homeschoolingMój 14-letni syn ma implanty słuchowe.
Na lekcji jednak nie wszystko dobrze słyszy. Nie chce chodzić do ‘regularnej’ szkoły, do której zaczął uczęszczać 3 lata temu. Rozważam domowe nauczanie. Czy to jest dobry pomysł?

Jolanta, Brooklyn

xxx

Pani Jolanto,

Edukacja domowa, homeschooling, ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Jedną z często podkreślanych zalet nauczania domowego jest możliwość dostosowania przedmiotów nauczania do indywidualnych potrzeb i zainteresowań dziecka, np. temperamentu, stylu i tempa pracy, inteligencji, preferowanych stylów uczenia się. Edukacja domowa pozwala na indywidualny kontakt wychowawczy i dydaktyczny każdego ucznia z nauczycielem.

Przeciwnicy edukacji domowej często zarzucają, że nauka domowa sprzyja problemom dzieci w nawiązywaniu znajomości z rówieśnikami. Nauczanie domowe może również wiązać się z wysokimi kosztami dotyczącymi zatrudniania korepetytorów, czy prywatnych nauczycieli. Przeciwnicy wykluczają domową edukację uzasadniając, że rodzicom często brakuje kompetencji nauczycielskich.

Podejmując decyzję o edukacji domowej lub publicznej, najlepiej by rodzic kierował się potrzebami dziecka. Jeżeli podejmuje Pani decyzję ze względu na lepszą edukację i możliwości swojego dziecka, które przekraczają możliwości szkoły publicznej, Pani dziecko może wiele zyskać na takim nauczniu. Jednak jeżeli Pani decyzja jest ucieczką przed problemami syna, domowe naucznie może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Proponuję poprosić administrację szkoły o pomoc i wspólnie poszukiwać rozwiązań. Szkoła syna ma obowiązek stworzenia odpowiednich warunków, aby umożliwić mu pełny udział w procesie kształcenia. Takim przykładem może być Indivualized Educational Plan (IEP). Może Pani również skontaktować się ze school district, w którym Pani syn jest zarejestrowany i poprosić o sugestie i pomoc.

W podsumowaniu, decyzja o przejęciu odpowiedzialności za edukację dziecka powinna być starannie przemyślana. Przed podjęciem jakichkolwiek działań w tym kierunku należy przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz uwzględnić potrzeby Pani syna.

Magda Gesiarz-Occhicone, terapeuta rodzinny

www.njfamilytherapy.com

tel. 845-642-6697

massage_therapist copy1

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: „Urodziny literatów ze Studziennej”
Następny artykułMetoda „jeden kontekst – jeden język” ML@H

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj