seal of biliteracy

 

Gdy chcemy coś zmienić w naszej wielkiej polonijnej społeczności, musimy działać razem. Zachęcamy do wspólnego zebrania $30 tys. na przygotowanie testów z języka polskiego dla polonijnych dzieci w USA na poziomie krajowym, by zdobyły Seal of Biliteracy, która jest świadectwem kompetencji językowych dla wyższych uczelni w tym kraju.

Jeśli każda rodzina, która posyła dzieci do sobotnich szkół, poprze akcję w postaci wpłaty min. $10, jest szansa, by do września zebrać potrzebne pieniądze na opracowanie testu przez profesjonalną firmę Avant, która specjalizuje się w testach językowych. A wtedy na wiosnę 2018 roku uczniowie mogą przystąpić do egzaminu w języku polskim. Wyższe uczelnie przyznają kredyty za naukę języka obcego po zdaniu takiego egzaminu.

W niektórych stanach uczniowie, którzy przystąpili do programu Seal, mają od razu przyznawane kredyty. Tak jest na przykład w Illinois czy Minnesocie. Inne stany nad tym wciąż pracują.

Polskie dzieci, które dzięki swoim rodzicom i polskim szkołom potrafią mówić, pisać, czytać po polsku, jak najbardziej kwalifikują się do tego programu. Do tej pory dwadzieścia cztery stany zaakceptowały Seal of Biliteracy, a kilkanaście innych pracuje na wdrożeniem tego programu.

Akcję zebrania środków na opracowanie testu prowadzi Marzanna Owiński, koordynator języka polskiego w Misji Polskiej w Michigan oraz dyrektor Polskiej Szkoły Językowej im. ks. Józefa Dąbrowskiego w Orchard Lake. Od października 2016 r. prowadzi intesywne prace z firmą Avant, która istnieje na rynku amerykańskim od 2001 roku.

Nie przegapmy tej potrzebnej inicjatywy, która jest pierwszą tego typu okazją na klarowne zdobycie kredytów na wyższych uczelniach w USA.

Więcej szczegółowych informacji na temat korzyści Seal of Biliteracy w zamieszczonym niedawno wywiadzie z Marzanną Owiński: https://dobraszkolanowyjork.com/seal-of-biliteracy-czyli-kredyty-za-dwujezycznosc/ 

Pytania można kierować na adres emailowy do pani Owiński: mowinski@stmarysprep.com

Wpłata:  TUTAJ

 

Przy wpłacie należy zaznaczyć  w okienku “Designation” – Polish Biliteracy Test.

Wszystkich rodziców gorąco zachęcamy do wsparcia tej tak ważnej dla naszych dzieci akcji!

 

Redakcja zespołu Dobra Polska Szkoła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj