Dnia 11 października, w galerii New Century Artists na Manhattanie w Nowym Jorku, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy “ Memories”. Ekspozycja będzie czynna do 18 października.

Już z daleka słychać było gwar, bo przyszło wiele osób. Uśmiechy na twarzach, pozytywne komentarze, ożywione rozmowy spowodowały niepowtarzalną atmosferę spotkania. Goście byli zafascynowani talentem i obrazami artystów. Mogliśmy obejrzeć prace jedenaściorga znakomitych twórców sztuki różnych narodowości. Są to: Paola Bari, Maureen Farrell, Beata Pflanz, Catherine Gerasimov, Kathryn Hart, Daniel Lai, Maria Macięga, Basha Maryanska, Elaine Weiner – Reed, Bożena Wiszniewski, Kellee Wynne – Conrad. Wystawiają oni swoje obrazy m.in. w wielu prestiżowych muzeach i galeriach na świecie. Ich prace znajdują sie też w prywatnych zbiorach.

Kuratorem wystawy na Manhattanie jest Polka, Basha Maryanska, która wypromowała wielu artystów, również z kraju. Malarka ciekawie opowiadała o twórczych zainteresowaniach i efektach pracy zaproszonych artystów. Sama też jest bardzo utalentowana. Jeden z jej obrazów koreluje z tytułem wystawy “Memories”. Składa się z fragmentów innych prac, skomponowanych w całość
i skłania do interesujących interpretacji. Obraz fascynuje kolorystyką, co jest też atutem właściwie wszystkich ekspozycji. Nasycone czerwienie polskich artystek – Beaty Pflanz, Marii Macięgi, Bożeny Wiszniewski są nie tylko piękne. Emanują swoistą energią, nawet jeśli przełamują je inne kolory, na przykład czerń lub biel.

Basha Maryanksa i jej
Basha Maryanksa i jej 'Memories’

Basha Maryanska
Basha Maryanska

Beata Pflanz jest artystką interdyscyplinarną. Zasłynęła m.in. z projektu “Mieszkam w swoim obrazie”. Pomalowała zewnętrzne ściany swojego domu, zamieniając go w galerię-wiecznie-otwartą. Nawiązała do różnych stylów w malarstwie, więc każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego. Jednak przywiezione przez nią prace do Nowego Jorku mają niewielką formę, co pozwala na swobodne komponowanie ich w różną całość. Jest to pole do popisu dla odbiorcy i nabywcy niedużych rozmiarowo dzieł.

Beata Pflanz prezentuje swoje prace
Beata Pflanz prezentuje swoje prace

Beata Pflanz
Beata Pflanz

Obrazy Bożeny Wiszniewski fascynują wykorzystaniem czerni w kontekście z innymi kolorami, również ze wspomnianymi odcieniami czerwieni. To spore płaszczyzny, a jedna z nich stanowi wyraźne nawiązanie do sztuki początku XX wieku, lubianej przez wielu miłośników malarstwa. Centralna część płótna przywodzi na myśl drogę życia każdego człowieka w abstrakcyjnym tego słowa znaczeniu. I nie tylko. Obrazy Bożeny Wiszniewski mogą stanowić fragment nowoczesnego wnętrza, gdzie przebywamy również na co dzień. Artystka mieszka w Australii.

Bozena Wiszniewski
Bozena Wiszniewski

Bozena Wiszniewski
Bozena Wiszniewski

Maria Macięga, jak większość zaproszonych do Nowego Jorku twórców, interesuje się różnymi dziedzinami sztuki. W galerii na Manhattanie zwracają uwagę jej obrazy na których zamiast twarzy widać maski lub twarze, które sprawiają wrażenie masek. Symboliki wymowy przywołanych przez artystkę postaci dopełniają znakomicie dobrane kolory. Stanowią wartość samą w sobie i powodują zadumę nad naturą człowieka.

Maria Macięga
Maria Macięga

Maria Macięga
Maria Macięga

Wszystkie obrazy polskich i nie tylko polskich artystów świadczą o wielkiej wrażliwości, profesjonaliźmie wykonania, dynamice przekazu. I o bardzo indywidualnym podejściu do sztuki.

Paola Bari maluje na porcelanie. Jej prace są prześliczne i kunsztownie, precyzyjnie wykonane. Pochodzi z Mediolanu, ale mieszka w Nowym Jorku. Twierdzi, że oddalenie od Włoch to dobry sposób na docenienie uroków i zabytków tego kraju. Czerpie również inspiracje z afrykańskiej przyrody. Jej małe dzieła są bardzo ładnie oprawione.

Paola Beri
Paola Bari

Paola Beri
Paola Bari

Na wystawie są również obrazy, których powstanie zainspirował swym płótnem ”Panny z Avignon” Pablo Picasso. Także inne, bardzo interesujące, o ciemnej głębi prace Kathryn Hart, które autorka skompilowała z trzech różnych rodzajów materiału. Z kolei artystka z Kolorado namalowała swoje asocjacje tamtejszej przyrody, a jeszcze inna autorka – barwne, zwiewne sylwetki według modnego trendu w sztuce.

Kathryn Hart
Kathryn Hart

017-1

Basha Maryanska i Irena Biały
Basha Maryanska i Irena Biały

Zapraszamy wszystkich do przybycia na tę naprawdę fascynującą wystawę. Wrażeń nie zabraknie.

Irena Biały
Zdjęcia: Marta Kustek

Poprzedni artykuł“Kompostowanie jest dla wszystkich!”
Następny artykułCzytamy w South Hackensack!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj