkę…śpiewająco! Foto: SP w South Hackensack

Mimo mocno siąpającego deszczu kolejna edycja akcji Cała Polonia Czyta Dzieciom w New Jersey okazała się dużym sukcesem. W Szkole Polskiej w South Hackensack im. Kazimierza Pułaskiego pojawiło się kilkunastu rodziców, a dzieciom czytali m.in: lekarz, prawnik i artysta muzyk.

Jesienna słota nie odstraszyła rodziców dzieci ze Szkoły Polskiej w South Hackensack, którzy przyszli w ubiegłą sobotę na prezentację p.t. „Wychowanie przez Czytanie”. Koordynator akcji Cała Polonia Czyta Dzieciom i wiceprezes fundacji Polonia for Kids Tomasz Moczerniuk opowiadał o zaletach codziennego sięgania po lekturę i głośnego czytania przez przynajmniej 20 minut. Najbardziej aktywni rodzice otrzymali upominki od sponsora The Platta LAW FIRM, który wspiera akcję od samego początku.

W akcji udział wzięło ponad 200 dzieci. Foto: SP w South Hackensack
W akcji udział wzięło ponad 200 dzieci. Foto: SP w South
Hackensack

10658612_749587788421164_3563900158971634774_o

Potem przyszła kolej na część, na którą czekały dzieci: czytanie przez zaproszonych gości. Na początek wiersz Chory Kotek przeczytała lekarz-pediatra Barbara Pieczuro. Potem inną rymowankę ponad 200 uczniom szkoły zaprezentowała przebrana za polską policjantkę Anna Szuksztul. Trzecim w kolejce był mecenas Sławomir Platta, który w interaktywny sposób – umiejętnie wciągając w historię słuchaczy – przeczytał fragment z Małego Księcia. Chwilę później dzieci usłyszały Kaczkę Dziwaczkę i to… dwukrotnie. Najpierw muzyk Tomasz Junior Popławski odczytał klasyczny wiersz Jana Brzechwy, a zaraz potem – przy gitarowym akompaniamencie Marty Michalak – go odśpiewał. To bardzo oryginalne wykonanie bardzo przypadło do gustu wszystkim dzieciom. Część czytelniczą zakończyło wspólne odczytanie wierszyka p.t. ZOO Małgorzaty Strzałkowskiej z książeczki Rady nie od Parady. Książka wędrowała z rąk do rąk i każda z osób czytała po dwie linijki co było kwitowane burzą braw.

10620395_749587911754485_5227400902149615043_o

Uczestnicy akcji CPCD w South Hackensack: od lewej: Tomasz Moczerniuk (Polonia for Kids), Tomasz Junior Popławski, Agnieszka Golonek-Pogorzelska, Anna Szuksztul, dr Barbara Pieczuro oraz mecenas Sławomir Platta. Foto: Szkoła Polska im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack.
Uczestnicy akcji CPCD w South Hackensack: od lewej: Tomasz Moczerniuk (Polonia for Kids), Tomasz Junior Popławski, Agnieszka Golonek-Pogorzelska, Anna Szuksztul, dr Barbara Pieczuro oraz mecenas Sławomir Platta. Foto: Szkoła Polska im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack.

Na zakończenie dzieci wzięły udział w konkursie czytelniczym, w którym nagrodami były książki ufundowane przez EK Polish Bookstore z Garfield w New Jersey, a dorośli mogli cieszyć się smakołykami przygotowanymi przez społeczność PS w South Hackensack pod dyrekcją Agnieszki Golonek-Pogorzelskiej.

Akcja CPCD, której organizatorami są portalwww.dobrapolskaszkola.com oraz fundacja Polonia for Kids w najbliższy wtorek przeniesie się do Perth Amboy (kościół św. Szczepana, początek 18:30), natomiast w sobotę 18 października o 11 rano zawita w szkole im. Jana Pawła 2 w East Stroudsburg w Pensylwanii.

Więcej informacji na stronie https://dobraszkolanowyjork.com/category/cala-polonia-czyta-dzieciom/ oraz www.facebook.com/cpcd

Tomek Moczerniuk

Poprzedni artykułPolscy artyści na Manhattanie
Następny artykułZ Amerykańskiej Częstochowy do Turcji…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj