bryan-park

W Bryant Park przy 42 Ulicy, po sąsiedzku z Nowojorską Publiczną Biblioteką, można spędzić urlop. Atrakcji różnorodnych mnóstwo jest od rana do wieczora i to darmowych z myślą o dzieciach i dorosłych. Prawdziwy raj rozrywki. Ale zanim kilka propozycji, wartych odnotowania, koniecznie o samym parku.

Bryant Park w latach 70-dziesiątych był rajem, ale dla handlarzy narkotyków i prostytutek. Przez lata walczono o jego renowację, by w końcu ją przeprowadzić w 1988-1992, która zapoczątkowała nowy rozdział w dziejach parku. Park ten pamięta również czasy Wielkiej Depresji, gdy do jej Czytelni (Reading Room) przychodzili bezrobotni, by porozmawiać i czytać książki i magazyny z donacji. W tym parku 15 października 1969 roku zebrało się blisko 40 tys. ludzi, by protestować przeciwko wojnie w Wietnamie. Przemawiali m. in. Woody Allen i Helen Hayes.

A dzisiaj panuje atmosfera relaksu wśród odwiedzających, którymi są pracownicy pobliskich biznesów, odpoczywający w czasie lunchu na świeżym powietrzu. Przychodzą tutaj turyści i nowojorczycy. Obliczono, że na 1 akr ziemi (cały park zajmuje niespełna 10 akrów) przypada aż 800 ludzi, co daje Bryant Park palmę pierwszeństwa na całym świecie w parkowym zagęszczeniu. Ale to zagęszczenie wcale nie dziwi, bo oferta atrakcji jest przeogromna i przyciąga ludzi.

Zacznijmy od tego, że park jest mekką graczy w szachy, backgammona, domino, scrabble i inne gry. Codziennie można nie tylko rozgrywać partyjki ale i nauczyć się grać w godzinach od 11.00 do 18.00. DARMOWE lekcje gry w szachy w ciągu tygodnia. Nie trzeba przynosić szachów i planszy do backgammona, bo są na miejscu. DARMOWE LEKCJE chińskiej gry Mahjong dwa razy w miesiącu. Kolejne: 14 sierpnia i 30 sierpnia w godzinach 15.00-16.30. Maraton Mahjonga 1 września między 13.00 i 19.00. DLA DZIECI W KAŻDĄ SOBOTĘ I NIEDZIELĘ od 14.00 do 16.00 gry m. in. CandyLand i Old Maid. Wielbiciele gry Scrabble powinni wybrać się do parku we wtorki od 18.00 do 20.00 albo w poniedziałki i środy od 10.00 do 12.00.

Dla wielbicieli filmów pod chmurką zorganizowano HBO/Bryant Park Summer Film Festival. W jego ramach 11 sierpnia, poniedziałek, będzie można obejrzeć „Lover Come Back” o godz. 17.00, 18 sierpnia, „The Shining”, też o godz. 17.00. Kinomani zasiądą na trawie.

Bryant-Park-Movies

W parku są specjalne programy zajęć Word for Word, gdzie dzieci i dorośli mogą rozmawiać o poezji, filmie i literaturze. W programie Piano in the Park – koncerty muzyczne. Parku otwarty od 7.00 do 23.00. Dojazd metrem 7 do stacji 5 Ave., S do Grand Central, B, D, F, M do 42 St.

Dobrze wiedzieć, że w parku można spotkać artystów malarzy od sierpnia do września, którzy malują parkowe obrazki. Każdy z nich zatrudniony na 2 tygodnie (na każdy tydzień grant $1000 i $1000 na materiały malarskie). Mamy wielu uzdolnionych polskich artystów, więc może przyda im się wiadomość, że podania o painter-in-residence należy składać do końca czerwca – panters@urbanmgt.com.

Czas wybrać się do Bryant Park!

Opracowanie: Danuta Świątek

Poprzedni artykuł„Języki obce winny łączyć się z biznesem”
Następny artykułZ podróży po Indiach, czyli Sai ram Indie Cz. III. – W drodze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj