„W Poszukiwaniu Ojczyzny”-  film  zrealizowany przez Stefana Tompsona, Polaka urodzonego w Wielkiej Brytanii. Jego ojciec pochodzi z RPA, mama jest Polką urodzoną w Londynie, dziadkowie Stefana się znaleźli w Anglii podczas wojny. Jednym z głównych źródeł informacji oraz kontaktem z polskością była Polska Szkoła Sobotnia w Londynie, do której Stefan uczęszczał jako dziecko.

Film powstał podczas rocznego pobytu w Polsce w 2014 roku z myślą o młodych ludziach wychowujących się poza granicami Polski, z nadzieją, że będzie on dla nich inspiracją  do zainteresowania się polską historią, kulturą oraz językiem. W materiale autor porusza zagadnienia tożsamości u kolejnych pokoleń Polaków, opowiada o różnych drogach życiowych poprzez rozmowy i wywiady z Polskimi bohaterami, Akowcami, żołnierzami wyklętymi i działaczami opozycji za PRLu.

Film debiutował na VII Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Gdyni „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, gdzie dostał wyróżnienie w kategorii „Anioł Wolności”.

DPS

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: Współczujemy ci Francjo
Następny artykułŻyjemy globalnie, myślimy lokalnie – dlaczego znajomość języków i innych kultur staje się coraz ważniejsza?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj