Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co tak naprawdę sprawia, że szkoła polonijna staje się prawdziwą oazą naszej społeczności? Czy to tylko wynik naszych starań w dziedzinie edukacji polonijnej, czy też istnieje coś więcej, co sprawia, że polonijna szkoła kwitnie?

Z całą pewnością rodzice zaangażowani w życie szkoły są równie ważni, a niekiedy kluczowi dla jej sukcesu i rozwoju. Tylko jak to zrobić? Jak ich zachęcić do czynnego włączania się w życie szkoły? Oto kilka przemyśleń w temacie.

Nie pytaj, „CZY” chcą coś zrobić dla szkoły, pokaż, „JAK” mogą Ci pomóc

Pytanie rodziców czy chcą zaangażować się w życie szkoły, może być niewystarczające. Zamiast tego, powinniśmy pokazać im konkretne działania, wskazać pomysły i obszary, gdzie ich pomoc jest najbardziej potrzebna i oczekiwana. Równie ważne jest zorganizowanie przestrzeni do realizacji rodzicielskich inicjatyw i pomysłów oraz zapewnienie dróg dwukierunkowej komunikacji z dyrekcją szkoły i radą rodziców. Ludzie poświęcają się znacznie bardziej temu, co współtworzą.

Słowo o motywacji

Jak zauważa Jeff Haden w swojej książce “MoNvaNon is a Myth!”, motywacja często rodzi się po podjęciu pierwszych działań, a nie przed przystąpieniem do nich. Kluczem jest podejmowanie konkretnych kroków oraz docenianie wysiłku zarówno u siebie, jak i u innych. W przypadku rodziców zaangażowanych w życie szkoły, może to być organizacja wydarzeń kulturalnych, pomoc w organizacji wyjazdów edukacyjnych czy udział w radzie rodziców. Widząc efekty swoich działań, czują się bardziej odpowiedzialni za szkołę.

Wdzięczność

Nie zapominajmy o sile słowa “dziękuję”. Wyrażanie wdzięczności wobec tych, na których zawsze możemy liczyć, wzmacnia więzi ze społecznością szkolną oraz motywuje do dalszego działania. Dlatego też, zachęcam wszystkich dyrektorów i rady pedagogiczne szkół polonijnych do poszukiwania różnych sposobów, aby tych najbardziej zaangażowanych, doceniać i wyróżniać.

Jednym z pomysłów może być zgłoszenie kandydatury do międzynarodowego konkursu Polonijny Rodzic na 6, do którego serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 marca 2024 r.
Więcej informacji znajdziecie na stronie konkursu: www.polonijnyrodzicna6.com

.

Edyta Gierycz, juror konkursu
Dyrektor Szkoły Polskiej w Katarze im. Witolda Pileckiego

Poprzedni artykułKlub Polonijnego Maturzysty: „Pomniki przemawiają symbolem” – Andrzej Pityński
Następny artykułSzukamy najlepszych z najlepszych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj