Dwunastego listopada 2019 r. kongresmeni David E. Price (Karolina Północna) i Don Young (Alaska) ogłosili utworzenie Congressional Caucus on America’s Languages. Misją klubu jest opracowanie ogólnokrajowej strategii mającej na celu zwiększenie świadomości o znaczeniu nauczania języków i edukacji za granicą, szczególnie w odniesieniu do bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego Stanów Zjednoczonych; zapewnienie, aby odpowiednie zasoby były przeznaczone na naukę języków oraz podjęcie starań o ułatwienie dostępu dla studentów i nauczycieli do studiowania kierunków językowych, tj. języki obce, rdzenne i język angielski dla imigrantów.
Decyzję o powstaniu nowego America’s Language Caucus podjęto na podstawie raportu American Academy of Arts and Sciences Commision on Language Learning z 2017r., America’s Languages: Investing in Language Education for the 21st Century, który wyraźnie wskazuje, że, aby zapewnić bezpieczeństwo narodowe, promować wzrost gospodarczy i zatrudnienie oraz rozwijać potencjał każdego amerykańskiego ucznia, Stany Zjednoczone potrzebują więcej obywateli dwujęzycznych i dwupiśmiennych.
Bill Rivers, dyrektor wykonawczy Joint National Committee for Languages (JNCL) które odegrało kluczową rolę w założeniu klubu, postrzega to jako kamień milowy w uznaniu znaczenia edukacji językowej w USA, zwłaszcza, że jest to proaktywny ruch, w przeciwieństwie do poprzednich inicjatyw rządowych dotyczących nauki języków, które niezmiennie były reakcją na wielkie wydarzenia, takie jak Sputnik czy 11 września.
„Utworzenie America’s Languages Caucus wskazuje na wizjonerskie przywództwo kongresmenów Price i Young, którzy bezustannie podejmują wysiłki wspierające naukę wszystkich języków Ameryki” – powiedział Rivers.
„Niepokojące jest to, że studenci amerykańscy pozostają w tyle za swoimi zagranicznymi rówieśnikami w zakresie kompetencji językowych i edukacji za granicą” – powiedział kongresmen Price, współtwórca nowo utworzonego America’s Languages Caucus. – „Połączyliśmy się z kongresmen Don Youngiem w celu założenia dwupartyjnego American Language Caucus, aby zwrócić uwagę na tę kwestię i wspomóc zmiany poprzez poszerzenie dostępu do edukacji językowej na wszystkich poziomach oraz aby zwiększyć bezpieczeństwo narodowe, promować wzrost gospodarczy i poprawić kompetencje kulturowe naszego narodu .”
„Powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić uczniom amerykańskim umiejętności językowe niezbędne do poruszania się w życiu społecznym i zawodowym” – powiedział kongresmen Young, współprzewodniczący klubu. – „Umiejętność posługiwania się językami obcymi jest również ważnym elementem naszego bezpieczeństwa narodowego, a nasz naród musi dotrzymywać kroku programom językowym wdrażanym przez inne kraje na całym świecie. Dlatego dzisiaj z dumą ogłaszam utworzenie Congressional America’s Languages Caucus. Będzie on miał zasadnicze znaczenie dla zaangażowania nauczycieli, liderów biznesu i innych interesariuszy, aby wesprzeć opracowanie rozwiązań politycznych, które pomogą rozwinąć przygotowanie do nauki języków obcych w naszym kraju. Mam zaszczyt pracować z kongresmenem Davidem Price’em i nie mogę się doczekać dalszej współpracy. ”
Misją Congressional Caucus on America’s Languages jest opracowanie ogólnokrajowej strategii mającej na celu zwiększenie świadomości o znaczeniu nauki języków obcych i rdzennych oraz edukacji za granicą, szczególnie w odniesieniu do bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego obywateli; zapewnienie, aby odpowiednie środki były przeznaczone na naukę języków obcych i rdzennych; skupienie się na poprawie dostępu dla studentów i nauczycieli zainteresowanych studiami o kierunku językowym, tj. języki obce, rdzenne i język angielski dla imigrantów.
„Cieszymy się, że kongresmeni Price i Young podjęli ten krytyczny krok w dziedzinie edukacji” – powiedział David Oxtoby, prezes American Academy of Arts and Sciences. „Nasz raport dotyczący stanu języków w Stanach wskazuje wyraźnie, że potrzebujemy ogólnokrajowej strategii budowania naszego potencjału w zakresie znajomości języków innych niż angielski, a stworzenie tego klubu jest bardzo ważnym początkiem”.
„NABE wyraża uznanie dla powstania America’s Languages Caucus jako sposobu promowania działań na rzecz wielojęzyczności, programów, badań, pedagogiki i możliwości rozwoju zawodowego na wysokim poziomie” – komentuje Santiago Wood, dyrektor wykonawczy, National Association for Bilingual Education (NABE). ” Potrzebujemy zarówno właściwego finansowania programów dwujęzycznych służących uczniom wielojęzycznym, nauczycielom, rodzicom i lokalnym społecznościom, jak również zachowania praw imigrantów do nauki języka angielskiego, w momencie kiedy stany i społeczności kontynuują reformy zrównoważonej edukacji. Na dzień 25 listopada, 2018 r. w klubie znajdują się następujący członkowie:
David E. Price, D-Karolina Północna 04; Don Young, R-wszystkie Alaska; Jimmy Panetta, D-Kalifornia 20; Gilbert R. Cisneros, Jr., D-California 39; Ben Ray Luján, D-Nowy Meksyk 03; Donald S. Beyer, Jr., D-Virginia 08; Jim Cooper, D-Tennessee 05; Peter DeFazio, D-Oregon 04; Ben McAdams, D-Utah 04
Współzałożyciele klubu, kongresmeni Price i Young, wyrazili zgodę na propozycję JNCL-NCIS dotyczącą prowadzenia przez organizację ich witryny internetowej.
Artykuł ten został pierwotnie opublikowany w języku angielskim przez Language Magazine www.languagemagazine.com.
.
Tłumaczyła: Marzanna Owinski
The Piast Institute jest organizacją non-profit, której działalność skupia się na badaniach naukowych, analizie danych, publikacjach i programach socjalnych. Od 16 lat instytut służy anerykańskiej Polonii i innym grupom etnicznym, organizacjom non-profit i agencjom rządowym poprzez publikacje, konsultacje i udostępnienie lokalu. Więcej informacji na stronie internetowej: www.PiastInstitute.org. W razie jakichkolwiek pytań lub uwag prosimy o kontakt z Marzanną Owińską pod numerem telefonu 248 613 6751.