Grupa zdająca

Do egzaminu STAMP4s, za który można dostać Global Seal of Biliteracy/Pieczęć Dwujęzyczności, przystąpiło 16 uczniów ze szkół w stanie New Jersey: K. Pułaskiego w South Hackensack, J. Ursyna Niemcewicza w Plainfield, St. Kostki w Wallington, Szkoły Jagiellonów w Passaic, Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark i szkoły W. Szymborskiej w Port Chester, NY. Egzamin odbył się w Szkole K. Pułaskiego w South Hackensack, która systematycznie organizuje egzaminy dla uczniów, przyjeżdżających w małych grupach z innych szkół. Egzamin odbył się pod okiem Renaty Martin, koordynatora Seal na wschodnim wybrzeżu.

Julia Mieszkowicz

Wśród zdających osób była też 15-letnia Julia Mieszkowicz, nasza najmłodsza korespodentka portalu, uczennica Szkoły J. Ursyna Niemcewicza w Plainfield. „Ten egzamin pokazał mi jak naprawdę dobrze znam polski i poszło mi lepiej niż wcześniej myślałam” –powiedziała Julia. „Najtrudniejszą częścią egzaminu było dla mnie pisanie esejów. Tematy esejów były różne. Należało m.in. opisać moją najcenniejszą rzecz i różne sporty” – dodała.

Do egzaminu STAMP4s w styczniu przystąpią uczniowie Szkoły K. Wojtyły w Linden, NJ, w lutym uczniowie Polskiej Szkoły w Clifton, NJ.  W marcu zaś można egzamin zdawać w Szkole K. Pułaskiego w South Hackensack, po wcześniejszych zapisach u  Renaty Martin: renia.martin@yahoo.com 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkolne

xxx

Seal of Biliteracy – Pieczęć Dwujęzyczności to wyróżnienie przyznawane przez amerykańskie szkoły średnie i okręgi szkolne za biegły poziom w języku obcym (w naszym przypadku – polskim). Wyróżnienie umieszcza się w formie pieczęci na dyplomie ukończenia szkoły średniej. Do egzaminu z języka polskiego mogą podejść uczniowie klas 3 i 4 liceum. Dla uczniów, którzy nie mogą uczestniczyć w stanowym programie, istnieje Global Seal of Biliteracy. W obu programach, egzaminem z języka polskiego jest STAMP4s przygotowany przez amerykańską firmę testującą, AVANT Assessment. Marzena Owiński, dzięki której mamy język polski włączony do języków zdawanych w ramach Seal, przygotowała również materiały pomocnicze dla uczniów, którzy chcą sprawdzić poziom swoich kompetencji językowych: www.sealofbiliteracypopolsku.com. Wszystkie pytania związane z egzaminem można kierować bezpośrednio do pani Owińskiej na adres e-mailowy: sealofbiliteracypopolsku@gmail.com lub Renaty Martin, koordynatora na wschodnim wybrzeżu: renia.martin@yahoo.com Szkoły, które same chcą zorganizować egzamin mogą skorzystać ze wskazówek Akademii Jana Pawła II w South Amboy w następującym artykule: NJ https://dobraszkolanowyjork.com/rekordowa-liczba-certyfikatow-global-seal-of-biliteracy-z-jezyka-polskiego-w-south-amboy/

Polonijni uczniowie mają możliwość uzyskania certyfikatu Seal of Biliteracy albo w programie stanowym, albo w globalnym. STAMP4s można zdawać w polonijnej szkole jeśli chce się uzyskać Global Seal. W New Jersey tylko uczniowie szkół publicznych mogą otrzymać stanowy Seal. Dla uczniów pozostałych szkół stworzono Global Seal. Egzamin na stanowy Seal i na Global Seal jest taki sam. Do egzaminu na stanowy Seal w szkołach publicznych mogą przystąpić TYLKO uczniowie klas 11 i 12 w szkołach średnich. Do egzaminu na Global Seal nie ma wymogów wiekowych. W programie Global uczniowie mogą zdobywać certyfikaty znajomości języka obcego na różnych poziomach. 

Poprzedni artykuł“Obie kochamy język polski, literaturę i lubimy konkursy”
Następny artykułBabcia Bożenka: Dziadku, kto mi pomoże przy matematyce?
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj