Uczniowie z Kolonii i Dueren uczęszczający na dodatkowe lekcje języka polskiego jako języka odziedziczonego omawiali w szkole temat związany ze 100 letnią rocznicą uzyskania niepodległości Polski. Jednym z materiałów zródłowych wykorzystanych na lekcjach były fragmenty dramatu „Wesele” S. Wyspiańskiego. Poruszeni estetyką dramatu, mocą poetyckiego słowa i genezą utworu wyrazili chęć wystawienia własnej sztuki teatralnej bazującej na tym dziele. W trakcie rozmów nad możliwościami rozpowszechnienia spektaklu padł pomysł, aby sztukę tę nagrać.

W ramach przygotowań uczniowie dyskutowali nad tekstem, scenografią i reżyserią sztuki. Jedna z mam przejęła zadanie uszycia kostiumów, inna rolę wizażystki, kolejna scenografki. Również reżyserią i nagraniami zajął się jeden z rodziców.

Nagranie szuki teatralnej odbyło się w domu i ogrodzie nauczycielki. Uczniowie i rodzice zadbali o wystrój „sceny”, o muzykę i choreografię tańca. Podczas nagrania uczniowie wykazali się inwencją twórczą i talentem improwizatorskim, ale co najważniejsze – mieli przy tym moc satysfakcji i zadowolenia.

Anna Herling

Poprzedni artykułParada Pułaskiego to tradycja rodzinna
Następny artykułScenariusze lekcji o niepodległości dla szkół podstawowych i szkół średnich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj