Zdrowie na wesoło było tym razem tematem przewodnim akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w Szkole im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack, NJ. Stare i dobre porzekadło głosi, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Zatem dzieci uczyły się o witaminach z „Witaminowego abecadła” Stanisława Karaszewskiego, poznały „Receptę na zdrowie”  Juliana Tuwima, którą napisał blisko sto lat temu, ale ciągle przydatną. Dowiedzieli się też m. in.  z „Mleka” Bogdana Malacha, że gdy go brakuje w jadłospisie, to dzieci „są blade”.

 

 

Nagrodzeni uczniowie z gośćmi

 

Do akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” włączyli się dr Barbara Pieczuro, dr Wojciech Konior, stomatolog Małgorzata Wiwart-Truszkowska i jej asystentka Paulina Płońska oraz ratownik medyczny Robert Trzepizur. Goście mieli nie tylko radość z czytania, ale również rozpoznali swoich małych pacjentów wśród uczniów. Doktor Pieczuro, która także odwiedziła klasę 5 w czasie zajęć, powiedziała: „Ojej, widzę aż czterech swoich pacjentów!” „Tak, my znamy panią doktor!” – zawołali uradowani uczniowie. „Świetny pomysł ze wspólnym czytaniem” – wyznała dr Pieczuro.

 

Nasi goście

 

„To zaszczyt dla mnie, że mogę czytać wiersze w szkole i mam nawet trochę tremę” – przyznała doktor Wiwart-Truszkowska. „Jestem pełna uznania dla nauczycieli, którzy uczą w polonijnych szkołach” – dodała. Doktor Konior, który praktykuje medycynę naturalną dzielił się również swoją wiedzą w czasie przerwy, z każdym kto miał pytania.  Ratownik medyczny, który popisowo przeczytał wiersz „Karetka pogotowia”, dostarczył uczniom dodatkowej szansy na błyskawiczną naukę zasad udzielania pierwszej pomocy.

 

Emocje konkursowe

 

Jak tradycja akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” nakazuje, był również konkurs z nagrodami książkowymi, które ufundował Polski Konsulat Generalny w Nowym Jorku. A akcesoria do pierwszej pomocy przekazał szkole Robert Trzepizur.

„Akcja czytania była głównym elementem naszego Dnia Książki w szkole, na którego część drugą zapraszamy 28 kwietnia wszystkich miłośników polskich książek” – powiedziała dyrektor Agnieszka Pogorzelska. „Będzie kiermasz książek po przystępnych cenach, a dochód z ich sprzedaży wykorzystamy na potrzeby szkoły” – dodała.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: Ewa Wójcik- Szczech

Poprzedni artykułXIV Nowojorski Festiwal Polskich Filmów. 2-6 maja, 2018
Następny artykułNiezwykła historia Antoniny Żabińskiej – „The Zookeeper’s Wife”
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj