„A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą,
Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”
 

F. K. Dmochowski

            

Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego obchodzimy co roku, 21 lutego. Święto, ustanowione przez przez UNESCO 23 lata temu, ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego i przypomnieċ światu, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego piękne brzmienie i przetrwanie.

Polska Szkoła im. Jana Brzechwy z entuzjazmem zaangażowała się w obchody tego święta i w tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, w kalendarzu szkolnym obowiązkowo pojawił się Dzień Języka Ojczystego. Tym samym, po raz drugi dołączyliśmy symbolicznie do kampanii, która wystartowała w Polsce w roku 2012- „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Akcja zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego ma na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

Szkoła polska u podstaw swego funkcjonowania ma promowanie używania języka ojczystego, co doskonale wpisuje się w tło opisanej wyżej inicjatywy. Szczególnego znaczenia, w kontekście tego projektu, nabiera działalnośċ polskiej szkoły polonijnej, mająca na celu zachęcanie Polaków i osoby polskiego pochodzenia do kultywowania polskiej mowy, nawet mieszkając za granicą. Dla nas była to równiez świetna okazja, aby promować ideę dwujęzyczności i nauki języka polskiego wśród Polaków mieszkających poza granicami kraju.

.

W roku ubiegłym, w ramach Dnia Języka Ojczystego, zorganizowaliśmy widowisko szkolne twórczości Jana Brzechwy, w którym zarówno dzieci, jak i nauczyciele, zaprezentowali najciekawsze wiersze Jana Brzechwy.  W drugim roku naszej działalności szkoła oficjalnie uzyskała imię i od października 2021 roku patronuje nam właśnie Jan Brzechwa.  Z tego powodu celebracja święta języka ojczystego zmieniła nieco swój charakter. Tym razem zorganizowaliśmy Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Jana Brzechwy o nagrodę „Cudownego Guzika”.

Wydarzenie okazało się wielkim sukcesem! 

.

W zmaganiach o nagrodę główną- statuetkę ufundowaną przez Dyrektor szkoły, panią Lidię Zabrocką- wzięło udział szesnaścioro dzieci, które w brawurowy sposób przedstawiły swoje interpretacje wybranych wierszy naszego patrona. Zaproszone jury w składzie: Barbara Wojda (prezes PMSz w Belgii), Jolanta Miklaszewska (założycielka teatrzyku Złoty Jeż w Brukseli) i Bernadetta Gronek (wychowawczyni klasy 1) wybrało główną laureatkę konkursu oraz zdobywców II i III miejsca i 3 wyróżnienia.   

Oto oni:

  • Zwyciężczyni – Natalia Waryś, kl.1
  • II miejsce – Diana Lityńska, kl.1
  • III miejsce –  Jan Żyła, kl.2
  • Wyróżnienie –  Julian Kupiec, sekcja przedszkolna
  • Wyróżnienie – Wiktoria Osińska, kl.5
  • Wyróżnienie – Jakub Misztal, kl.5
  • .

.

.

Gratulujemy SERDECZNIE laureatom, wyróżnionym oraz WSZYSTKIM uczestnikom tego niezwykłego wydarzenia.

Jury konkursu wręczyło pamiątkowe upominki książkowe i dyplomy recytującym dzieciom, a na koniec wszyscy uczniowie i zaproszeni goście zostali obdarowani pączkami i chruścikami przygotowanymi dla szkoły z okazji Tłustego Czwartku. Coś dla ciała i dla ducha!

.

.

.

.

.

Mam nadzieję, że Konkurs Recytatorski Poezji Jana Brzechwy na stałe wpisze się w szkolne obchody Dnia Języka Ojczystego, a w przyszłości do zmagań o nagrodę Cudownego Guzika dołączą byċ może uczniowie innych szkół polonijnych w Królestwie Belgii. Bo jak powiedział kiedyś Brzechwa: 

„Przez odpowiednią literaturę dla dzieci ksztaltuje się smak przyszłego czytelnika, któremu toruje się drogę do wielkiej poezji, do literatury klasycznej”. 

.

 dr Lidia Zabrocka

Dyrektor Polskiej Szkoły im. Jana Brzechwy w Soignies

Poprzedni artykułTest STAMP 4S – pisemnym egzaminem maturalnym w Szkole Języka i Kultury Polskiej im. Z. Herberta
Następny artykuł„Poezja uczy, bawi, wzrusza…” J. Brzechwa i J. Tuwim – czarodzieje słowem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj