The Kosciuszko Foundation, Inc. oraz Fundacja Kościuszkowska Polska kolejny raz ruszają z programem TEIP – Teaching English in Poland. To już 28 edycja obozów językowych organizowanych w całej Polsce!

TEIP to program nauki języka angielskiego organizowany przez Fundację Kościuszkowską Polska i Fundację Kościuszkowską w Nowym Jorku od 1991 roku. W ramach programu amerykańscy wolontariusze przyjeżdżają na wybrane obozy wakacyjne w całej Polsce uczyć dzieci angielskiego i przybliżać im amerykańską kulturę podczas sportowych, artystycznych i kulturalnych zajęć.

Przez dwa letnie tygodnie fundacje dają możliwość doskonalenia języka angielskiego pod okiem doświadczonych amerykańskich nauczycieli w formule warsztatowej, w małych grupach. Na każdym obozie jest kilkunastu wolontariuszy, nad którymi czuwa lider odpowiadający za sprawny przebieg programu. Nauczyciele, przy wsparciu asystentów, prowadzą interaktywne zajęcia, które pomagają polskiej młodzieży wzbogacać słownictwo związane z kulturą, historią, geografią, zwyczajami i tradycjami USA. Najważniejsze to móc “zanurzyć się” w języku – pozwolić sobie na swobodę w komunikacji i przełamać bariery w mówieniu. Nie ma na to lepszej metody niż codzienne spotkania z native speakerami

Śpiewanie amerykańskich klasyków rocka z gitarą przy ognisku? Mała wakacyjna produkcja papieru i wydanie własnej książki na papierze czerpanym? Nauka amerykańskich tańców, gry na ukulele? A może wspólne gotowanie amerykańskich i polskich specjałów? Udział w programie TEIP to prawdziwa przygoda i ani jednego dnia nudy!

To także poczucie bezpieczeństwa i lata doświadczeń w prowadzeniu obozów w tej szczególnej formie – w ciągu 30 lat fundacje zorganizowały blisko 150 obozów w całej Polsce, na które przyjechały tysiące amerykańskich wolontariuszy. A to oznacza miliony wspólnie zaśpiewanych piosenek, setki upieczonych ciast, połamanych gitar, zgubionych rękawic bejsbolowych i niezliczona ilość uśmiechu. Taki kapitał gwarantuje naukę języka angielskiego na najwyższym poziomie.

.

Organizacja TEIP wymaga sporo wysiłku – zwłaszcza, że zespoły obu fundacji pracują po dwóch stronach oceanu. Pierwszy etap każdej edycji TEIP to rekrutacja amerykańskich wolontariuszy – liderów obozów, nauczycieli i ich asystentów. W tym roku potrwa do końca lutego. Wybranych wolontariuszy na wiosnę czeka szkolenie w Warszawie, a w czerwcu rozpoczynają się wyjazdy, intensywna nauka angielskiego, zajęcia sportowe, artystyczne, wycieczki, rozmowy… czyli to, o co chodzi w TEIP!

The Kosciuszko Foundation Inc.

Fundacja powstała w 1925 roku w Nowym Jorku. Od prawie stu lat udziela stypendiów młodzieży i naukowcom z Polski i USA. Prowadzi działalność informacyjną i popularyzatorską w zakresie dziejów kultury i nauki polskiej, organizując wystawy, koncerty i konkursy. Promuje polską sztukę za granicą. Upamiętnia postać Tadeusza Kościuszki – wybitnego generała, powstańca, przywódcy – polskiego emigranta w Ameryce.

Fundacja Kościuszkowska Polska

Fundacja działa od 2010 roku. Wspiera intelektualną, naukową i kulturową wymianę pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Organizuje wydarzenia kulturalne i współorganizuje wyjazdy naukowców i artystów na stypendia oraz przyjmowanie studentów amerykańskich. Organizuje konkursy i uczestniczy w wyborze laureatów nagród The Kosciuszko Foundation dla wybitnych lekarzy (Nagroda Bohdana i Zygmunta Janczewskich) i naukowców (FameLab). Dba o naszą wspólną, polsko-amerykańską historię.

Dowiedz się więcej na: www.thekf.org / teip@thekf.org

Facebook: @FKPoland, @thekf.org

Poprzedni artykułPowstał amerykański klub kongresowy do spraw nauczania języków w Stanach Zjednoczonych
Następny artykułMoc dobrych rzeczy