„Ciągle ma przed oczami podróż na Batorym”

1361

Przedstawiamy kolejny odcinek nowego cyklu na temat wyróżnionych rodziców w konkursie Polonijny Rodzic na 6 w 2022 roku, organizowanym przez Polską Szkołę w Portland, OR, Kongres Oświaty Polonijnej i Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża. To już piąta edycja konkursu, którego celem jest docenienie roli rodzica w rozwoju szkoły polonijnej oraz podkreślenie jak istotnym i ważnym jest jego zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. Dziś prezentujemy Tomasza Pogorzelskiego – rodzica ze Szkoły  im. Jana Pawła II w Montrealu.

xxx


4-letni Tomek stoi na pokładzie statku „Batory”. Jest październik 1981 roku. Patrzy wielkimi oczami ze zdziwienia. Przed nim wyskakują z fal delfiny. Jakby tańczyły tylko dla niego. Chłopiec zapamięta je na całe życie. Nie zapomni też dużych sztormów na Atlantyku. Długich kołyszących się korytarzy na statku, którymi chodził z ojcem, gdy mama cierpiała na chorobę morską w pokoju. Zapamięta też smak zupy z żółwia. Ta podróż do Nowego Świata, do Montrealu, zahartuje go na całe życie. 

Dziś 44-letni Tomasz jest ojcem 13-letniego Daniela, 11-letniej Zosi, 9-letniego Filipa i panem 7-letniego psa, a także mężem Katarzyny. Jeszcze jeden kluczowy fakt. Pan Tomasz mówi po polsku bez obcego akcentu i nie wrzuca obcych słów w czasie naszej telefonicznej rozmowy.

„Stracić język polski to jak stracić swoją kulturę” – wyznaje. – „Chodziłem do polskich szkół. Najpierw do Szkoły im. Emilii Platter, potem do Liceum im. Królowej Jadwigii, Liceum im. Jana Pawła II oraz Szkoły Sobotniej przy Konsulacie RP w Montrealu. Przyjeżdżał do nas dziadek Stanisław i ćwiczył nasze pismo. Mieliśmy małe notesiki na słówka. W domu rozmawialiśmy po polsku. To była wspólna praca i wspólny wysiłek” – dodaje. 

Obecnie jego dzieci chodzą do jednej ze szkół, do której sam chodził, do Szkoły im. Jana Pawła II. Dzieci znają trzy języki, angielski, francuski i polski.


Gdy rozmawiamy, pan Tomasz jest podekscytowany przygotowaniami dzieci na dwutygodniowy polski obóz harcerski. Jego pociechy jadą na obóz na kanadyjskich Kaszubach w Ontario, 4 godziny drogi od domu. 

„Dzieci w wieku od 11 lat będą spać w namiotach, młodsze w pokojach pod dachem. Niech się uczą samodzielności, wiary w swoje siły, że mogą poradzić sobie w różnych sytuacjach” – mówi pan Tomasz.

Pociechy niedawno wróciły z obozu żeglarskiego. Mają aktywne wakacje. Nic dziwnego, bo pan Tomasz skończył terapię sportową i wie, że ruch i życie na świeżym powietrzu to zdrowie. A na co dzień pracuje dla amerykańskiej firmy farmaceutycznej. Swoje wolontariackie zaangażowanie w polskiej szkole traktuje jak coś normalnego, w ramach „tej troski o swoją kulturę i język, którą miał w rodzinnym domu”. Ma polskie serce i się cieszy ze swojej „przyszywanej” szkolnej rodziny.

Marzy, żeby zwiedzać świat, bo ciągle ma przed oczami podróż na „Batorym” i ciągnie go horyzont. 

Gratulujemy wyróżnienia!

.

Danuta Świątek

Zdjęcie: archiwum rodzinne

.

Konkurs jest finansowany z funduszy  Kancelarii Premiera Rady Ministrów RP.

Wcześniej pisaliśmy o rodzicach:

„Nie lubię poniedziałku” Dobra Szkoła Nowy Jork

„Ona stanie na rzęsach” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Kangury na śniegu | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Czekam na meteoryt!” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Zawsze jestem wesołkiem!” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Życie wywrócone do góry nogami | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Polonijny Rodzic na 6: Ewa Guściora – „Piękne, bo polskie” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Poprzedni artykułNie lubię poniedziałku
Następny artykuł„Przetwory traktuję bardzo sentymentalnie…”
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj