SUNY New Paltz
SUNY New Paltz

Z dużym zainteresowaniem śledzimy losy młodych Polaków w USA, szczególnie gdy wybierają wyższe uczelnie. Chcemy pokazywać gdzie studiują i dlaczego wybierają określone uniwersytety i college, by inni mieli lepsze rozeznanie, gdy przyjdzie wybierać uczelnię.

Dzisiaj 18-letni Damian Szczepara z Valley Cottage, NY, opowiada o swojej nowej szkole. Damian jest utalentowanym rysownikiem, który marzy, by jego komiksy były czytane na całym świecie. (Pisaliśmy o nim – „Rośnie polski mistrz komiksu”).

„Studiuję na State University of New York w New Paltz (SUNY New Paltz), położonym około 70 mil od Nowego Jorku. To mój pierwszy rok. Wybrałem tę uczelnię, bo oferuje bardzo dobry program ze sztuk pięknych i jest dosyć tania w porównaniu z innymi szkołami. Studiuję na kierunku Art/Graphic Design, bo planuję zostać grafikiem. Ale może też wezmę kursy z nauczania sztuki czyli art education, bo nauczyciel sztuki może dosyć łatwo znaleźć pracę. Kampus uczelni jest uroczy, takie fajne miasteczko studenckie, a w pobliżu wiele ścieżek na szlakach górskich, więc jest co robić w ramach relaksu. A ja kocham naturę” – opowiada Damian.

SUNY New Paltz jest publiczną uczelnią, która według rankingu U.S. News & World Report (2011 r.) zajęła 7 miejsce wśród najlepszych publicznych szkół na północy kraju, a 33 w skali całego kraju.

W tym roku akademickim na SUNY New Paltz studiuje w ramach 4-letniego programu (undergrad) 6,570 studentów, a w programie magisterskim jest 1,088 studentów. Szkoła istnieje od 1828 r. Kampus jest położony na 350 akrach (140 ha). Czesne za cały rok wynosi dla studentów ze stanu Nowy Jork $5,870 plus opłata za akademik i wyżywienie $10,520. W sumie jeden rok nauki w New Paltz będzie kosztować $17,600. W przypadków studentów spoza stanu Nowy Jork, koszty idą w górę i trzeba wydać $27,053. Opłaci się zatem studiować mieszkańcom stanu Nowy Jork w swoim stanie.

Uniwersytet oferuje ponad 100 kierunków dla studentów 4-letniego programu i 50 kierunków dla tych, którzy są w programie studiów magisterskich. Największa popularnością cieszą się w programie studiów 4-letnich: psychologia, nauczanie początkowe, visual arts, socjologia, angielski, biologia, księgowość, teatr i dziennikarstwo. W programie magisterskim zaś m. in. angielski, ESL i terapia poprzez muzykę. Wśród absolwentów szkoły jest również Alex Storożyński, były prezydent Fundacji Kościuszkowskiej i laureat Nagrody Pulitzera. Uczelnia szczyci się kolekcją muzealną na kampusie Samuel Dorskey Museum of Art, gdzie zebrano ponad 5 tys. prac poświęconych Doline Rzeki Hudson i regionowi Catskil.

Danuta Świątek

Przydatne portale:
www.newpaltz.edu
http://www.newpaltz.edu/saus/organizations.html (kluby i organizacje studenckie)

Poprzedni artykułZ podróży po Indiach, czyli Sai Ram Indie. Cz.VI Magiczne spotkanie z astrologiem
Następny artykuł“Cała Polonia czyta Dzieciom” w przy parafii Św. Jana Pawła II w Perth Amboy w NJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj