Dwunastego listopada 2019 r. kongresmeni David E. Price (Karolina Północna) i Don Young (Alaska) ogłosili utworzenie Congressional Caucus on America’s Languages. Misją klubu jest opracowanie ogólnokrajowej strategii mającej na celu zwiększenie świadomości o znaczeniu nauczania języków i edukacji za granicą, szczególnie w odniesieniu do bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego Stanów Zjednoczonych; zapewnienie, aby odpowiednie zasoby były przeznaczone na naukę języków oraz podjęcie starań o ułatwienie dostępu dla studentów i nauczycieli do studiowania kierunków językowych, tj. języki obce, rdzenne i język angielski dla imigrantów.

Decyzję o powstaniu nowego America’s Language Caucus podjęto na podstawie raportu American Academy of Arts and Sciences Commision on Language Learning z 2017r., America’s Languages: Investing in Language Education for the 21st Century, który wyraźnie wskazuje, że, aby zapewnić bezpieczeństwo narodowe, promować wzrost gospodarczy i zatrudnienie oraz rozwijać potencjał każdego amerykańskiego ucznia, Stany Zjednoczone potrzebują więcej obywateli dwujęzycznych i dwupiśmiennych. 

Bill Rivers, dyrektor wykonawczy Joint National Committee for Languages (JNCL) które odegrało kluczową rolę w założeniu klubu, postrzega to jako kamień milowy w uznaniu znaczenia edukacji językowej w USA, zwłaszcza, że jest to proaktywny ruch, w przeciwieństwie do poprzednich inicjatyw rządowych dotyczących nauki języków, które niezmiennie były reakcją na wielkie wydarzenia, takie jak Sputnik czy 11 września. 

„Utworzenie America’s Languages ​​Caucus wskazuje na wizjonerskie przywództwo kongresmenów Price i Young, którzy bezustannie podejmują wysiłki wspierające naukę wszystkich języków Ameryki” – powiedział Rivers.

„Niepokojące jest to, że studenci amerykańscy pozostają w tyle za swoimi zagranicznymi rówieśnikami w zakresie kompetencji językowych i edukacji za granicą” – powiedział kongresmen Price, współtwórca nowo utworzonego America’s Languages Caucus. – „Połączyliśmy się z kongresmen Don Youngiem w celu założenia dwupartyjnego American Language Caucus, aby zwrócić uwagę na tę kwestię i wspomóc zmiany poprzez poszerzenie dostępu do edukacji językowej na wszystkich poziomach oraz aby zwiększyć bezpieczeństwo narodowe, promować wzrost gospodarczy i poprawić kompetencje kulturowe naszego narodu .”

„Powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić uczniom amerykańskim umiejętności językowe niezbędne do poruszania się w życiu społecznym i zawodowym” – powiedział kongresmen Young, współprzewodniczący klubu. – „Umiejętność posługiwania się językami obcymi jest również ważnym elementem naszego bezpieczeństwa narodowego, a nasz naród musi dotrzymywać kroku programom językowym wdrażanym przez inne kraje na całym świecie. Dlatego dzisiaj z dumą ogłaszam utworzenie Congressional America’s Languages Caucus. Będzie on miał zasadnicze znaczenie dla zaangażowania nauczycieli, liderów biznesu i innych interesariuszy, aby wesprzeć opracowanie rozwiązań politycznych, które pomogą rozwinąć przygotowanie do nauki języków obcych w naszym kraju. Mam zaszczyt pracować z kongresmenem Davidem Price’em i nie mogę się doczekać dalszej współpracy. ”

Misją Congressional Caucus on America’s Languages jest opracowanie ogólnokrajowej strategii mającej na celu zwiększenie świadomości o znaczeniu nauki języków obcych i rdzennych oraz edukacji za granicą, szczególnie w odniesieniu do bezpieczeństwa gospodarczego i narodowego obywateli; zapewnienie, aby odpowiednie środki były przeznaczone na naukę języków obcych i rdzennych; skupienie się na poprawie dostępu dla studentów i nauczycieli zainteresowanych studiami o kierunku językowym, tj. języki obce, rdzenne i język angielski dla imigrantów.

„Cieszymy się, że kongresmeni Price i Young podjęli ten krytyczny krok w dziedzinie edukacji” – powiedział David Oxtoby, prezes American Academy of Arts and Sciences. „Nasz raport dotyczący stanu języków w Stanach wskazuje wyraźnie, że potrzebujemy ogólnokrajowej strategii budowania naszego potencjału w zakresie znajomości języków innych niż angielski, a stworzenie tego klubu jest bardzo ważnym początkiem”.

„NABE wyraża uznanie dla powstania America’s Languages ​​Caucus jako sposobu promowania działań na rzecz wielojęzyczności, programów, badań, pedagogiki i możliwości rozwoju zawodowego na wysokim poziomie” – komentuje Santiago Wood, dyrektor wykonawczy, National Association for Bilingual Education (NABE). ” Potrzebujemy zarówno właściwego finansowania programów dwujęzycznych służących uczniom wielojęzycznym, nauczycielom, rodzicom i lokalnym społecznościom, jak również zachowania praw imigrantów do nauki języka angielskiego, w momencie kiedy stany i społeczności  kontynuują reformy zrównoważonej edukacji. Na dzień 25 listopada, 2018 r. w klubie znajdują się następujący członkowie:

David E. Price, D-Karolina Północna 04; Don Young, R-wszystkie Alaska; Jimmy Panetta, D-Kalifornia 20; Gilbert R. Cisneros, Jr., D-California 39; Ben Ray Luján, D-Nowy Meksyk 03; Donald S. Beyer, Jr., D-Virginia 08; Jim Cooper, D-Tennessee 05; Peter DeFazio, D-Oregon 04; Ben McAdams, D-Utah 04

Współzałożyciele klubu, kongresmeni Price i Young, wyrazili zgodę na propozycję JNCL-NCIS dotyczącą prowadzenia przez organizację ich witryny internetowej. 

Artykuł ten został pierwotnie opublikowany w języku angielskim przez Language Magazine www.languagemagazine.com.

.

Tłumaczyła: Marzanna Owinski

The Piast Institute jest organizacją non-profit, której działalność skupia się na badaniach naukowych, analizie danych, publikacjach i programach socjalnych. Od 16 lat instytut służy anerykańskiej Polonii i innym grupom etnicznym, organizacjom non-profit i agencjom rządowym poprzez publikacje, konsultacje i udostępnienie lokalu. Więcej informacji na stronie internetowej: www.PiastInstitute.org. W razie jakichkolwiek pytań lub uwag prosimy o kontakt z Marzanną Owińską pod numerem telefonu 248 613 6751. 

Poprzedni artykułTo najlepszy czas na promowanie języka polskiego w USA
Następny artykuł28 edycja obozów językowych Teaching English in Poland!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj