Do listy letnich obowiązków rodzica dodaję jeszcze uważne sprawdzanie dziecka czy na ciele nie ma kleszcza, po powrocie do domu z obozu albo wycieczki w terenie.

A nawet ciężarne mamy powinny być czujniejsze niż zwykle. Okazuje się bowiem, że dziecko, które jeszcze nie przyszło na świat, może być już zarażone chorobą przenoszoną przez kleszcza.

Na szczęście nie zdarza się to zbyt często. Bardzo ważna wiadomość dla nas, mieszkańców Lower Hudson Valley, gdzie jest pełno kleszczy!

Przede mną leży lokalna gazeta, w której są doniesienia na temat dzieci, urodzonych z chorobą z Lyme (miejscowość, gdzie pierwszy raz w latach 70-dziesiątych ją opisano), czyli boreliozą i babeszjozą
w sąsiednim hrabstwie.

Szukam w pamięci twarzy znajomych, którzy walczyli z chorobą odkleszczową. Doliczyłam się, że znam aż 8 osób, które przeszły Lyme.

Mowa o dzieciach i dorosłych. W tym jeden przypadek był szczególnie trudny. Wymagał ogromnej dawki antybiotyków podawanych w szpitalu przez kroplówkę podczas uśpienia znajomego, który tracił siły i ochotę do życia.

Z pogodnego i aktywnego człowieka zrobił się słaby, depresyjny i wychudzony mężczyzna.

– U mojego męża zdiagnozowano ją dopiero po 2 latach od ugryzienia przez kleszcza, w międzyczasie choroba zdążyła wyniszczyć jego organizm – powiedziała jego zmartwiona żona.

Mały kleszcz może potężnie dokuczyć. Potrafi wywrócić życie do góry nogami.

Ważne pytanie: Czy w tym roku jest więcej kleszczy, po łagodnej zimie?

Lokalna gazeta cytuje wypowiedź naukowca z Westchester Medical Center, który twierdzi, że kleszczy nie ma więcej niż w zeszłym roku.

Dlaczego? „Zagadka”.

Ale to dobra wiadomość.

Danusia Świątek

KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU (LYME DESEASE)

Co roku na tę chorobę zapada około 16 tys. osób. 94 procent wszystkich przypadków jest w następujących stanach: Connecticut, Delaware, Maine, Maryland, Massachusetts, Minnesota, New Jersey, New Hampshire, New York, Pensylwania, Virginia, Wisconsin.

Żródło: Centers for Disease Control and Prevention.

GDZIE SZUKAĆ KLESZCZY?

– Po powrocie z ogrodu, parku lub lasu wziąć prysznic, najlepiej w ciągu 2 godzin.
– Sprawdź całe ciało, czy nie ma na nim kleszcza przed lustrem.
– Szczególnie zwróć uwagę u dzieci pod pachami, za uszami, w okolicach pępka, we włosach i w talii.
– Sprawdź czapki, opaski, skarpety, plecaki.
– Sprawdź psy, które również mogą przynieść kleszcza do domu.

Żródło: Centers for Disease Control and Prevention.

OBJAWY CHOROBY:

Borelioza jest wywołana przez bakterie Borrelia i ponieważ objawów choroby mogą być setki, jest trudna do zdiagnozowania. Jej objawy mogą sugerować dziesiątki innych schorzeń.

Pewnym objawem jest rumień wędrujący, który pojawia się po ukąszeniu kleszcza. Czerwona plama, blednąca od środka. Nie u wszystkich zarażonych występuje.

Ale warto pamiętać, że na Chorobę z Lyme mogą również wskazywać:
– Gorączka, dreszcze
– Zmęczenie
– Bezsenność
– Drętwienie kończyn lub palców
– Bóle mięśni, stawów
– Bóle w klatce piersiowej
– Kaszel, zadyszka
– Tiki mięśni twarzy lub innych mięśni
– Bóle i obrzmienia stawów
– Zaburzenia koncentracji itd.

PROPONUJEMY, by zapoznać się ze skarbnicą informacji na temat choroby na portalu www.cdc.gov/lyme/

Poprzedni artykułBastille Day 2012 celebration. July 14.
Następny artykuł„Z pamiętnika polskiej nauczycielki w Rosji” – wspomnienia Agnieszki Pietrowskiej.