WWW

 

„Historia dla dzieci” to 14 słuchowisk zrealizowanych w formie teatru radiowego z autorskimi tekstami, muzyką i bogatą oprawą dźwiękową. W słuchowiskach dwoje wnucząt, poprzez barwne opowieści dziadka, poznaje najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Dzieci biorą czynny udział w opowiadaniu historii. Na przykład dziewczynka wciela się w rolę królowej Kingi lub Bony, a chłopiec w króla Zygmunta Starego, Jana III Sobieskiego lub Kościuszkę. Każdej bajce towarzyszy piosenka związana tematycznie z opowieścią oraz oprawa graficzna.

Słuchowiska skierowane są do dzieci w wieku 6 do 12 lat. Przeznaczone są do indywidualnego słuchania w domu, albo w podróży na urządzeniach mobilnych oraz do przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych i służyć moją jako podstawa do nauki i dobrej zabawy jednocześnie.

Słuchowiska spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem w kraju i z granicą. Płyty ze słuchowiskami wysłano do wielu polonijnych ośrodków, zostały entuzjastycznie przyjęte m.in. przez Związki Nauczycielstwa Polskiego w USA i Kanadzie, gdzie są wykorzystywane podczas lekcji historii w tamtejszych szkołach polonijnych.

Projekt ma na celu popularyzację historii Polski, postaw patriotycznych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie dziedzictwa narodowe.

Na stronie internetowej http://historiadladzieci.pl , bezpłatnie można posłuchać i pobrać wszystkie słuchowiska, teksty oraz nagrane piosenki.

 

HISTORIA - 5 - twórcy słuchowisk

 

Na potrzeby projektu wytłoczone zostały płyty ze słuchowiskami i piosenkami, które zostały rozesłane bezpłatnie do 1000 przedszkoli i szkół na terenie całej Polski (gdzie są wykorzystywane podczas prowadzonych lekcji historii).

Tytuły i zakres tematyczny słuchowisk I serii:

  1. Jak stary Jaromir odnalazł skarb – kopalnia soli w Wieliczce, św. Kinga, Bolesław Wstydliwy, o koniach pracujących pod ziemią.
  2. Mały może dużo. O księciu Łokietku ukrywającym się w grotach Ojcowa – podział dzielnicowy, Kazimierz Wielki.
  3. O chłopcu stajennym, który chciał zostać rycerzem – rycerstwo, Zawisza Czarny, bitwa pod Grunwaldem.
  4. Co łączy warzywa na talerzu z błaznem? – Hołd Pruski, Stańczyk, dzwon Zygmunt, królowa Bona.
  5. Skrzydlate wojsko. Jan III Sobieski i jego husaria – bitwa pod Wiedniem, pałac w Wilanowie, królowa Marysieńka.
  6. Jak kruki opanowały miasto – sejm czteroletni, reformy, Konstytucja 3 Maja, Stanisław Małachowski, czarna procesja.
  7. Powiedz w jakim języku myślisz, a powiem ci kim jesteś – o rozdzielonych siostrach i tajnym nauczaniu polskiego w trakcie rozbiorów.
  8. Sprzedawca marzeń – Tadeusz Kościuszko, powstanie kościuszkowskie, walka chłopów, mieszczan, szlachty i Żydów pod jednym sztandarem, walka o niepodległość w Stanach Zjednoczonych.

Tytuły i zakres tematyczny słuchowisk II serii:

  1. W blasku ogniska  (Mieszko I, Chrzest Polski, Bolesław Chrobry, Zjazd w Gnieźnie, koronacja, , Sobótka)
  2. O krawcu szyjącym bez nici (Bolesław Krzywousty, przyłączenie Pomorza, testament Krzywoustego i rozbicie dzielnicowe) 
  3. O lwie co kochał słońce (Kazimierz Jagiellończyk, Elżbieta Rakuszanka, Jan Długosz, Wojna Trzynastoletnia, Pokój w Toruniu)
  4. Stefan Batory – mądrość i męstwo w jednym (Jan Zamoyski, wolna elekcja, Inflanty,  piechota wybraniecka, bitwa pod Pskowem, Akademia Wileńska)
  5. O wiarusie zaklętym w kamień (Napoleon i sprawa polska, Legiony Polskie, San Domingo, Hymn Polski, Jan Henryk Dąbrowski )
  6. O wielkiej tęsknocie i morzu (Powstanie Listopadowe, Wielka Emigracja, Hotel Lambert, rozkwit kultury polskiej na świecie)

 

Wszystkie słuchowiska opublikowane zostały dodatkowo w zbiorach: Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, Narodowego Instytutu Audiowizualnego (ninateka.pl) oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji (e-podreczniki.pl). W ramach projektu poprowadzone zostały również warsztaty teatralno – literackie dla dzieci.

Słuchowiska zrealizowane zostały przez Stowarzyszenie Filmowe Trzeci Tor, przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Obecnie Stowarzyszenie przygotowuje się do realizacji kolejnych odcinków słuchowisk obejmujących historię Polski XX wieku.

Zapraszamy do odwiedzenia profilu facebookowego projektu:

https://www.facebook.com/historiadladzieci/

 

Informacja nadesłana

 

Poprzedni artykułZamek z bajki, czyli zamek w Mosznej
Następny artykułDwa czasami znaczy trzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj