rz__0761-view

 

– Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podejmuje niniejszą uchwałę w przekonaniu o szczególnych zasługach nauczycieli polonijnych jako ambasadorów polskości w świecie – czytamy w podjętej dziś przez posłów przez aklamację uchwale w sprawie wyrażenia wdzięczności nauczycielom polonijnym.

W związku ze zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej w uchwale Izba dziękuje nauczycielom polonijnym pracującym na wszystkich kontynentach za ich pełną zaangażowania i wytrwałości pracę. – Sejm RP wyraża głęboką wdzięczność za tę pracę, często wykonywaną w niełatwych warunkach, a tak ważną dla rozbudzania i utrwalania poczucia tożsamości narodowej dzieci i młodzieży żyjących poza Polską – czytamy w dokumencie.

W uchwale zwrócono też uwagę na trudności, z którymi borykają się nauczyciele polonijni takie jak m.in. pozyskanie pomieszczeń dla szkół. – Pomimo tych trudności i braku należytego wynagrodzenia konsekwentnie doskonalą swe umiejętności pedagogiczne, unowocześniają warsztat pracy, poszerzają wiedzę, a także coraz skuteczniej przekonują polskie rodziny, że dwujęzyczność sprzyja rozwojowi ich dzieci i wzbogaca je intelektualnie – napisano w podjętej dziś uchwale.

Sejm docenił też inicjatywę ustanowienia Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, który początkowo obchodzony był w szkołach w USA, a obecnie również w Europie jest świętem nauczycieli polonijnych i języka polskiego.

 

http://www.sejm.gov.pl

 

Poprzedni artykułBartłomiej Gajowiec „Stawy w AIKIDO”
Następny artykułJak dzieci żyjące na obczyźnie radzą sobie z polską wymową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj