seal of biliteracy

 

Gdy chcemy coś zmienić w naszej wielkiej polonijnej społeczności, musimy działać razem. Zachęcamy do wspólnego zebrania $30 tys. na przygotowanie testów z języka polskiego dla polonijnych dzieci w USA na poziomie krajowym, by zdobyły Seal of Biliteracy, która jest świadectwem kompetencji językowych dla wyższych uczelni w tym kraju.

Jeśli każda rodzina, która posyła dzieci do sobotnich szkół, poprze akcję w postaci wpłaty min. $10, jest szansa, by do września zebrać potrzebne pieniądze na opracowanie testu przez profesjonalną firmę Avant, która specjalizuje się w testach językowych. A wtedy na wiosnę 2018 roku uczniowie mogą przystąpić do egzaminu w języku polskim. Wyższe uczelnie przyznają kredyty za naukę języka obcego po zdaniu takiego egzaminu.

W niektórych stanach uczniowie, którzy przystąpili do programu Seal, mają od razu przyznawane kredyty. Tak jest na przykład w Illinois czy Minnesocie. Inne stany nad tym wciąż pracują.

Polskie dzieci, które dzięki swoim rodzicom i polskim szkołom potrafią mówić, pisać, czytać po polsku, jak najbardziej kwalifikują się do tego programu. Do tej pory dwadzieścia cztery stany zaakceptowały Seal of Biliteracy, a kilkanaście innych pracuje na wdrożeniem tego programu.

Akcję zebrania środków na opracowanie testu prowadzi Marzanna Owiński, koordynator języka polskiego w Misji Polskiej w Michigan oraz dyrektor Polskiej Szkoły Językowej im. ks. Józefa Dąbrowskiego w Orchard Lake. Od października 2016 r. prowadzi intesywne prace z firmą Avant, która istnieje na rynku amerykańskim od 2001 roku.

Nie przegapmy tej potrzebnej inicjatywy, która jest pierwszą tego typu okazją na klarowne zdobycie kredytów na wyższych uczelniach w USA.

Więcej szczegółowych informacji na temat korzyści Seal of Biliteracy w zamieszczonym niedawno wywiadzie z Marzanną Owiński: https://dobraszkolanowyjork.com/seal-of-biliteracy-czyli-kredyty-za-dwujezycznosc/ 

Pytania można kierować na adres emailowy do pani Owiński: mowinski@stmarysprep.com

Wpłata:  TUTAJ

 

Przy wpłacie należy zaznaczyć  w okienku „Designation” – Polish Biliteracy Test.

Wszystkich rodziców gorąco zachęcamy do wsparcia tej tak ważnej dla naszych dzieci akcji!

 

Redakcja zespołu Dobra Polska Szkoła

Poprzedni artykułChcesz się poczuć silniejszy w nowoczesnym świecie? Poznaj swoich dziadków!
Następny artykułWakacje w Polsce z Polonicusem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj