Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby śpiewać, chociażby tylko w aucie lub pod prysznicem. Śpiewanie daje nam więcej korzyści niż nam się wydaje, co jest naukowo udowodnione! Śpiewanie daje nam przyjemność, rozluźnia,  powoduje, że łatwiej o uśmiech,  obniża poziomu stresu, czy też wspomaga leczenie depresji. Według badaczy, śpiewanie buduje w nas poczucie własnej wartości oraz pomaga wyrażać emocje, a czasem wręcz wyrzucać je z siebie. W czasie śpiewania ćwiczymy mięśnie płuc, twarzy oraz…mózg, w którym aktywowane są jednocześnie obszary odpowiedzialne za język, synchronizację, emocje czy wyobraźnię.

Natomiast wspólne śpiewanie podwaja wszystkie te korzyści! Przede wszystkim  daje radość i buduje poczucie wspólnoty. A będąc częścią wspólnoty, czujemy się lepiej, bezpieczniej, mamy w kimś oparcie… Wiedziały o tym nasze wiejskie prababcie śpiewając wspólnie przy darciu pierza. Naukowcy odkryli również, że gdy śpiewamy uniosono, czyli jednym głosem, synchronizuje się rytm naszego oddechu.

Śpiewanie też uczy. Teksty piosenek, język, metafory, rymy, czasem dowcip, czasem jakieś odniesienie, to wszystko zostaje w głowie dzieci i młodych ludzi, niejednokrotnie już na całe życie.

Dlatego w tym roku, z okazji 7 Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, chcielibyśmy zaprosić Was do wyjątkowego konkursu.

Waszym zadaniem jest wspólne zaśpiewanie wybranej piosenki, przez przedstawicieli przynajmniej dwóch generacji w naszej rodzinie, szkole lub grupie znajomych. Może to być duet (trio lub nawet kwartet) wnuczki/wnuczka i babci/dziadka, syna/córki i mamy/taty,  ucznia i nauczyciela, wujka/cioci i siostrzenicy/bratanicy itp.

Piosenka może być z dowolnego repertuaru, czy to z czasów młodości naszej babci czy mamy, czy też z aktualnej listy przebojów, obojętnie, czy w języku polskim, czy języku kraju, w którym mieszkamy.

Najważniejsze, że by była zaśpiewana wspólnie, nagrana na video/telefon, i przesłana do nas do 30 września 2021r.  

Nagrany plik najlepiej wysłać poprzez platformę www.WETRANSFER.com na adres email redakcja@dobraszkolanowyjork.com 

Wyróżnione nagrania zostaną zaprezentowane podczas wydarzeń tegorocznego Polonijnego Dnia Dwujęzyczności i zamieszczone będą na stronach

www.DobraSzkolaNowyJork.com

www.PolishBilingualDay.com

Platformach Facebook i YouTube

a ich autorzy otrzymają atrakcyjne nagrody książkowe, ufundowane w tym roku przez Polski Instytut Kulturalny w Nowym Jorku!

Zachęcamy więc do wspólnego i indywidualnego śpiewania, nie tylko na nasz konkurs, ale kiedy tylko mamy na to ochotę!

Bo przecież…śpiewać każdy może!

DSNY Foundation

.

.

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: Beatyfikacja Prymasa i matki Czackiej
Następny artykuł“Moim ulubionym polskim słowem jest wolność”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj