Akcja „Cała Polonia czyta dzieciom” zawitała do Akademii Jana Pawła II w South Amboy, NJ. Zabawne i znane wiersze o zimie czytali wicekonsul Mateusz Gmura z Konsulatu RP w Nowym Jorku, aktorka Helena Englert, nauczycielka Beata Zalewska, aktor Bartek Szymanski, szefowa United Poles FCU Iwona Karpeta, prezes terenowy Centrali Polskich Szkół Dokształcających na stany New Jersey i Pensylwanię Maria Paździor-Marchwiński i dyrektor szkoły Joanna Moczulski. Spotkanie prowadziła Danuta Świątek.

.

.

Uczniowie mieli okazję nie tylko wysłuchać wierszy na wesoło, ale także trochę bliżej poznać gości. Akcja czytelnicza służy również nawiązywaniu kontaktów i rozmów między młodymi słuchaczami i czytającymi osobami. 

Wicekonsul Gmura, który był nauczycielem języka angielskiego w Lesznie, zdradził sekret swoich sukcesów pedagogicznych. „Grałem na gitarze i śpiewaliśmy piosenki po angielsku i tym sposobem motywowałem moich uczniów do nauki języka obcego”.

.

.

Helena Englert wyznała, że języka angielskiego uczyła się w Polsce od dzieciństwa. „Lepiej piszę po angielsku niż po polsku” – powiedziała. Dobra znajomość angielskiego przydaje się szczególnie teraz, gdy Englert studiuje aktorstwo na New York University.

.

.

Bartek Szymański, były uczeń Szkoły im. A. Mickiewicza w Stamford, CT, wspominał przygotowania do nagrań w filmie „Chicago P.D.” „Rozmawiałem po polsku z fryzjerką, która była odpowiedzialna za nasze fryzury i główny aktor w serialu ‘zazdrościł’ nam tej rozmowy” – powiedział. „Nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się język polski” – dodał.

.

.

Iwona Karpeta, która pochodzi z Olsztyna, przypomniała uczniom o Mikołaju Koperniku i tamtejszym planetarium. Beata Zalewska wystąpiła jako symboliczna pani Zima, ubrana w białą kreację, przez siebie uszytą. Maria Marchwiński wspominała o swoich dziecięcych marzeniach, by zostać lekarzem lub nauczycielem. Zaskoczeniem dla wszystkich uczniów było wyznanie dyrektor Moczulskiej, że przez wiele lat pracowała w różnych hotelach, zanim odkryła pasję do uczenia dzieci.

.

.

Po czytaniu nadszedł czas na konkurs z pytaniami, związanymi z treścią wierszy, by utrwalić nowe słownictwo. Kim jest fryc? Co to jest chrust? Czym się różni jabłko do zjeżdżania od jabłka? Uważni słuchacze nie mieli problemu z prawidłowymi odpowiedziami i zostali nagrodzeni książkami ufundowanymi portal Dobra Polska Szkoła, Marię Paździor-Marchwiński i Elizę Sarnacką-Mahoney. A goście zostali poczęstowani pysznym tortem, upieczonym przez jedną ze szkolnych matek, Lucynę Joks.

Czytajmy dzieciom po polsku przez 20 minut dziennie!

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: Maria Paździor-Marchwiński

Poprzedni artykułSeal of Biliteracy – polskie piosenki przydają się na egzaminie!
Następny artykułKredyty za znajomość polskiego języka w stanie Michigan
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj