Wakacje to nie tylko czas na odpoczynek, ale także na rodzenie się nowych pomysłów, jak urozmaicić dzieciom zajęcia w polonijnych szkołach. Zawsze z przyjemnością piszemy o nowych pomysłach, z nadzieją, że zainspirują jak najwięcej nauczycieli, uczniów i rodziców. Tym razem o powstającym Klubie Młodego Czytelnika opowiada Irena Woźniak, prezes Rady Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta w Palos Heights, IL. Pani Woźniak zarejestrowała szkołę w 2015 roku i obecnie chodzi do niej 240 uczniów. Dyrektorem szkoły jest Agata Kopacka. Ukochaną książką pani Woźniak jest „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza i uwielbia ona również wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.

xxx

Irena Wożniak

Inspiracją do naszego pomysłu była akcja Cała Polska Czyta Dzieciom i Cała Polonia Czyta Dzieciom. Stwierdziłam, że powinniśmy zorganizować w naszej szkole “modę na czytanie”. Zajęcia będą prowadzone po regularnych lekcjach w sobotę jako bezpłatne zajęcia pozalekcyjne, w godzinach od 1.00 do 2.00. Będą trwały jedną godzinę. Planujemy w ramach tych zajęć również zajęcia literackie. Nauczymy się interpretować utwory i bawić się słowem. Będziemy w formie rysunku przedstawiać postacie z przeczytanych bajek lub wierszy.

Klub będziemy prowadzić wspólnie z dyrektor Agatą Kopacką i polonistką Kingą Pierwola–Trutą. Jeżeli będzie duża liczba uczniów zainteresowanych i różne grupy wiekowe, pomyślimy o zorganizowaniu pracy w grupach. Na początek  my wybierzemy książki, ale jak najbardziej będziemy otwarci na propozycje dzieci, bo to one powinny mieć radość i przyjemność z czytania. Na wzór akcji Cała Polska czyta dzieciom będziemy zapraszać nauczycieli, rodziców i starszą młodzież do czytania młodszym uczniom. Chciałabym także, żeby uczniowie z klubu również czytali sami dla siebie. Mamy super sprzęt, więc takie czytanie, może być z mikrofonem i efektami dźwiękowymi, będzie to dodatkową frajdą dla dzieci.

Jesteśmy otwarci  na współpracę z innymi szkołami i zachęcamy do powielania naszego pomysłu.

 

Danuta Świątek

Zdjęcie: archiwum Ireny Woźniak

Poprzedni artykułJuż tylko do 30 lipca trwają zapisy do Polonijki – Polonijnej Szkoły Podstawowej online
Następny artykuł„W krainie ludożerców, czyli sam na sam z Papuasami” – pokaz slajdów ks. S. Wargackiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj