Przedstawiamy kolejny odcinek nowego cyklu na temat wyróżnionych rodziców w konkursie Polonijny Rodzic na 6w 2022 roku, organizowanym przez Polską Szkołę w Portland, OR, Kongres Oświaty Polonijnej i Forum Nauczycieli Polonijnych Zachodniego Wybrzeża. To już piąta edycja konkursu, którego celem jest docenienie roli rodzica w rozwoju szkoły polonijnej oraz podkreślenie jak istotnym i ważnym jest jego zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. Dziś prezentujemy rodzica  ze Szkoły Polskiej im. gen. J. Hallera przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto – Przemysława Pawluka.

.

.

W ramach naszego cyklu rozmów z 17 rodzicami wyróżnionymi w konkursie mam okazję „spotykać” ich w różnych sytuacjach. Tym razem zastaję pana Przemysława w trakcie przygotowywania lunchu dla całej rodziny: 13-letniej Julii, 3-letniej Zosi i żony Iwony. Będą serwowane włoskie kluski, gnocchi, własnej roboty. Gotowanie jest jedną z wielkich pasji pana Przemysława. Jego smakowite wyczyny w kuchni można oglądać na Instagramie https://www.instagram.com\przemek_gotuje . Ślina cieknie, gdy patrzy się na zdjęcia. 

„Gotowałem w Polsce z babcią Janiną, babcią Romą i prababcią Genowefą od wczesnego dzieciństwa. Pamiętam zapach drożdżowego ciasta pieczonego przez babcie i wspólne lepienie pierogów, w którym często uczetniczyła też mama i ciocia.  Moje ulubione polskie potrawy to te, które przygotowujemy na święta, szczególnie barszcz z uszkami i pierogi,” – mówi pan Przemysław.  „Ulubionych potraw, w sensie ogólnym, nie mam, bo lubię testować różne kuchnie i smaki. Teraz moje córki uczestniczą czasami w przygotowaniu posiłków. Julia nauczyła się przygotowywać samodzielnie kilka potraw m.in. guacamole, Zosia lubi mieszać i zagniatać ciasto, a ostatnio uczy się również posługiwania nożem. Gotowane to umiejętności, które nie tylko łączą nas na co dzień ale, mam nadzieję, przydadzą się im w dorosłym życiu”- dodaje pan Przemysław.

Życiową pasją i związane z zawodem są komputery! Pan Przemysław, akademicki nauczyciel informatyki, robi doktorat na  University of Guelph i uczy na George Brown College w Toronto. Znana uczelnia ma około 30 tys. studentów i w kanadyjskich rankingach uchodzi za miejsce, o wysokim stopniu zadowolenia z pracy. Doktorat jest z pogranicza informatyki i edukacji.  Pan Przemysław zdradza tajemnicę, że jego praca pomoże studentom nie tylko informatyki, ale także innych kierunków, efektywnie planować  pracę nad projektami w szkole i życiu zawodowym.

W polskiej szkole, jak można spodziewać się, okazał się niesamowitym wsparciem w czasie pandemii Covid-19, gdy trzeba było przejść na nauczanie zdalne. Pomagał nauczycielom, rodzicom i uczniom rozwinąć umiejętności pracy w sieci komputerowej. Był też przewodniczącym Rady Rodziców i pomagał w organizacji szkolnych uroczystości, także tych online, które można zobaczyć na szkolnym kanale youtube. Chociaż jest człowiekiem bardzo zajętym zawodowo to okazuje się, że nie potrafi żyć bez polskiej szkoły. „Mamy fajnych rodziców, lubię kontakty z ludźmi, a szczególnie tymi, którzy mówią po polsku w Kanadzie!”

Gratulujemy wyróżnienia!

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum rodzinne

Konkurs jest finansowany z funduszy  Kancelarii Premiera Rady Ministrów RP.

.

Wcześniej pisaliśmy o rodzicach:

„Każdy rodzic zasługuje na wyróżnienie” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Palili ognisko, jeździli na odpusty…” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Ciągle ma przed oczami podróż na Batorym” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Nie lubię poniedziałku” Dobra Szkoła Nowy Jork

„Ona stanie na rzęsach” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Kangury na śniegu | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Czekam na meteoryt!” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

„Zawsze jestem wesołkiem!” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Życie wywrócone do góry nogami | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Polonijny Rodzic na 6: Ewa Guściora – „Piękne, bo polskie” | Dobra Szkoła Nowy Jork (dobraszkolanowyjork.com)

Poprzedni artykuł„Każdy rodzic zasługuje na wyróżnienie”
Następny artykułUhonorowali Dostojnego Jubilata z okazji ukończenia 91. lat życia
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj